Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde doğum yapacak olan anne adaylarına sunulan doğum seçenekleri de çeşitlenmeyi devam etmektedir. Özellikle de ilk doğumunu yapmaya hazırlanan ya da önceki doğumlarında zor doğum deneyimleri yaşayan anne adayları için gebeliğin ilerleyen dönemlerinde doğum stresi yaşanmaya başlanmaktadır. Ancak doğumun da gebelik kadar doğal bir süreç olduğu ve gebeliğin doğal bir sonucu olduğu unutulmamalıdır.

Normal Doğum Nedir?

Doğum yöntemleri normal doğum ve sezaryenle doğum olmak üzere 2 ana kategoriye ayrılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere doğumun normal yollardan cerrahi müdahale olmaksızın gerçekleşmesine normal doğum adı verilmektedir. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen özel kampanyalar kapsamında tekrardan yükseliş gösteren normal doğum oranları büyük bir memnuniyet yaratmaktadır.

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Gebelik döneminde anne adayları tarafından yapılan en büyük hatalardan biride internette hiçbir gerçekliği olmayan normal doğum videoları izleyerek kendilerini gereksiz bir strese sokmalarıdır. Sezaryenle doğuma oranla normal doğum hem çok daha sağlıklı hem de anne adayının çok daha hızlı iyileştiği bir yöntemdir. Doğum sancılarının başlaması ile beraber rahim açıklığı ölçülür ve rahim açıklığının uygun aralığa çıkması ile beraber anne adayı doğum odasına alınır. Doğru nefes alma teknikleri ve doğru ıkınma aralıkları ile beraber anne adayının kasılarak doğum kanalından bebeği dışarı itmesi ve bu sayede normal doğumun gerçekleşmesi sağlanır.

Ağrısız Normal Doğum 

Gelişen sağlık teknolojisi sayesinde artık günümüzde ağrısız normal doğum yöntemleri de sunulmakta olup epidural anestezi gibi farklı yöntemler sayesinde anne adayının en konforlu şekilde doğumu gerçekleştirmesi sağlanmaktadır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024