Miyom Tedavisinde Kapalı Ameliyatın Avantajları Nelerdir?

Kapalı miyom ameliyatı hekimler tarafından önerilen ameliyat türüdür. Önerilmesinin başlıca sebepleri arasında, hastanın daha hızlı iyileşmesi ve ameliyatın başarı oranının artması yatmaktadır. Miyom ameliyatları rahmi doğrudan etkilediği için, açık miyom operasyonlarında rahimin kaybedilme riski görülebilmektedir. Kapalı miyom ameliyatlarında ise büyük oranda rahimin alınması gerekmemektedir. Kapalı miyom ameliyatı, laparaskopik ekipmanlar ve uzman cerrahlar tarafından yapılan oldukça titizlik isteyen bir cerrahi operasyon türüdür.

Miyom Nedir?

Miyomlar kadınlarda görülen rahim tümörleridir. Genellikle iyi huylu olan bu tümör çeşidi, rahimde bulunan düz kas dokusunda ortaya çıkar. Yapılan araştırmalara göre 40 yaşın üzerindeki kadınlarda görülme olasılığı %20 civarıdır. Tümörün kanserleşme etkisinde bulunması ise oldukça düşük bir ihtimaldir.

Miyom Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Miyom hastalığı genel itibariyle belirti göstermeyen ancak jinekologlar tarafından yapılan muayene sırasında tespit edilmesi mümkün olan bir hastalık çeşididir.

Tümör büyüme ve yayılma göstermeye başladığında ise yaygın olarak görülen belirtiler şunlardır;

 • Kısırlık
 • Uzun Süreli Adet Kanaması
 • Sık İdrara Çıkma
 • Kabızlık
 • Halsizlik
 • İştah Kaybı
 • Karında Şişkinlik

Bu belirtiler ancak miyomun büyüme ve yayılma gösterdiği esnada nükseden belirtilerdir. Buna bağlı olarak hastalığın stabil olarak seyretmesi durumunda kişiyi etkileyecek bir belirti görülmez.

Miyom Hastalığında Kullanılan Tedavi Süreçleri Nelerdir?

Miyom hastalığı genellikle cerrahi operasyonlarla tedavi edilir. Ancak cerrahi operasyonlar sonrasında kullanılan ilaç tedavisi de mevcuttur. Kapalı ve açık olmak üzere iki çeşide ayrılan cerrahi operasyon seçeneği mevcuttur. Hekimler tarafından önerilen ve genellikle tercih edilen cerrahi operasyon biçimi sağladığı avantajlar nedeniyle kapalı ameliyat şeklindedir.

Ancak gerekli olan durumlarda veya hastanın tercihi sonucunda açık ameliyat da yapılmaktadır. Açık ameliyatın tercih edilmemesinin belirgin nedeni hastanın rahiminin alınarak, doğurganlık özelliğine son vermekle sonuçlanabilir olmasıdır. Ancak bu ihtimal kesin olmamakla beraber sadece barındırdığı risktir.

Kapalı Miyom Ameliyatı Aşamaları Nelerdir?

Ameliyat öncesi uygulanan anestezi işleminden sonra ameliyat aşamaları aşağıdaki adımlar izlenerek seyreder.

 • Laparoskopik Port Takılır.
 • Uterus Kesileri Yapılır.
 • Hastalıklı Miyom veya Miyomlar Çıkartılır.
 • Uterus Duvarları Dikilerek Kapatılır.

Kapalı ameliyat seçeneğinde cerrahlar tarafından izlenen süreç bu şekildedir.

Kapalı Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak laparoskopik portlar, miyomların durumuna göre fundus denilen kısma yerleştirilir. Ardından kamera ile görüntü alınarak, ameliyatın yapılabilirliği denetlenir. Denetleme esnasında eğer rahim bölgesinde yoğun yapışkanlıklar görülürse, operasyon açık ameliyat şeklinde yapılır.

Ardından kan kaybını azaltmak için alınan bir takım önlemler silsilesi gerçekleşir. Uterus kesisi denilen kesiye, insizyon işlemi uygulanarak miyomların avasküler düzleme taşınması sağlanır. Taşınan miyomlar küçük parçalara bölünerek çıkartılır. Miyom yapıları değişiklik gösterdiği için, her miyom farklı cerrahi ekipmanlar eşliğinde, ameliyatın ilk evresinde takılan laparoskopik portlardan çıkarılır.

Miyom çıkarma işlemi oldukça titizlik gerektirdiği için, yerleştirilen kamera kullanılarak görüntü eşliğinde çıkarılır. Son olarak özel bir dikiş tekniği kullanılarak iki veya üç katmanlı olmak üzere myometrial defektiye uygulanır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024