Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Ankara Miyom Ameliyatı

Esra Çabuk CÖMERT

Miyom Ameliyatı

Miyom rahim ağzında oluşan ve 35-45 yaş arası kadınlarda sıkılıkla rastlanan tümoral bir hastalıktır. Miyom tedavi edildiğinde hayati riske sebep olmamaktadır. Bu sebeple düzenli olarak yıllık jinekolojik kontrollerinizi yaptırmanızı öneriyoruz. Miyom oluştuğunda ise cerrahi yöntem miyom tedavisinde en etkin yöntemdir. Miyom ameliyatı için uzman doktorlarımıza başvurmanızı öneriyoruz.

Miyom Oluşmasına Sebep Olan Risk Faktörleri Nelerdir?

Miyomun neden oluştuğu tam olarak bilinmemekle birlikte bazı risk faktörlerinin miyom oluşmasında etkili olduğu belirtilmektedir. Bu risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun fazla salgılanması sebebiyle oluşabileceği düşünülmektedir.
 2. Son yapılan araştırmalarda genler yolu ile de geçebileceğine dair kanıtlara ulaşılmıştır.
 3. Siyahi kadınlarda beyaz kadınlara oranlara daha sık miyom rahatsızlığının görüldüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle ırk miyom oluşmasında etken bir faktördür.
 4. Küçük yaşta adet görmek de miyom oluşmasına sebep olabilmektedir.
 5. Beslenme kaynaklı riskler (fazla et tüketimi) miyom oluşturabilmektedir.
 6. Alkol kullanımı da miyomun oluşma sebeplerinden biri olarak görülmektedir.

Miyomun Belirtileri Nelerdir?

 1. Uzun süre devam eden adet dışı kanamalar.
 2. Karın bölgesinde oluşan ve uzun süre devam eden ağrı.
 3. Yoğun olan ve uzun süre devam eden adet dönemi kanamalar.
 4. Cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı.
 5. Pelvis bölgesinde baskı hissi.
 6. Uzun süre devam eden kabızlık durumu.
 7. Sırt bölgesinde ve bel bölgesinde ve bacaklarrda şiddetli ağrı.
 8. Tuvalet yaparken yaşanan güçlük.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Hastalığın tanısında kullanılan yöntemler şunlardır:

 1. Ultrasonografi,
 2. Kan sayımı yapılması,
 3. MRI yöntemi,
 4. Histeresonografi yöntemi,
 5. Histereskopi yöntemi.

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom bazı kadınlarda hiç bir tedaviye gerek kalmadan özellikle menepoz döneminden sonra küçülme eğilimi göstermektedir. Miyom teşhisi konulduktan sonra uzman doktorlarımız tedavi yönteminize karar vermektedir. Belirli bİr dönem miyom doktorlarımızın kontrolünde izlenmekte ve miyomda değişim olup olmadığı belirlenmektedir. Bu sürecin sonunda doktorlarımız aşağıdaki yöntemlerden size en uygun olan tedavi yöntemini seçerek tedavinizi gerçekleştirmektedir. Miyom tedavisinde kullanılan yöntemler ameliyatsız yöntemler ve cerrahi yöntemler olarak ikiye ayrılmaktadır.

İlaç ile Miyomu Kontrol Altına Alma: Bu yöntem ile miyomun küçülüp küçülmediği belirli aralıklarla izlenmektedir. Büyüme devam ettiğinde ise ameliyata karar verilmektedir.

Magnetik Rezonans Yöntemi: Bu yöntemde miyom ses dalgası yoluyla tedavi edilmektedir. Bu yöntem cerrahi bir yöntem değildir.

Laparoskopik Yöntem: Bu yöntemde karın bölgesinde büyük bir kesi oluşturulmamakta ve göbek bölgesinden girilerek ameliyat gerçekleştirilmektedir. Doktorlar tarafından en fazla tercih edilen cerrahi yöntemlerden biri laparoskopik yöntemdir. Hastanın iyileşmesi diğer cerrahi yöntemlere göre daha kısa zaman almaktadır. Bu yöntem doktorlar tarafından miyom ya da miyomlar 10 cm’den küçük olduğunda tercih edilmektedir. Ancak miyom sayısı dörtten fazla ise bu yöntem uygulanamamaktadır. Bu yöntem ile yapılan ameliyatlarda hasta 1 ya da iki gün hastanede yatırılmaktadır.

Histereskopi Yöntemi: Bu yöntemde hastanın rahminden kamera ile girilerek miyom çıkarılmaktadır. Bu yöntem esnasında genel ya da lokal anestezi kullanılmaktadır. Oldukça güvenli bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde kullanılan cihaz birkaç minimetre boyutundadır.

Açık Miyom Ameliyatı: Bu yöntemde hastanın karın bölgesi enine ya da boyuna kesi yöntemi ile açılır ve miyom alınır. Bu cerrahi yöntem yaklaşık olarak bir saat sürmekle birlikte hastaya ameliyat öncesi genel anestezi verilmektedir. Ayrıca hasta 2 ya da üç gün hastanede yatırılmaktadır.

Vajinal Myomektomi Yöntemi: Miyom vajinada ise bu yöntem ile alınmaktadır. Miyom burkulmakta ve vajinadan dışarı çıkarılmaktadır.

Histerektomi Yöntemi: Bu yöntemde hastanın rahmi tamamen alınmaktadır. Bu yöntem genellikle menepoza girmiş hastalarda tercih edilmektedir.


Hemen Ara
Whatsapp