Lazerle vajinal rugasyon işlemindeki amaç yeni bir ruga oluşumunu sağlamak ve rugaların daha da belirgin bir hale gelmesini sağlamaktır. Rugalar, cinsel ilişki sırasında penisin vajinadaki ileri geri olan hareketinde mekanik his duygusunun oluşmasını sağlarlar.

Yani cinsel ilişki esnasındaki sürtünmeye bağlı olarak cinsel haz bu vajinal rugalar aracılığıyla sağlanır. Vajina sadece düz tüp biçiminde kanaldan oluşsaydı, erkek ve kadın eşteki his duygusu da çok daha az bir şekilde olurdu.

Bu operasyonlarındaki temel amaç, vajina cilt katlantılarının oluşturulmasına bağlı olarak cinsel ilişki esnasındaki tatmin ve hazın arttırılmasıdır. Lazer ile yapılan bu işlemleri günümüzde daha fazla kadın talep eder bir hale gelmiştir.

Vajinal Rugalarda Silinme Neden Olur?

Vajinal rugalardaki düzleşme, katlantılarda silikleşme ya da yapısal olarak da rugaların azlığı erkek ve kadın eşte haz duygusunun ve cinsel hissiyatın azalmasına sebep olabilir. Bu durum özellikle de vajinal doğum yapanlarda, menopoz döneminde ve çok sık doğum yapanlarda daha belirgin olarak yaşanır.

Cinsel ilişki esnasında da hissedememe ve haz alamama gibi durumlar da zamanla psikolojik açıdan çiftlerin olumsuz bir şekilde etkilenmesine veya eşlerde cinsel isteksizlik problemine yol açar. Yani erkeğin ve kadının zevk alamaması ve sürtünme kaybının da yaşanması vajinal rugalarda silinmeden kaynaklı olur. Ancak bazı kadınlarda da yapısal nedenlerden dolayı da vajinal ruga azlığı söz konusu olabilir.

Yumuşak ve Geniş Vajina Nedir? (Wide Ande Smooth)

Bazı genç kızlar, önceden doğum yapmamalarına ve cinsel ilişkilerinin azlığına karşın vajinalarında meydana gelen bu anatomik sorundan kaynaklı olarak orgazm ile cinsel ilişkide hazla ilgili olan ciddi problemler yaşayabilirler.

Doğumdan kaynaklı olarak kadınların, vajinalarının normalden daha yumuşak ve geniş bir yapıda bulunması kendilerinde ve erkek partnerlerinde cinsel ilişki esnasındaki hazzı kısıtlı bir hale getirebilir. Bunun yanında da orgazm ile alakalı da ciddi öneme sahip olan problemlere de sebep olabilir. Bu özelliklere sahip olan kadınlarda da lazer ile vajinal rugasyon ve vajinal daraltma operasyonlarının yapılması da işlevsel yönden çok daha iyi sonuçlar verir.

Vajinal Rugaların Ortadan Kaybolması Ve Belirtileri?

Vajina, 8-10 cm uzunluğunda boru biçiminde bir organdır. Vajina duvarlarında ruga denilen kıvrımlar mevcuttur. Ruganın iki görevi bulunur. Doğum esnasında bebeğin geçebileceği kadar genişler. Diğer görevi de cinsel fonksiyondur, sürtünme etkisine neden olur.

Çok sayıda doğum, yaşın ilerlemesi, zor doğumlar, menopoz, östrojen eksikliği gibi sebepler bu rugaların silinmesine yol açarlar.

Genellikle rugaların ortadan kaybolması, doğum sonrası görüldüğü için doğumla alakalı sorun teşkil etmezler ancak cinsellik yönünden sorun oluştururlar. Haz alamama, genişlik hissi ve sürtünmenin az olmasına bağlı tatminsizlik oluşur

Kaybolmuş rugalar artık teknolojik yöntemlerle yeniden oluşturulabiliyor. Buna vajinal ruga restorasyonu adı verilir. Radyofrekans ya da CO2 lazerle yapılan işlem yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Hasta hemen günlük yaşamına dönebilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024