Rahim Duvarı İncelmesi Nedir?

Kadınlarda görülen rahim duvarı incelmesi, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Rahim duvarının incelmesi, bazı durumlarda normal bir olay gibi karşılanır. Ancak rahim duvarının incelmesi son derece ciddi sorunlara neden olabilir. Özellikle de anne olmak isteyen kadınların, bu sorunla karşı karşıya kalması son derece ciddi bir sorundur. Çünkü anne olabilmek için bebeğin rahime tutunmasını sağlayan en temel etken, rahim duvarlarıdır. Rahim duvarının ince olması, bebeğin rahme tutunmasını zorlaştırır. Bu bakımdan rahim duvarı incelmesi, özellikle de anne olmak isteyen kadınlar için büyük bir risk taşır.

Rahim Duvarının İncelmesi Düşüğe Neden Olur?

Rahim duvarının incelmesi, hamileliğe engel bir durum olarak görülmez. Ancak rahim duvarı, bebeğin anne rahmine tutunabilmesi açısından son derece önemlidir. Rahim duvarının incelmesi, hamileliğe engel bir durum olmasa da bebeğin rahime tutunmasına etki eder. Bu bakımdan rahim duvarı ince olan anne adayları, düşük ile karşı karşıya kalırlar. Rahim duvarı incelmesi yaşayan kadınların, mutlaka tedavi olmaları gerekir. Anne olmak isteyen kadınların, rahim duvarı ince olursa düşük yapma ihtimalleri yüksek olur. Bu bakımdan dikkatli olunması gerekir.

Rahim Duvarı İncelmesine Neden Olan Durumlar

Rahim duvarının incelmesine neden olan durumlar şunlardır:

  • Doğum kontrol hapları
  • Hormon dengesizlikleri
  • Enfeksiyonlar
  • Östrojen yetmezliği
  • Kan dolaşımında meydana gelen sorunlar

Bu durumlar, rahim duvarı incelmesine neden olur. Rahim incelmesi, bazı durumlarda normal olarak karşılanır. Ancak bu sebeplerden dolayı rahim duvarı inceliyorsa, bu durum anormaldir. Bireylerin bu konuda son derece dikkatli olmaları gerekir.

Rahim Duvarı İncelmesi Tedavisi Nasıldır?

Rahim duvarı incelmesi, bazı durumlarda ciddiye alınması gereken bir sorundur. Bu bakımdan tedavi edilmesi gerekir. Ancak evinizde yapacağınız bazı hareketler, rahim duvarınıza iyi gelir. Bu hareketlerin başında birtakım egzersizler vardır. Uzun süre hareket etmeden durmak, rahim duvarının incelmesine neden olabilir. Rahime düzenli bir şekilde kanın gitmesi gerekir. Bu nedenle evde yapacağınız basit egzersizler, rahim incelmesine iyi gelir. Rahim duvarının incelmesine neden olan duruma göre tedavi uygulanır. Östrojen yetmezliğinden kaynaklanan rahim duvarı incelmesine karşı bazı ilaçları kullanabilirsiniz. Bunun yanında bitkisel bir tedaviden de yararlanabilirsiniz. Ancak her ihtimale karşı uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Doktor, durumunuza göre en gerekli olan tedaviyi uygular.

Rahim Duvarının İncelmesine Neden Olan Doğal Nedenler

Rahim duvarının bazı durumlarda incelmesi son derece normaldir. Bu durumların başında adet dönemi yer alır. Adet döneminde rahim duvarı doğal olarak kendiliğinden incelir. Ancak adet dönemi bittikten sonra rahim duvarı tekrardan kalınlaşır. Doğum yapmak da yine rahim duvarının incelmesine neden olan doğal durumlar arasında yer alır. Kürtaj, doğum kontrol hapı, menopoza girmek gibi durumlarda da rahim duvarı incelebilir. Bu durumlarda rahim duvarının incelmesi, normal bir durum olarak karşılanır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024