Labioplasti Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Sürede İyileşirim?

Lalioplasti ameliyatı diğer adı ile daha yaygın olarak iç genital dudak estetiği olarak bilinir. Kadınların genital organlarında şekil olarak yaşanan memnuniyetsizlik durumu bu tarz estetiklerin yapılmasına neden olur. İç dudak olarak adlandırılan genital organ kısmının olması gerekenden büyük veya dışarıda olması hali kadınların kendilerine olan özgüvenine bile etki edecek kadar büyük sonuçlara neden olabilir. Ayakta veya bacaklar kapalı olduğunda bile iç dudakların sarkması hastanın psikolojik, seksüel veya fiziksel anlamda kendini kötü hissetmesi sonucunu doğurabilir. Bunun için labioplasti adı verilen operasyon yapılır.

Nasıl Yapılır?

İşlemin yapılması için genital bölgede kısmı uyuşukluk oluşturulabileceği gibi tamamen uyutma işlemi de yapılabilir. Genel veya lokal tercihten sonra operasyona geçilir. Gelişen teknoloji sayesinde birbirinden farklı teknikler ile işlem yapılır. Tekniğe karar verirken iç dudakla alakalı sorun ve cerrahın tercihi ön planda olur. Hastaların büyük kısmı çok ileri operasyonlardan ziyade uç kısımların hafif düzeltilmesini ister.

Hangi Hastalara Yapılır?

İşlemin yapılması için bu konuda kendini rahatsız eden hastanın cerraha talepte bulunması yeterli olur.

Bu kişilerde:

  • İç dudakta sarkma olabilir,
  • Kırışıklık veya deforme sorunu oluşabilir,
  • Görüntü olarak sorun yaratabilir,
  • Tayt veya dar kıyafetlerde görüntü sıkıntısı oluşabilir,
  • Vajinal hastalıklar veya enfeksiyon geçirebilir,
  • Asimetrik yapı oluşmuştur.

Bu nedenler ışığında şikayetleri olan hastaların daha ciddi sorunlar yaşamasını engellemek adına operasyon yaptırması teklif edilir. Cerrah değerlendirmesinden sonra da işlem hemen yapılabilir.

Nasıl Bir İşlemdir Ve Ne Zaman İyileşilir?

Operasyonun uygulanacağı kişilerin evli olmasına da gerek yoktur. Bekar olması operasyona engel değildir. İşlem ağrısız ve oldukça hafif geçen bir süreçten oluşur. Ameliyat sırasında uyuşturma olur. Ardından verilen ağrı kesici ve ek tedaviler sürecin daha da kolay geçmesine neden olur. Aynı gün taburcu olunur. İyileşme ise ortalama 1 haftayı bulur. Bu süreçte kontroller yapılır.

Sonrasında Neler Yaşanabilir?

İşlemden hemen sonra hasta normal hayatına dönebilir. İşine veya eve gidecektir. Sersemlik hissinden kaynaklanan durumdan dolayı dinlenmesi için bir gece kalmayı da tercih edebilir. Ameliyattan hemen sonra veya ilk 2-3 gün içerisinde küçük kanamalar olması beklenir. Bu kanamalar yapılan tekniğe göre değişir. Ama yoğun veya korkulacak şekilde bir kanama değildir.

Önlemler ve ilaçlar ile hemen kontrol altına alınır. Beklenen bir durumdur. Hasta hijyen gereği kanama bitinceye ve doktorun önerdiği zaman gelinceye kadar cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Operasyondan ortalama 3 veya 4 gün sonra duş alabilirsiniz. İlaçların düzenli kullanılması ve gereken hijyen tedbirlerine dikkat edilmesi sonrasında kısa sürede iyileşme sağlanır. Cinsel hazla alakalı korkusu olanların ise bu konuda çekinmesi gerekmez. Çünkü kadının kendine olan güveni tazelenir. Bu durum da hastanın kendini daha rahat hissetmesini sağlar.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024