Normal Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

Normal doğum sonrasında her doğum yapanda görülmese de hassas mesane yapısına sahip olanlarda idrar kaçırma sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bunun sebebi ise doğum esnasında doğum kanallarının genişlemesine paralel olarak pelvik taban kaslarının da esneyerek zayıflamasıdır. Fakat normal doğum sonrası idrar kaçırma problemlerinin büyük bir bölümü zamanla kendiliğinden geçmektedir. Bazı hassas kas yapılarında ise belirli yöntemlerin kullanılarak pelvik taban kaslarında meydana gelen esneklik ve zayıflamanın giderilmesi gerekmektedir.

Normal Doğumdan Sonra İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir?

Normal doğumlar annelerin hormonal yapılarında bir değişim ortaya çıkartırken, normal doğum sırasında da vajinal bölgelerde farklı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Normal doğum yapan annelerin idrar kaçırmasına sebep olan başlıca sebepler şöyledir;

  • Hassas pelvik kaslarına sahip olmak,
  • Doğum sayısı,
  • Bebeğin kilolu olması,
  • Annenin kilolu olması,
  • Zorlu bir doğum süreci,
  • Menepoz evresi,
  • Alkol ve sigara kullanımı,

Gibi etkenlerin sayılabilir. Normal doğum yapan annelerin idrar kaçırma problemlerinin ilk 6 hafta boyunca ortaya çıkması olası bir durum şeklinde görülse de 6 haftadan uzun süren durumlarda bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Normal Doğum Sonrasında İdrar Kaçırmayı Engellemek İçin Uygulanacak Yöntemler

Normal doğum yaparak dünyaya bir bebek getiren annelerin bir kısmına miras olarak rahim sarkması, çatlaklar ve idrar kaçırma problemleri kalmaktadır.

Normal doğum sonrasında bu tür problemlerle karşılaşan annelerin uygulayabilecekleri yöntemlerden bazılarını;

  • Kegel egzersizi
  • Cerrahi müdahale
  • İlaç tedavisi

Normal doğum yapan annelerde vajinanın küçülmeye başlaması ortalama 4 – 6 hafta aralığında sürmektedir.

Aşırı Aktif Mesane Nedir? İdrar Kaçırma Tedavisi

Normal Doğum Sonrasında İdrar Kaçırma Probleminde Ne Zaman Tedavi Uygulanır?

Normal doğum yapan annelerde birçok fizyolojik değişim meydana gelmektedir. Normal doğum yapan annelerin bir bölümü idrar yapmada zorluk çekerken, bir diğer bölüm ise büyük tuvalete çıkamama sorunları yaşanmaktadır. Normal doğum sonrasında ilk 4 ila 6 hafta arasında idrar kaçırma sorunu sıkça görülebilmektedir.

İdrar kaçırma sorunlarında tedaviye başlamadan önce takip edilmesi gereken hususlar idrar yapma sıklığı, idrar yapma sırasında yanma olup olmadığı, idrar kaçırmanın sıklığı, idrar kaçırmanın miktarının takip edilmesi gerekmektedir. Normal doğum sonrasında idrar ihtiyacı giderilmeden önce mi yoksa sonra mı idrar kaçırılması da belirlenmelidir. Daha doğru bir tedavi süreci için bu hususların bir çizelge şeklinde tutulması yararlı olacaktır. Tüm bu belirtilerin normal doğumdan sonraki 6. haftanın bitmesine rağmen devamı durumunda bir tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmalıdır. Tedavinin bir hekim kontrolünde olması önemlidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024