Lohusalik Yani Doğumdan Sonra Kanama Çeşitleri Nelerdir?

Lohusalık dönemi genellikle anne için zor bir süreçtir. Bu süreç doğumdan sonraki 40 günü içerir. Bu günlerde anne adaylarında çeşitli kanamalar görülebilmektedir.

Annede görülebilecek olan kanama çeşitleri şunlardır:

  • Lochia Rubra
  • Lochia Alba
  • Lochia Seroza
  • Atoni kanamaları
  • Enfeksiyonun neden olduğu kanamalar
  • Doğum travmaları sonucu oluşan kanamalar

Bu kanamalar birbirlerinden farklılık göstermektedirler. Çeşitleri bakımından farklı zaman dilimlerinde ve farklı nedenlerle oluşabilen kanama çeşitleridir.

Lochia Rubra

Annede lohusalık sonrası oluşan bir tür kanama çeşididir. Bu tür kanamalar genellikle bir veya üç gün aralıklarla devam eder. Görünüm olarak adet kanamasını andırır. Kanın rengi parlak kırmızıdır ve kanda pıhtılara rastlamak mümkündür. Renkleri ve miktarlarına dikkat etmek gerekir ve miktar olarak uzun süren kanamalarda doktora başvurmak gerekir.

Lochia Alba

Kanama çeşidi olan lochia alba genellikle lohusalığın ikinci haftalarında görülebilir. Bu kanamalar genellikle 3 hafta kadar sürebilir. Kan miktarı ilk zamanlar fazla olabilir ve bu miktar zamanın ilerlemesiyle azalma gösterir. Kanın açık ve sarı bir görünüm alması 3 veya 8 hafta sürebilmektedir. Mukusumsu bir yapıda ve görünümde olan bir akıntı çeşididir.

Lochia Seroza

Bu kanama çeşidi ise pembemsi ve kahverengimsi bir görünüm olarak kendini belli eder. Genellikle çok uzun sürmez. En fazla 6 gün sürer. Süreler de kişiden kişiye değişime rastlamak mümkündür.

Atoni Kanamaları

Doğumdan sonra rahim kasları bazen işlevini tam olarak yerine getirmeyebilir. Rahim kasları kasılıp gevşeyemediği için bu durumlarda annede kanama görülür. Rahimin kasılmaması nedeniyle annede kanamanın yanında tansiyon değişiklikleri ve bayılma gibi olumsuzluklarla karşılaşmak mümkündür. En kısa zamanda bir uzman görüşü alınmalıdır ve doktor tavsiyelerine, tedavilerine uyulmalıdır.

Enfeksiyonların Neden Olduğu Kanamalar

Bu kanamalara genellikle ortam koşullarının uygunsuzluğu ve perine bakımına gereken özenin gösterilmemesi sebep olmaktadır. Lohusalık sırasında perine bölgesinin bakımına dikkat edilmeli ve bölge kuru tutulmalıdır. Islak ortam enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar ve annede kanamaya neden olur. Genellikle doğumda kapılan enfeksiyonlar 24 saat içerisinde kendini gösterir ve ateş ile karakterizedir.

Doğum Travmalarının Neden Olduğu Kanamalar

Doğum işlemi sırasında veya öncesinde yapılan bazı uygunsuz işlemler lohusalık sürecinde kanamaya neden olabilir. Bunların en sık karşılaşılanı genellikle doğumdan önce verilen suni sancıların sebep olduğu kanamalardır. Bu suni sancılar ve verilen ilaçlar vajinada yırtılmaya neden olabilir ve bunun sonucunda kanama ile karşılaşılabilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024