Genital Bölge Neden Kararır, Koyulaşır, Siyahlaşır?

Genital bölgede yaşanan kararma durumunun birçok nedeni olabilir. İlk olarak bilinmesi gerekir ki, sık olarak kullanılan tıraş bıçakları genital bölgede koyu renkli bir görünüme ve kararmaya neden olur.

Bunun yanı sıra yüksek katkı maddesi içeren sabun, cilt bakım ürünleri, duş jeli gibi maddeler bu duruma neden olur. Ayrıca nemlendirilmeyen ve sürekli kuruluk yaşayan, yalnızca duş alma vakitlerinde ıslaklık gören genital bölge de kararmaya yatkınlık gösterir.

Bu durumların önlenmesi için, cilt tipine uygun olan cilt bakım ürünleri kullanılmalı ve tıraş bıçakları yerine ağda veya lazer gibi yöntemler kullanılmalıdır. Ayrıca genital bölgenin nemli olma durumuna da dikkat edilmelidir.

Genital Bölgenin Koyulaşması Ne Tür Sorunlar Oluşturur?

Genital bölgenin koyulaşması sonucunda birçok sorun ortaya çıkabilir. İlk olarak görüntüde huzursuzluk verebilecek bu sorun, kadının kendisini kötü hissetmesine veya eşi tarafından beğenilmeme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra, genital bölgede oluşan koyulaşma ve kararmalar genellikle kuru bir cildi de beraberinde getirir. Kuruluk sonucunda ten üzerinde çatlak varmış gibi bir görüntü oluşabilir ve kişinin dokunduğunda elinde pütürlü bir ten hissi oluşmasına neden olabilir. Ayrıca bu kararmaların giderilmesi için çeşitli işlemler ve malzemeler gereklidir.

Bu da, koyulaşma durumunun maddi anlamda oluşturacağı sorunlardan bir tanesidir. İşlemler sırasında zaman kayıplarının oluşmasına da neden olur.

Vajinada Lazerle Renk Açma Nasıl Yapılır?

Vajinada oluşan kararma ve koyu renkli görünüm, birçok kadının başına gelen sorunlardan bir tanesidir. Bu sorunun aşılmasının en kolay ve kalıcı yöntemi ise lazerle renk açma işlemleridir. Bu işlemlerde ilk olarak vajina bölgesinin tüylerden arındırılması sağlanır.

Daha sonra lazer ışınlarından korunmak için gerekli olan gözlükler takılarak kararan bölgelere renk açıcı lazer uygulanır. Bu işlem bittikten sonra çeşitli nemlendirici kremler ve kararmayı önlemeye yardımcı kremler kullanılır. Bir gün süre ile su ile temas kesilir.

Su kullanıldığı zaman, lazer ile uygulanan etki düşürülmüş olur ve kremlerin kullanılmaması durumunda kararmalar daha geç sonlanır, sivilce oluşumları gibi sorunlar olabilir.

Vajinada Lazerle Renk Açma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Vajinada oluşan kararma ve koyulaşma durumları, birçok kadın tarafından hoşnut olunmayan bir sorundur. Bu durum lazerle renk açma işlemleri ile giderilir hale gelmiştir. Bu işlemden sonra dikkat edilmesi gerekenler ise; operasyonu gerçekleştiren uzmanlar tarafından sudan uzak durulma saati belirtilir. Bu saatlere dikkat edilmesi gerekir.

Ayrıca bu operasyonlardan sonra çeşitli güneş koruyu kremleri ve nemlendirici kremler verilir. Belirli aralıklarla ve masaj yapılarak bu kremlerin uygulanmasına dikkat edilmelidir.

Renk açma işlemlerinin ardından sağlıksız cilt bakım ürünlerinden kaçınılmalı, tıraş bıçağı gibi kararmaya neden olan ürünlerin tekrar kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Yüksek asitli sabunların kullanılmaması da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.

Genital Lazer Zararlı Mıdır?

Lazer yapma durumunun yaygınlaşması sonucunda, lazer konusunda da birçok fikir ortaya atılmıştır. Bilinmesi gerekir ki, her ortaya atılan düşüncenin aslı yoktur ve bilimsel verilerin değerlendirilmesi gerekir.

Genital lazer zararlı değildir ve bu konuda bilinmesi gerekenler vardır. Lazer yapılırken yalnızca kıl kökleri yakılır ve bu durum başka sorunlara neden olmaz. Aksine genital bölgenin kararma durumu oluşturulmadan istenmeyen tüylerden arınmasına neden olur. Yapılan lazer uygulamalarından sonra cildin ilk üç saat su almaması gerekir.

Ayrıca üç saatten sonra da cilt tipine uygun olarak önerilen nemlendiriciler ile temizlenmesi gerekir. Bu durumlar yerine getirildiği zaman zararlı olmamakla birlikte, nemlendirme yapılmaz ve hemen ardından su kullanılırsa zararlı olabilir.

Lazerle Vajinada Renk Açma Sonrası Cinsel Hayata Ne Zaman Başlanılabilir?

Lazerle vajinada renk açma işlemi, kararma durumuna bağlı olarak belirlenen seanslarla gerçekleştirilir. Her seans sonrası ise dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar vardır.

Buna bağlı olarak da renk açma işlemi sonrası cinsel hayata tekrar başlama durumu etkilenir. Bu işlemin hemen ardından gelen ilk bir gün içerisinde cinsel hayata başlanmaması tavsiye edilir. Çünkü lazer sonrası ten hassaslık gösterir ve bu hassasiyetle sarkma durumları veya tenin acı çekmesi gibi durumlar yaşanabilir.

Ayrıca renk açma işleminin ardından bir güne yakın süre su ile temas etkiyi azaltır. Bu yüzden vajinanın kuru kalması için bir gün beklenmelidir.

Lazer İle Genital Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vücuttaki bazı hormonlardan dolayı genital bölge ve kasıklarda kararmalar meydana gelebilir. Bu kararmaları lazer tedavisi yöntemi kullanılarak beyazlatmak mümkündür. Bu işlem sonrasında cinsel ilişkiye hemen girmemeye dikkat edilmelidir. 2 veya 3 gün sonunda gözle görülür bir sıkıntı ve ağrı hissi yoksa cinsel ilişkiye girilebilir. Bazı olumsuz nedenler meydana gelebilir. Kızarma, kaşıntı veya bölgede şişlik olup olmaması hasta tarafından kontrol edilmelidir. Geçmeyen ağrı durumlarında doktordan yardım alınmalıdır. Doktorun verdiği kullanılması gereken kremler veya ilaçlar aksatılmadan düzenli şekilde kullanılmalıdır. Solaryuma bu işlemde sonra bir süre girmemeye dikkat edilmelidir. Kişi için güneşlenme gibi aktiviteler de bir süre kısıtlanmalı ve zarar verici ışınlardan uzak durulmalıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024