İstenmeyen hamilelikler için çocuk aldırma operasyonları uygulanmaktadır. Kişilerin gebeliği hamilelik ile devam ettirmek istemesi halinde uygulanacak tek yöntem kürtajdır. Fakat kürtaj her zaman geçerli değildir ve sadece resmi mevzuatlar dahilinde uygulanabilmektedir. Bu nedenle kişilerin yasal süreye dikkat etmesi gerekir. Yasal süre geçtikten sonra kimse bu konuda resmi olarak destek alamaz ve hamileliği devam ettirmek zorunda kalır. Fakat ilk 10 haftalık süre içerisinde müracaat edilmesi halinde, kişilerin sağlık merkezlerinden konuda destek olabilmesi mümkün olmaktadır. Bu bakımdan ilk 10 hafta içerisinde yapılacak işlemler kişilerin sürece istediği şekilde devam ettirmesini sağlar. Herhangi bir sorun yaşamadan bebek aldırma operasyonları yaptırabilecek olan kişiler için bu durum oldukça caziptir.

İstenmeyen Gebelik Ve Kürtaj

İstenmeyen bir gebelikte zorunluluk nedeniyle doğumun yaşanması hem bebeğin hem de annenin çeşitli sorunlar yaşamasına yol açabilecek ve bu durum tüm hayat boyunca devam edecektir. Bu tür risklerin ortadan kaldırılması adına ise 10 haftalık süre içerisinde işlem yapılması yeterli olacaktır. Bu işlemlerde kişiler için hangi operasyonların uygulanacağı, operasyonlar için en uygun tarihin hangisi olduğu detaylı bir şekilde belirtilir. Böylece kişilerin aklında hiçbir soru işareti kalmaz. Kafası rahatlamış olan bir kişinin operasyonlardan destek alması ve yine merkezleri bu konuda tercih etmesi çok daha kolaylaşacaktır. Aklında çeşitli soru işaretleri olan bir kişinin bu konuda destek alması çok uygun değildir ve aynı zamanda pek çok farklı problemin ortaya çıkması da yine söz konusu olmaktadır.

Türkiye genelinde pek çok farklı merkez tarafından bu konuda destek sağlanmaktadır. Böylece kişiler en yakınlarındaki merkezler arasından yapacağı incelemeler ile birlikte kendisi için en uygun hizmeti sunacak merkezi belirleyebilir. Ardından bu merkezde operasyonlarını uygulatabilir. Merkezdeki hekimlerin yeterliliği, nasıl bir operasyonun yapılacağı ve daha önce bu merkezde yapılan operasyonlardan nasıl sonuçların alındığı kişilerin dikkat etmesi gereken detaylar arasındadır.

Merkezler için araştırma yaparken süreçleri doğru bir şekilde ilerletmeniz sizin daha iyi bir merkezden hizmet almanızı sağlar. İnceleme süreci ne kadar iyi olursa, daha iyi merkez seçilecek ve bu merkezden destek alınacaktır. Kişiler sadece internet araştırmaları sonucunda dahi pek çok farklı merkezle görüşme imkanı elde eder. Üstelik bu yerlerin internet sitelerinde yer alan bilgiler bu konuda önemli veriler sunmaktadır. Böylece görüşme dahi yapmaya gerek kalmadan kişilerin aklındaki soru işaretlerini karşılayabilmesi mümkün olmaktadır. İnternet araştırmalarını göz ardı etmemeli ve gerekli görüldüğü takdirde de bu konuda destek alabilir durumda olmanız, en çok dikkat edilmesi gereken detaylardır. Üstelik merkez için internet siteleri üzerinden yapacağınız incelemeler neticesinde merkezlere ulaşmanız ve randevu almanız da son derece kolay olacaktır. Bu aşamanın ardından yapılması gereken işlem sadece muayene randevusu saatinde buraya gitmek ve muayene olmaktır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024