Çevrenin çok fazla zarar görmesi nedeniyle atıksız yaşam dönemi başladı. Kadınlar da bu yaşama destek vermek için regli dönemlerinde atıksız malzemeler kullanabilir. Çünkü tampon ve pedler, dünyaya düşündüğümüzden daha fazla zarar veriyor. Bu durumdan kurtulmak için menstrual kaplar mevcuttur. Peki, menstrual kap nedir? İçeriğimizde kadınların sıkça sorduğu bu soruya yanıt vereceğiz.

Menstrual Kap Nedir?

Menstrual kap olarak bilinen adet kabı, silikondan yapılmış bir kaptır. Bu kaplar, değişik modellerde ve boyutlarda üretilir. Adet dönemi geldiğinde rahim ağzına yerleştirilir ve kan içine dolar. Böylece tampona veya pede gerek kalmaz. İçi kan dolduğunda kadın, kapı çıkarıp boşaltabilir. Yerine tekrar yerleştirebilir. Menstrual kaplar, çok kullanımlıktır ve temizliği için kaynar suda 3-5 dakika kaynatmak yeterlidir.

 

Menstrual Kap Nasıl Kullanılır?

Menstrual kap nedir?” sorusundan sonra en çok merak edilen bu kabın nasıl kullanıldığıdır. Bunun için aşağıdakilere dikkat etmek gerekir:

·       Her kullanımdan önce kabı temizlemek gerekir.

·       Rahim ağzına yerleştirmeden önce katlanmalıdır.

·       Yerleştirirken rahat bir pozisyon alınmalıdır. Gerekirse su bazlı kayganlaştırıcı kullanılabilir.

·       Kabın tabanından tutulduğunda rahim ağzına oturur.

·       Yerleştirirken sapından tutulmamalıdır.

Belirli bir zaman diliminden sonra kap dolar. Bu aşamada tabanından tutup sıkıştırıldığında vakum özelliği kaybolur. Boşaltıp temizlendikten sonra tekrar kullanıma hazır hale gelir.

Menstrual Kap Zararlı Mı?

Adet kabının bilinen bir zararı yoktur. sıcak suda 5 dakika kaynadıktan sonra hijyen sağlanır. 12 saate kadar rahatlıkla kullanılabilir. Ancak dolduğunda kan kaptan dışarıya çıkabilir.

Menstrual kap, vajina içine vakumlayarak yerleştirilir. Böylece vajina ağzı kapanır. Bu özelliğinden dolayı kabın rahim içine kaçması mümkün değildir. İlk zamanlarda kullanması biraz zor olabilir. Ancak kullandıkça zaman içerisinde kadınlar, adet kabına alışır.

Menstrual Kap Bekareti Bozar Mı?

Ülkemizde kızlık zarı olarak bilinen hymen, çok esnek yapıdadır. Bu nedenle doğru şekilde yerleştirilen adet kabı veya tampon, herhangi bir şekilde zarar vermez. Aynı zamanda daha önce söylediğimiz gibi menstrual kaplar, birçok farklı boyutta üretilir. Dolayısıyla doğru şekilde yerleştirildiğinde her kadın adet kabını kullanabilir.

Adet Kabının Avantajları Nelerdir?

Şimdiye kadar “menstrual kap nedir?” sorusuna ve merak ettiklerinize cevap verdik. Aşağıdaki listede bu kapları kullanmanın avantajlarını aşağıdaki listede görebilirsiniz:

·       Ped ve tampona göre daha konforludur.

·       Ped ve tamponla kıyaslandığında daha uzun süre kullanılır.

·       Uzun süre kullanıldığından ekonomik açıdan rahatlık sağlar.

·       Çevreye zararı yoktur.

Hijyeni doğru şekilde sağlandığı takdirde adet kabının zararı bulunmaz. Daha konforlu bir regli dönemi için menstrual kap kullanmayı düşünebilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024