Yumurtlama döneminin başlaması ile birlikte kadın vücudu gebelik için hazır hâle gelir. Düzenli olarak yaşanan yumurtlama adet kanamasına yol açar. İlerleyen yaşlarda adet kanamasının ortadan kalkmasıyla kadınlar menopoz dönemine geçiş yapar. Bu süreçte adet kanamaları son bulur ve yumurtlama işlemi tamamlanır. Adet döneminin bitmesi ve menopozun başlaması yumurta rezervinin kalmadığını gösterir. Bu noktada pek çok kadın menopoza girmesine rağmen hamile kalır mıyım sorusunun yanıtını arıyor. Menopoz dönemine giren kadınlar, adet kanaması ve yumurtlama döngüsü yaşamadığı için doğurganlık döneminin sonuna gelir. Bu bilgiler ışığında yumurta rezervi kalmayan ve menopoza giren bir kadının hamile kalması mümkün değildir. 

Erken Menopozda Hamile Kalınır Mı?

Kadınlar altta yatan herhangi bir sağlık problemi yaşamadığı sürece her ay düzenli olarak  adet görür. Bir kadın 12 ay süre ile adet kanaması görmediğinde kadın sağlığıyla ilgili herhangi bir problem olup olmadığına bakılır. Yapılan muayene ve tetkiklerde altta yatan başka bir neden görülmediyse ve hormon tahlilleri klinik bulguyu destekliyorsa menopozdan söz etmek mümkündür. 

Menopoz döneminin yaklaşmasıyla birlikte yumurtalık kalitesinde ve rezervlerde bir azalma görülür. Bu süreçte hem yumurtalık rezervinin azalması hem 12 ay gibi bir süre adet kanamasının görülmemesi gebelik riskinin çok düşük olduğunu gösterir. Ancak bu noktada önemli olan yumurtalık rezervleridir. Bu nedenle yumurtalık rezervleri incelenmeden gebelik ihtimali hakkında kesin bir yargıya varmak doğru olmayacaktır. Tüm bunlardan hareketle erken menopoz döneminde hâlâ yumurtalık rezervi olan kadınlarda hamilelik ihtimalinden bahsetmek mümkündür. 

Menopoz Döneminde Korunmak Gerekir Mi? 

Adet düzeninin değişmesiyle kendini gösteren uzun aralık ya da sık kanamalara neden olan menopoz döneminde düşük de olsa hamile kalma ihtimali vardır. Menopoza giren kadınların pek çoğu adet düzensizliği, kanama miktarının azlığı veya belli bir süre hiç olmaması gibi nedenlere güvenerek korunmaya gerek kalmadığını düşünebilir. Ancak çok küçük bir ihtimal de olsa yumurta rezervleri henüz bitmediği için hamile kalma olasılığınız yüksek. Bu nedenle premenopoz ve menopoz döneminde hamile kalmak istemeyen kadınların korunmaya devam etmesi önerilir. Kişisel tercihlerinizi dikkate alarak spiral, tüp bağlatma ve prezervatif gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. 

 

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024