Normal Doğum Mu Sezeryan Doğum Mu?

Anne ve baba olacağının haberini almak çiftlerin en mutlu oldukları hatta ayaklarının yerden kesildiği tarifi olmayan tatlı bir olaydır. Fakat gebelik süresi boyunca anne ve baba adaylarının kafasında sürekli soru işareti olan bir konu vardır. Bu nedir mi diyorsunuz? Hemen cevaplayalım; Normal doğum mu sezeryan doğum mu? Karar vermekte güçlük çektikleri iyi bir doktor arayışının yanı sıra doğumun nasıl gerçekleşeceğidir. Anne ve baba adayları acaba hangisi en sağlıklı acaba hangisi hem anneyi hem de bebeği yormaz, daha çabuk kendilerini toparlamasında hangisi daha iyi yardımcı olur merakı hatta düşüncesi sürekli kafalarında soru işareti olur.

İkisi De Bir Doğum Yöntemidir

Anne olacağını öğrenen çevre hemen akıl verme çabalarına girer ki bu çabalar aslında çok yanlıştır. Çevrenin etkisinde kalan anne ve baba adayı yanlış bilgi yüzünden yanlış kararlar verebilirler. Bu soruların en güzel yanıtını bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı verebilir. Her zaman için işin uzmanından destek almak, sorularınızı sağlıklı bir şekilde uzmanına sorup cevap bulmak en sağlıklı karar vermenize yardımcı olacaktır. Normal doğum ve sezeryan doğum birer doğum çeşidi olup ikisinin arasında seçim yapma çabasına düşüp birbirinden daha üstün daha iyi diye düşünülmemesi gerekir. Çünkü ikisi de bir doğum şeklidir. Hangisine ihtiyaç duyulursa o doğum şekli gerçekleşir. Buna da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı kontroller sayesinde, gebeliğin 36 veya 37. haftasında karar verir.

Plesenta yukarı çıkmışsa bebeğin gelişimi baş gelişimi ile geliyorsa ve bebeğin kilosu 4000 kilonun altındaysa, anne adayının herhangi bir sağlık sorunu yoksa kadın hastalıkları ve doğum doktoru normal doğum önerir. Anne adayının geçerli bir sebebi yoksa kendi isteğinin olması konusunda diretmemeli doktorunu dinlemelidir. Normal doğum yapacak olan anne adayı doğum anının gelmesini beklemeye başlar. Sezeryanı doktor mecbur kaldığı zaman bebeğin kilosu çok yüksek olursa, bebeğin doğum şeklinin farklı olduğu tespit edilirse ve anne adayının herhangi bir sağlık sorunu varsa o zaman sezeryan önerilir. Her iki doğum çeşidinin avantajları ve dezavantajları vardır. Doktorlar her zaman için normal doğumu önerirler. Anne adayı hem kendini daha çabuk toparlar hem de bebeği doğduğu anda görebilir.

dogum-cesitleri

Normal Doğumun Avantajları Ve Dezavantajları

  • Normal doğumun en büyük avantajlarından biri doğum sırasında bebeğin akciğerlerinin iyi bir şekilde hava almasına imkan tanımasıdır.
  • Anne adaylarının normal doğumdan uzaklaşmalarının bir sebebi doğum sancılarından korkmasından kaynaklanır. Ama bu durum korkulacak kadar güç bir durum değildir.
  • Doktorunun önerileri sayesinde ağrısız bir doğum yapabilir.
  • Anne ile bebek arasındaki ilk duygusal bağ normal doğumda gerçekleşir.
  • Anne kendini 1 hafta ile 10 gün arasında toparlamış olur.

Sezeryan Doğumun Avantajları Ve Dezavantajları

Sezeryan doğum bir karın ameliyatı olup doktorun batın boşluğundan kesi yapılarak rahme inip bebeği doğurtma şeklidir. Anne baygın olacağından bebek ile ilk duygusal bağ annenin kendine gelmesinden sonra gerçekleşir. Annenin sezeryan doğumda kendi toparlama süresi normal doğuma nazaran biraz uzun sürebilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024