Sezaryen doğum sonrasında bazı anneler, yoğun gaz sıkıntısı yaşayabilir. Bu problemin ortadan kalkması için birçok kadın araştırma yapıyor. Peki, sezaryen sonrası gaz nasıl çıkarılır? İçeriğimizde bu konuyla ilgili detaylara ulaşmanız mümkündür. Öyleyse, ilk olarak sezaryenden sonra neden gaz problemi yaşandığını açıklayalım.

Sezaryen Sonrası Gaz Neden Olur?

Sezaryen doğum yapan kadınların birçoğu “Sezaryen sonrası gaz nasıl çıkarılır?” sorusunu merak eder. Çünkü kadınların birçoğu sezaryen yöntemiyle doğum yaptıktan sonra gaz problemiyle karşılaşıyor.

Hamileliğin sezaryen ameliyatıyla tamamlanması durumunda ortaya çıkan gaz sorunu, uygulanan cerrahi işlemlerle alakalıdır. Sezaryen ameliyatında bebek anne karnından alınmadan önce ilk olarak bağırsaklar çıkartılır. Bebek alındıktan sonra bağırsaklar tekrar yerleştirilir. Ancak bu yerleştirme esnasında bağırsaklara hava dolar ve bu durum, gaz oluşmasına neden olur.

Gaz oluşmasının yanı sıra anne de kabızlıkta görülebilir. Ancak anne, gaz çıkaramadığı takdirde taburcu olamaz. Ameliyat sonrasında gaz çıkaramama daha büyük problemlerin oluşmasına bir etkendir. Gazın çıkmaması, bağırsak dolaşmasının en büyük etkilerinden biridir.

Sezaryen Sonrası Gaz Çıkarma Yöntemleri

Sezaryenden sonra ortaya çıkan gaz problemi, birçok anne adayının korkulu rüyası olabilir. Çünkü gaz sancısı, çoğu zaman dayanılmayacak şekildedir. Peki, sezaryen sonrası gaz nasıl çıkarılır? Aşağıdaki listede bu sorunun çözülmesi için gerçekleştirilen yöntemleri görebilirsiniz:

·       Papatya Çayı: Bu çay, genel olarak normal ya da sezaryen sonrası anneyi rahatlatır. Böylece gazın çıkartılmasına yardımcı olur. Gün içerisinde 2 bardak papatya çayı içerek gaz probleminden kurtulmak mümkündür.

·       Sıcak Su: Duş alırken suyun sıcağa yakın olması, annenin rahatlamasını sağladığından dolayı gaz çıkarmaya yardımcı olacaktır.

·       İlaç Kullanımı: Doktorun verdiği ilaçları kullanmak gaz sıkıntısını çözer.

·       Sağlıklı Beslenme: Beslenmeye dikkat edilmesi, bağırsakların rahatlamasını sağlar. Ancak bu süreçte kuru fasulye ve nohut gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

·       Sıcak Su Torbası: Anneyi rahatlatmak için bir diğer çözüm için sıcak su torbası kullanılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Dikişlere zarar verebileceğinden dolayı karnın yan taraflarına konması önerilir.

·       Su: Gün içerisinde annenin en az iki litre su içmesi önemlidir.

·       Rezene Çayı: Papatya gibi rahatlatıcı etkisinden dolayı rezene çayı içilebilir.

·       Doğal Hoşaf: Evde hazırlanan kayısı gibi meyvelerden yapılan hoşaflar, gaz çıkarmaya yardımcıdır.

Yukarıdakiler genel olarak sezaryen sonrası gaz problemini çözer. Ancak bazen gaz sorununun ağrılı bir şekilde devam etmesi mümkündür. Böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka doktora gitmek gerekir.

 

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024