Kürtaj Operasyonu Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj operasyonu hamileliğin sonlandırılması işlemine verilen addır. Bazı durumlarda hasta tarafından istenerek yapılmakta bazen de sağlık sorunları sebebi ile hekimin tavsiyesi sonucu yapılmaktadır. İstenmeyen gebelikler sonucu kürtaj işlemi yaptırmadan önce hastaların bilmesi gereken birkaç detay mevcuttur. Bunlar;

  • Doktorunuzla randevu zamanını kararlaştırdıktan sonra mümkünse o saatten 5-6 saat öncesinde bir şey yiyip içmeyin. Kürtaj öncesi lavaboya giderek mesanenizin tamamen boşalmasını sağlayın.
  • Operasyon öncesi eğer doktorunuzun uyarısı var ise(ilaç kullanımı, dinlenme vs.) mutlaka uyun. Tüm bunlar işlemin hızlı ve zararsız bir biçimde gerçekleşmesi içindir.
  • Yanınızda bir refakatçi bulunması kürtaj sonrası anestezi ilaçlarının etkisinden tam olarak çıkamamanız durunda sorun yaşamanızı engelleyecek ve size cesaret verecektir.

Bu adımlara dikkat ettikten sonra kürtaj işlemi başlayacaktır. Daha önce doğum yapmamış hastalarda genel anestezi tercih edilirken isteğe bağlı lokal anestezi de uygulanabilmektedir. Operasyonun süresi yaklaşık 5-8 dakika arasında  olurken hastaların kendine gelmesi için 60 dakika dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Kürtaj sonrası dikkat etmeniz gerekenler;

  • Operasyon bittikten sonraki iki saat bir şey yememeniz önerilir. Sonrasında hafif, sulu yemek tüketebilirsiniz.
  • Kürtaj sona erdikten sonra en az 24 saat kesinlikle alkol tüketimi yapılmamalıdır.
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanın ve 1 hafta sonra tekrar muayene için uğrayın.
  • Başarılı bir kürtaj sonrası en az 2 hafta cinsel ilişki yaşamayın. Aksi halde enfeksiyon riski yüksek olacaktır.
Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024