Labioplasti Ankara Ameliyati

İletişim:(0506) 293 52 79

Randevu:(0533) 047 27 90

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vajinal estetik işlemler gün geçtikçe daha yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Bunlardan biri de labioplasti ameliyatıdır. Vajinada yer alan iç dudak bölgesinin geniş veya büyük olması durumunda uygulanan labioplasti ameliyatı pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirebilir. Bunlar arasında en yaygın olanı kadınlarda özgüven eksikliğine neden olmasıdır. Özgüven eksikliğinin günlük yaşantıda ve ikili ilişkilerde de pek çok sıkıntıyı beraberinde getirmesi kadınların hayatını olumsuz yönde etkiler. Tüm bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için de labioplasti ameliyatı yapılabilir.

İç Dudaklar Neden Geniş Olur?

Pek çok faktöre bağlı olarak vajinadaki iç dudaklarda genişleme meydana gelebilir. En yaygın neden, vajina dudaklarının aşırı derecede uyarılmasıdır. Özellikle cinsel birleşmeler esnasında ya da mastürbasyon esnasında iç dudakların çok fazla uyarılması, beraberinde büyüme ya da genişlemeyi de getirebilir. Ayrıca doğum yapmak da vajina genişlemesine neden olabilir. Sadece tek bir doğum bu duruma neden olabildiği gibi birden fazla sayıda doğum yapmak da iç dudak genişlemesine neden olabiliyor.

İç dudak büyüklüğü her zaman dış faktörlerden kaynaklanmayabilir. Genetik unsurlar da vajinada doğuştan iç dudak büyüklüğü sorununu beraberinde getirebilir. Genetik unsurlarda bağ dokusu kalitesinin iyi olmaması, sarkık bir iç dudak görünümünü doğurur. Ancak genetik unsurlara bağlı olarak bu sorunun yaşanması labioplasti ameliyatına engel teşkil etmez. İrritason durumunu da unutmamak gerekiyor. Vajinal enfeksiyonun sürekli yaşanması iç dudak büyümesine neden olabilir.

Aynı zamanda parfüm, kolonyalı mendil gibi çeşitli maddeler ile uzun süreli temas ya da yoğun temasın da bu soruna neden olduğu bilinir. Daha önce birkaç defa HPV enfeksiyonu geçirmiş olmak ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak da bu durum yaşanabilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen bu sorun menopoz döneminde görülmeye başlanır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle ameliyat planlaması yapılmadan hastanın fiziksel anlamda muayene edilmesi gerekir. Bu muayene esnasında vajinadaki iç dudaklardaki büyüme oranı ya da genişleme oranı saptanarak nasıl bir cerrahi işlem yapılacağına hekim tarafından karar verilir. Her hastaya özgü bir ameliyat planlaması yapılmalıdır. Çünkü iç dudakların durumuna göre farklı bölümlerden dokunun kesi yoluyla çıkarılması gerekebilir. Bu ameliyatta amaç sadece iç dudak küçülmesini sağlamak değil, aynı zamanda estetik açıdan da güzel bir görünüm elde etmektir.

Hastanın da talepleri dikkate alınarak ameliyat planlaması yapılır. Muayene esnasında vajinada başka sorunlar olup olmadığı da kontrol edilebilir. Bazı sorunlar tek bir ameliyat ile giderilebilir. Labioplasti ameliyatı ile giderilebilecek ek sorunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İdrar kaçırma
  • Doğum izi
  • Klitoral hood
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı flep

Labioplasti ameliyatı genellikle lokal anestezi ile yapılıyorken ender durumlarda genel anestezi işlemi ile birlikte de gerçekleştirilebilir. Ameliyat yarım saat ile 1 saat arasında tamamlanır. Ancak iç dudak küçültme ile birlikte farklı sorunlara da müdahale edilmesi halinde ameliyat süresi de uzayacaktır. Fazla doku kesi uygulanarak çıkarılır. Bu dokunun yapısı nedeniyle kanama çok az oranda görülür. Aynı zamanda ağrı da minimum seviyede gerçekleşir. Ameliyattan sonra bir ila 2 gün boyunca buz kompres uygulaması yapılması gerekebilir. Aynı zamanda ağrı kesici ilaç alımı ya da antibiyotik kullanımı da gerekebilir.

Labioplasti Ameliyatına Dair Merak Edilenler

Ameliyata dair en çok merak edilen husus, dikiş izine dair oluyor. Labioplasti ameliyatından sonra herhangi bir dikiş izi kalmıyor. Ayrıca bu ameliyat bekarete hiçbir şekilde zarar vermez. Kızlık zarı vajinanın iç bölgesinde yer alır. Labioplasti ameliyatında ise sadece vajinanın iç dudak bölgesine müdahale edilir. Bu operasyondan sonra hastaların normal doğum yapması da mümkün olur. Normal doğum yapmaya ya da hamile kalmaya asla engel teşkil etmez. Genç kızlar ya da gebelik planlayanlar da bu ameliyattan faydalanabilir. Klinik istirahat genellikle gerekmiyor. Ender durumlar dışında hastalar aynı gün taburcu olarak evlerine gidebilirler. Yaklaşık 1 ay cinsel perhiz gerekecek. Sonrasında aktif bir cinsel yaşama geri dönülebilir. Bu ameliyattan sonra vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılarak dikiş uygulaması yapılır. Dolayısıyla daha sonra dikiş alınmasına da gerek kalmaz. Gayet konforlu bir iyileşme süreci eşliğinde hastalar bu ameliyattan her yaşta faydalanabilir. İlerleyen yaşlarda da labioplasti ameliyatı olunabilir.

Labioplasti Ameliyatının Avantajları Neler?

Bu ameliyatın sağladığı en büyük avantaj, kadınların özgüvenini arttırmasıdır. Aynı zamanda fonksiyonel açıdan da hastaların yaşam kalitesinde ciddi bir yükselme sağladığı da bilinir. Örneğin bisiklete binme durumunda daha önce sorun yaşayan hastalar bu ameliyattan sonra sorun yaşamaz. Rahatlıkla bisiklete binebilirler. Bikini giyme noktasında da hastaların çok daha özgür davranmaları, ameliyatın sağladığı avantajlar arasında yer alır. Vajinal enfeksiyon riskini çok ciddi düzeyde azaltır. Daha önce cinsel ilişki esnasında ağrı yaşayan hastalar ameliyattan sonra bu sorundan da kurtulur. Dolayısıyla daha iyi bir cinsel yaşam da labioplastinin sağladığı avantajlar arasında bulunur.