Rengine Göre Vajinal Akinti Ne Anlama Geliyor?

Kadınların üreme organında gerçekleşen pek çok farklı akıntı türü bulunuyor. Bu akıntı türlerine göre çeşitli problemlerin başladığı anlaşılabiliyor. Akıntının farklı renklere bürünmesi bazı hastalıkların geldiğine işaret olduğu gibi önlemlerin alınması konusunda kişileri uyarıyor. Peki, renklerine göre farklılık gösteren akıntılar ne anlam taşıyor? Detaylar burada.

Akıntının Olması Ne Anlama Gelir?

Akıntı olayının gerçekleşmesi çok normal bir durumdur. Çünkü vücut bu şekilde üreme organını korur. Dışarıdan gelen mikrop ve bakterilere karşı önemli bir duvardır. Fakat farklı renk tonlarında gelmesinde önemli uyarılar bulunur. Bu uyarılar dikkate alınarak önemli adımların atılması gerekir. Bazen farklı renk tonları tehlikeli değildir. Fakat bazı renk tonları kişinin mutlaka doktora görünmesini açıklar.

Akıntının Sarı Olması Ne Anlama Gelir?

Gelen akıntı az derecede hafif sarın rengi içeriyor ise burada herhangi bir problem yoktur. Diyet yapan kişilerde bunun görülmesi normal kabul edilir. Ancak akıntının rengi sarımsı yeşil veya tam olarak yeşil renk ise enfeksiyon varlığına işarettir. Üzerine kötü koku eşlik ettiğinde en kısa sürede doktora danışılması gerekir.

Beyaz Şeffaf Akıntı Ne Anlama Gelir?

Rengi beyaz şekilde olan akıntılar krem veya açık sarı şeklinde de görülebilir. Böyle bir akıntısı olan kişilerde semptomlar görünmüyor ise organın sağlıklı olduğu anlamını taşır. Bu durumda sağlıklı yağlanmanın varlığı anlaşılır.

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı

Gerçekleşen akıntı beyaz peynirimsi şekilde koku ile birlikte geliyor ise enfeksiyonun varlığını gösterir. Özellikle koku çok keskin şekildedir. Beyaz, katı ve kokulu olan akıntılar her zaman maya enfeksiyonunu belirtir. Tahriş ve kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Diğer Akıntı Renkleri

Oluşan akıntılar içerisinde görülen renkler şu şekilde sıralanabilir;

  • Bordo renk,
  • Şeffaf renk,
  • Pembe renk,
  • Gri renk,

Bu renkler de aynı şekilde belirli durumların oluştuğunu kişilere gösterir.

Bordo Renk

Kırmızı tonlarında olan akıntılar önceki dönemde gerçekleşen kanamaların sonucu olarak gelir. Adet kanamaları standart olarak 28 günde bir defa tekrarlanır. Gerçekleşen bu dönem 3 veya 5 gün sürebilir. Genel olarak adet dönemi arasında kanama olayını gören kişilerin doktora görünmesi sağlıklı olur. Ancak bu kanamanın bazı iyi türden nedenleri de olabilir.

Şeffaf Renk

Standart olan akıntılar genellikle şeffaf renklerde gerçekleşir. Yumurta akını andırabileceği gibi kaygan da olabilir. Kadınların yumurtlamadan önce veya uyarılma sırasında böyle akıntıları yaşaması çok doğaldır.

Pembe Renk

Akıntılar açık pembe şeklinde gerçekleşebilir. Bunun dışında biraz daha koyu olabilir. İçerisinde biraz kan bulunabilir. Pembe renkli akıntılar dönemden önce lekelenme sonucunda belirir. Ayrıca erken gebelik durumunda implantasyon kanaması anlamını da taşıyabilir. Kadınların bazılarında yumurtlama aşamasından sonra hafif lekelenmeler görülebilir. Böylece pembe renkli akıntılar ortaya çıkar.

Gri Renk

Bu renkte bir akıntı bakteriyel enfeksiyonun olduğunu açıklar. Tahriş, kötü koku, kaşıntı ve kızarıklık durumlarında görülebilmesi mümkündür. Mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024