Vaji̇na İçi̇ Radyofrekansi Nedi̇r?

Vanjina içi radyofrekansı aslında bir sıkılaştırma yöntemidir. İçerisinde Vajinal bir cihaz kullanılarak cinsel ilişki sırasında daha fazla haz alımını ve orgazım olmayı artırır.

Vajina içi radyofrekansı hemen hemen 30 dakika kadar sürer ve hem ağrısız hem de acısız bir uygulamadır. Hiçbir şekilde anesteziye ihtiyaç duyulmaz ve kesi oluşmamaktadır. Bugüne kadar hiçbir şekilde yan etkisi bulunmamakla birlikte, yaptıranların da bir çoğunun hayatlarını normal şekilde devam ettiği bilinmektedir.

Hatta bunun için sadece tek seans yeterli olabilmektedir. Vajina girişi sıkılaştırılarak, bu bölgedeki haz daha üst noktaya çıkarılır. Çünkü daralan vajinal cinsel ilişki sırasında daha da hassaslaşarak, orgazım daha yüksek seviyeye çıkartır.

Vajina İçi Radyofrekans Hangi Amaçla Yapılır?

Vajina içi radyofrekans, vajinanın girişini sıkılaştırmak amacıyla uygulanır. Bir çeşit ameliyatsız vajina estetiğidir. Yaklaşık 30 dakika süren basit ve ağrısız bir yöntemdir. Cinsel hayata ameliyattan 7 günden sonra dönmek mümkün olmaktadır.

Vajinada elastikiyet azalması, gevşeklik, cinsellikten haz alamama – orgazm olamama, idrar kaçırma gibi sorunlar kadınların güven kaybı yaşamalarına neden olur. Bunlar en çok gebelik ve doğum sonrasında karşılaşılan durumlardır.

Bunların dışında menopoz, sık kilo alıp verme, sigara tüketimi, hormonal bazı bozukluklar da diğer nedenlerdir. Kas ve bağ dokuları zayıf olanlar çok erken yaşlarda da bu tür durumlarla karşılaşabiliyor. Bu yöntem sayesinde bu şikayetlerden ameliyatsız kurtulabilirsiniz.

Vajinal Radyofrekans Nasıl Yapılıyor?

Vajinal radyofrekans operasyonu için ilk önce hastanın jinekolojik muayenesi yapılır. Vajinal proba benzeyen ince ve uzun bir çubuk kızlık zarının arka kısmına yerleştiriliyor. Bu kısma introitus adı verilir.

İntroitus, kızlık zarının arka kısmından başlayıp 1-2 cm gerisinde olan alanı içerir. Bu alanın özelliği ise kadınlarda cinsel hazzın oluşmasını sağlayan sinir uçlarının yoğun olarak bulunduğu bölge konumunda olmasıdır.

Vajinal radyofrekans aletinin probu da bu bölge içinde tam 5 tur ve 360 derece döndürüldükten hemen sonra operasyon sonlanır. Bu bölgede bulunan fibroblast hücrelerinin uyarılmasıyla da kolajen oluşumu sağlanır ve intorital sıkılaşma kadın ve erkek eşteki cinsel hazzı da artırır.

Vajinal Radyofrekans Nasıl Etki Eder?

Vajinal radiofrekans aleti vajinanın introitus bölgesinde bulunan kollajenin artışına ve bu bölgenin sıkılaşmasına sebep olur. Düşük doz gücünde verilmiş olan monopolar enerji de vajina mukozası içinde 4-5 mm derine iner.

Bu alanda yer alan kolajen bağ dokusunun da güçlenmesiyle beraber cinsel ilişkide orgazm ve haz duygusunu belirgin bir şekilde arttırdığı sonucuna varılır. Çünkü bu kısımdaki klitorisi sarmış olan kollajen bağ dokusunun da artışı, klitorisin ilişki esnasında mekanik etkiyi daha da hissedilebilir ve daha da güçlü şekilde yaşanmasını sağlar.

Bunun yanında Fibroblast hücrelerinin de uyarılmasına bağlı olarak kollajen artışının meydana gelmesi genel olarak işlemden 30 ve 90 gün arasında yoğun şekilde gerçekleşir.

