Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaptıkları en büyük hata bunun için kendilerini şartlandırmaları ve ne yazık ki bir süre sonra saplantı haline getirmeleridir. Bu nedenle bir süre sonra normal yollardan bebek sahibi olabilecek pek çok çift uzun süre beklemelerine rağmen kendilerini yoğun stres baskısı altına sokmaları nedeni ile doğal yollardan bebek sahibi olamamaktadır. Peki, “neden hamile kalamıyorum?” diyen kişilerin kendilerine sormaları gereken sorular nelerdir?

Yoğun Stres Altinda Misiniz?

Yapılan araştırmalar stresin gebe kalmaya etkisi nedeniyle pek çok çiftin çocuk sahibi olamadıklarını ortaya koymaktadır. Pek çok kanser türü içinde bir numaralı neden olarak gösterilen yoğun stres ne yazık ki hamile kalamama nedenleri arasında da doktorlar tarafından ilk sırada kabul edilmektedir. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin belirli kurallara uyarak bu süreci zamana bırakmaları ve büyük bir tutku haline getirmemeleri çok önemlidir.

Hamile Kalamama Nedenleri

Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 1 sene boyunca çocuk sahibi olamayan çiftlerin bir doktora başvuruda bulunarak kısırlık nedenleri hakkında araştırma yapmaları önerilmektedir. Yine buna ek olarak çocuk sahibi olmak istiyorum diyen çiftlerin de bu yola çıkmadan önce bir doktora başvuruda bulunarak çocuk sahibi olmalarını engelleyecek bir sağlık sorunları olup olmadığını öğrenmeleri önerilmektedir. Erkekte yetersiz sperm sayısı ya da sperm kalitesinin düşük olması, kadınlarda yumurtlama sorunları, yumurtanın yeterli olgunluğa ulaşmaması ya da polikistik over sendromu gibi hastalıklar en sık rastlanılan hamile kalmamama nedenleri olarak öne çıkmaktadır.

Yumurtlama Dönemi Ne Zaman?

Kolay hamile kalmak isteyen çiftlerin mutlaka yumurtlama dönemlerini takip etmeleri önerilirken yumurtlama belirtisi takip etmek istemeyen kişilerin bu amaç için geliştirilen uygulamaları akıllı cihazlarına indirmeleri yeterli olacaktır. Bu dönemde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma ihtimalini arttıracağı için çok önemlidir. Yine bu tarihe en az 2 gün kala erkek cinsel perhize girmeli ve bu sayede sperm kalitesi ile sperm sayısının yükselmesi sağlanmalıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024