Regl Ağrisini Geçirmenin Yollari

Kadınlar için adet döneminin başlayacağının bir belirtisi olan ve adet dönemi boyunca devam edebilen adet sancıları her ay yaşanan bir problemdir. Aslında rahim içinde her ay döllenmek üzere bir yumurta harekete geçirilir ve döllenme gerçekleşmediği takdirde kanama ile dışarı atılır. Kadın vücudunun rutini olan bu süreç kadınların çoğunluğunda karın ve bel bölgesinde ortaya çıkan bir ağrı ile birlikte gerçekleşir.

Regl ağrısı, adet sancısı, adet spazmı gibi adlarla anılan bu problemle baş etmek için uygulanan bazı yöntemler vardır. Ağrı kesici ilaç kullanmadan önce doğal yöntemlerin kullanılmasında fayda olacaktır.

Avrupa ülkelerinin bazılarında çalışan kadınların adet dönemlerinde izinli sayılması için düzenlemeler yapılmıştır. Ülkemizde de özel sektörde birkaç şirketin bu imkanı verdiği bilinse de henüz sayıları oldukça düşüktür.

Regl Sancısını Giderecek Yöntemler Nelerdir?

Regl sancısını gidermek için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır.

Ağrıların bir miktar azaltılmasını, daha kısa sürede bitmesini sağlayabilen bu yöntemler şunlardır:

 • Masaj: Ağrının hissedildiği alt karın ve bel bölgesine masaj yapılabilir. Kan akışını hızlandıracak olan bu masajlar kişiyi rahatlatacak ve ağrının şiddetini düşürecektir.
 • Sıcak tutma: Bu dönemde karın bölgesinin sıcak tutulması önemlidir. Ilık duş almak, biraz kalın giyinmek, sıcak su torbası kullanmak en çok fayda sağlayabilecek işlemlerdir.
 • Fetal pozisyonda yatma: Adet ağrısı çekilen günlerde dinlenmek iyi gelecektir. Bu dinlenme sürelerinde fetal pozisyonda yatılması tavsiye edilir. Çünkü bu pozisyonda karın kasları gevşeyerek rahatlar ve adet sancılarında azalma görülür. Aynı anda sıcak su torbası da kullanılabilir.
 • Vitamin ve mineral takviyeleri: Bu dönemde kanama ile birlikte kaybedilen demir, çinko, magnezyum, kalsiyum gibi minerallerin vücuda yeterince alınması da ağrılara iyi gelecektir.
 • Egzersiz yapmak: Kasları gevşetip rahatlatacak hafif egzersizler fayda sağlar. Egzersiz yapacak güç bulunamazsa hafif bir yürüyüş de yapılabilir.
 • Beslenmeye özen gösterilmeli: Muz ve balık gibi besinlerin içerdikleri mineraller sayesinde kramplara iyi geldiği bilinir. Ayrıca bol yeşillik tüketilmesi de fayda sağlayacaktır. Diğer demir içeren yiyecekler de bolca tüketilmelidir.
 • Doktor tedavisi: Adet sancıları çok şiddetliyse ve doğal yöntemlerle geçmiyorsa bir kadın doğum doktorundan randevu almak doğru olabilir. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra bir tedavi uygulanması gerekebilir. Doktor tavsiyesi olmadan gelişigüzel ağrı kesici kullanılması doğru değildir.

Adet Sancısına İyi Gelen İçecekler

Bazı bitkilerin demlenerek suyunun içilmesi halinde adet sancılarını giderilmesi ya da hafifletilmesi yönünde fayda sağladığı bilinir.

Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Yarım litre suya üç-beş dal maydanoz konup kaynatılır ve günde iki kez soğuk olarak içilirse faydalı olacaktır.
 • Zencefil kaynar suya limonla birlikte atılıp demlenir ve günde 2-3 bardak içilebilir.
 • Sıcak suya bir adet kabuk tarçın ya da bir çay kaşığı toz tarçın atılıp biraz demlendikten sonra içilirse adet sancılarına fayda sağlar
 • Fesleğen suda kaynatılıp ağzı kapalı olarak 10-15 dakika bekletilir ve içilir.
Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024