Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Son yıllarda vajina estetiği uygulamaları oldukça yaygınlaştı. Bu işlemler arasında en çok tercih edilenlerden biri de vajina daraltma uygulamasıdır. Cerrahi bir operasyon olmadığı için riskleri de yok denecek kadar az olan lazerle vajina daraltma hastanın kolaylıkla karar verebildiği ve iyileşme sürecinin de son derece konforlu olduğu bir işlemdir. Anestezi gerektirmeyen bu işlem pek çok farklı sıkıntıyı gidermek için uygulanabilir.

Lazerle Vajina Daraltma Hangi Amaçlarla Yapılır?

  • Vajinanın sıkılaşmasını sağlamak
  • Cinsel doyumu arttırmak
  • İdrar kaçırma problemini ortadan kaldırmak
  • Genital bölgenin estetik açıdan görünümünü düzeltmek
  • Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrıyı gidermek
  • Sıklıkla yaşanan vajinal enfeksiyonu önlemek
  • Vajinal atrofi sıkıntısını gidermek

Vajinal Rejuvenasyon Nedir?

En genel şekliyle “vajina yenileme” olarak adlandırılabilecek vajinal rejuvenasyon vajina içerisinde lazer ışınlarının uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Bu işlemde amaç vajina bölgesine kan akışının arttırılmasıdır. Bu sayede kolajen bağ dokusunun uyarılması hedeflenir ve yeni kolajen bağ dokusu sentezi sağlanarak vajinada sıkılaşma etkisi elde edilir.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazer uygulaması ile vajina daraltma işlemi için herhangi bir anestezik işleme gerek duyulmaz. Çünkü acı ya da ağrı veren bir uygulama değildir. Sadece çok rahatsızlık vermeyecek hafif bir batma hissi yaşanabilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanır. Uygulama esnasında vajina içerisine lazer probu yerleştirilir ve vajina duvarları kademeli bir şekilde, enine ve boyuna olacak şekilde tamamen taranır. Çünkü vajinanın sıkılaşması ancak vajina duvarının tamamına lazer ışınlarının gönderilmesi ile mümkün olabilir. Uygulamanın ne oranda gerçekleştirileceği hastaya göre değişkenlik gösterebilir ancak genellikle 120 ila 150 watt lazer uygulaması 2 ya da 3 seans şeklinde uygulandığında istenen vajina sıkılaşması için yeterli olur. Uygulama için cerrahi bir kesiye gereksinim duyulmadığından enfeksiyon riski de bulunmaz. Komplikasyon riski de yok denecek kadar azdır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ile Lazerle Vajina Daraltma Arasındaki Fark

Vajina daraltma işlemi cerrahi operasyonla da gerçekleştirilebilir. Ancak lazerle vajina daraltma cerrahi bakımdan değerlendirildiğinde risk faktörlerinin çok daha az olması nedeniyle daha sık tercih edilir. Özellikle idrar torbasında sarkma olmayan hastalarda ya da idrar kaçırma problemi yaşamayan kişilerde çok daha başarılı neticeler elde edilmesini sağladığı için ameliyat yerine lazerle vajina daraltma tercih edilir. Vajinoplasti olarak adlandırılan vajina daraltma ameliyatında hastanın durumuna bağlı olarak 3 ila 4 cm daralma elde edilir. Fakat lazerle vajina daraltma işleminde vajinanın tamamında sıkılaşma etkisi elde etmek mümkün olabilir. Bu yönüyle de lazerle vajina sıkılaştırma işleminin cerrahi operasyona bir üstünlüğünün olduğunu söylemek mümkün olabilir. Cerrahi ameliyatla vajina daraltma ile lazerle vajina daraltma arasındaki bir diğer fark da doğum yapmaya bağlı olarak ileri düzeyde vajina genişlemesi meydana gelmiş olan kadınlarda cerrahi müdahale ile vajina daraltma işleminin yapılmasının daha doğru olduğudur. Çünkü bu durumda vajina genişlemesine bağırsak sarkması, idrar torbası sarkması gibi durumlar da eşlik eder. Bu durumda cerrahi ameliyat ile vajina bölgesine müdahale edilmesi ve sıkıntıların ameliyat ile giderilmesi gerekir.

Lazerle Vajina Daraltma Sonrası

Öncelikle bilinmesi gereken husus lazerle vajina daraltma işleminin hasta bakımından konforlu bir şekilde gerçekleştirildiğidir. Cerrahi bir operasyon olmadığından vajina bölgesine kesi uygulanmaması, dikiş atılmasına gerek olmaması ve aynı zamanda anestezi uygulamasına da gereksinim duyulmaması iyileşme sürecinin hasta açısından kolay ve rahat gerçekleşmesini sağlar. Lazerle vajina sıkılaştırma işleminden hemen sonra hastaların günlük yaşantısına hatta iş hayatına geri dönmesi mümkündür. Klinik istirahate ya da evde istirahat edilmesine gerek olmaz. Aynı zamanda hastalar işlemden sonra aynı gün banyo yapabilme konforuna da sahip olur. Sadece hastaları rahatsız etmeyecek seviyede olmakla birlikte hafif pembe renkte bir akıntı meydana gelebilir. Bu durum son derece normal kabul edilir. Hastaların bazıları işlem sonrasında vajina içinde hafif bir yanma hissi yaşadıklarını da dile getirir. Bu yanma hissi de doktor tarafından önerilen ilaçların kullanımı ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. İşlemden sonra yaklaşık bir hafta cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir. Bu sürenin sonunda cinsel yaşantıya geri dönülebilir.

Lazerle Vajina Daraltma Seansları

Hastaların en çok merak ettiği hususlardan biri de istenen vajina sıkılaşması için kaç seans gerektiğidir. Elbette vajinanın durumuna göre seans sayısı değişebilir. Bazı hastalarda tek bir seans yeterli olabilirken bazı hastaların 2, 3 ya da 4 seans şeklinde uygulamanın tekrarlanmasına gereksinimi olabilir. İşlemin daha etkili olabilmesi için 2 yılda bir tekrarlanması gerekebilir. Seans aralıkları ise genellikle 1 aydır. İlk seans sonrasında 1 ay beklenmesi ve ikinci seansın yapılması gerekir. Ayrıca lazerle vajina daraltma işlemini tercih edecek olan hastaların bilmesi gereken bir diğer husus da, uygulamanın etkilerini görebilmek için 1 ay beklemeleri gerektiğidir. Doktor tarafından gerçekleştirilen muayene sonrasında hedeflenen vajina sıkılaşması için kaç seans uygulama yapılması gerektiği gibi bilgiler hekim tarafından hastaya bildirilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024