Vajinal Radyofrekans Uygulaması Kimler İçin Uygun?

Vajinanın daraltılması veya daha hassas bir hale gelmesi olarak da adlandırılan bu işlem temelde oldukça kısa süren ve ağrısız bir süreçtir.

Amacı vajinanın daha hassas olmasını sağlamak olarak özetlenebilir. Uyaranlara karşı daha etkin hale gelmesinden dolayı kısa sürede orgazm olma şansı yakalanabilir. Operasyonun uygulanması için radyofrekansın yerleştirileceği zamanda kadının adetli yani regl döneminde olmaması gerekir.

Bunun dışında doğum öncesinde veya sonrasında olmanız herhangi bir engel teşkil etmez. Talep eden tüm hastaların kolaylıkla tercih edebileceği, herhangi bir risk ve acı içermeyen bu işlem için bir engel bulunmaz. Doktorunuzdan görüş alarak yaptırmaya karar vermeniz mümkün olabilir.

Vajinal Radyofrekans İşlemi Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Serbest Hale Gelir?

Günümüzde vajinal estetikler oldukça yaygın bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Birçok estetik türünde ameliyat gerekmediği için bayanlar bu uygulamaları çok rahat bir şekilde yaptırabilmektedir. Vajinal radyofrekans işlemi de bu uygulamalardan bir tanesidir.

Ağrısız ve ameliyatsız olan bu estetik türünde cinsel birliktelik için bir süre ara verilmesi gerekmektedir. Vajinal radyofrekans işlemi tamamen vajinal bölge içerisine uygulama olduğundan bu yerin bir süre kendi doğal sürecine bırakılması gerekmektedir.

Bu nedenle en az 10 gün cinsel birliktelik önerilmektedir. Bu süre sonunda kontrol yaptırdıktan sonra ve doktorunuza danıştıktan sonra cinsel ilişki serbest hale gelebilmektedir. Bu süre yaklaşık iki haftayı bulabilmektedir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
Aslında Bazı Duygular Anlatılmaz Sadece Hissedilir... Umudun Bittiği Çizgisindeydim Ben Takiii... Esra Hocamı Tanıyana Kadar.. Tüp Bebek Tedavim ilk Denemede Başarılı Oldu.. Herşey Sizin sayenizde Hocam Rabbim Size uzun Ömürler Nasip Etsin Nice Anne Adaylarının Güneş'i Olun....
Eda
Evetttt. Biz de birçok tüp bebek merkezi gezmiştik.. İlk tüp bebek denemesinde hiç yumurta çıkmamıştı... Diğer bir merkezde embriyo kalitesi çok kötü geldi... Artık çok yorulmuştuk, nasıl bir yol alacağımızı bilmiyorduk.. Doktortakvimi yorumlarını okuyarak bu güzel kadına gelmeye karar verdik.... İyi ki de gelmişiz.... Şimdi hamileyim... Allah sağlıkla elime aldırsın diyorum, allah razı olsun Esra Hocam..
İrem
Umudumun tükendiği anda karşıma çıkan isim Esra Çabuk Cömert!
Ayla
Gebelik takibi ve doğum için Esra Çabuk Cömert'e gittim. Herşey harikaydı. İlgili, bilgili neşeli doktorum, iyi ki Esra Hocam var. Bebeğimi Esra Hocayla karşılamak bu süreçte verdiğim en doğru karardı.
Arzu
Çocuk isteyen bir çift olarak 8 aydır çocuk sahibi olamıyorduk, tüm testlerimiz de normal gelmişti, Esra Hoca ile bir arkadaş aracılığı ile tanıştık, Esra hoca ile klomen tedavisine başlamaya karar verdik ve sonucumuz bu kadar kısa sürede pozitif geldi... Allah yolunuzu açık etsin Esra Hocam.
Hale
Çıktığım bu meşakkatli yolda ilgi ve alakasına minnettar kaldığım sevgili doktorum.. güler yüzünüze ve iyi niyetli yaklaşımınıza teşşekkür borç bilirim. Sayesinde doğumdan hiç bir zaman korkmadım ki iğneden korkan ben sizin gibiler iyiki var diğer doğumlarda görüşmek dileğiyle
Funda
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024