Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Gebelik yaklaşık olarak 40 hafta süren son derece önemli bir süreçtir. Doğumun başarılı olarak yapılması ve dünyaya sağlıklı bir bebeğin getirilebilmesi için mutlaka gebelik takiplerinin düzenli olarak yapılması, mümkün olduğunca planlı gebelik yaşanılması gerekir. 40 haftalık sürecin sonunda ya da doğumun başladığı anda doğum yöntemleri arasından karar verilmesi gerekir. Bilindiği üzere normal doğum ve sezaryenle doğum olmak üzere 2 farklı yöntem bulunmakta olup bu kararı vermesi gereken iki kişi doğumu yapacak olan kadın ve doğum eyleminin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacak olan kadın doğum uzmanıdır.

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum adından da anlaşılacağı üzere doğum eyleminin normal yollardan gerçekleştiği doğum yöntemidir. Tüm şartların doğum için uygun olduğu tüm gebeliklerde aksi bir durum söz konusu olmadıkça mutlaka normal doğum tercih edilmelidir. Ancak normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda asla anne normal doğuma zorlanmamalı, ya da anne adayı normal doğum yapmak için ısrarda bulunmamalıdır.

Normal doğum, doğum eyleminin vajinal yoldan meydana geldiği operasyonlara verilen isimdir. Son yıllarda ülkemizde sezaryenle doğum oranlarının katlanarak artması nedeni ile Sağlık Bakanlığı anne adaylarının normal doğuma yönlendirilmesini sağlamak amacı ile çeşitli kampanyalar düzenlemekte, doktorları da bu yönde teşvik edecek yasal düzenlemeler yapmaktadır. Bunun nedeni sezaryenle doğumun müdahaleli bir doğum yöntemi olması ve sonrasında sınırlı sayıda çocuk sahibi olunmasının gerektiğidir. Suda doğum ve epidural doğum gibi pek çok yöntemle ağrısız normal doğum yapılması mümkün kılınmaktadır.

Sezaryenle Doğum Nedir?

Karın bölgesine atılan bir kesinin aracılığı ile yapılan doğuma sezaryenle doğum adı verilmektedir. Sezaryenle doğum yapılan cerrahi bir müdahaledir ve zorunlu olmadığı müddetçe asla tercih edilmemelidir. Ancak bazı durumlarda da sezaryenle doğum yapılması zorunludur. Bu durumlar;

 • Annenin doğum fobisi yaşaması ve bu korku nedeni ile normal doğum yapamayacak olması,
 • Anne adayının normal doğumu engelleyen kronik bir hastalığının olması,
 • Anatomik olarak (kadın çatısının dar olması gibi) normal doğumun mümkün olmaması,
 • Gebelik şekeri ve gebelik zehirlenmesi gibi doğumun acil olarak yapılmasının gerektiği durumlar,
 • İri bebek (bebeğin 4,5 kilo ve daha ağır olması) doğumu,
 • Kordon bağının bebeğin boynuna dolanması, bebeğin anne karnında kendi kakasını yemesi, bebeğin kalp atışlarının düşmesi gibi acil müdahale edilmesi gereken durumlar da sezaryenle doğum kaçınılmazdır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Olur Mu?

İlk doğumunu kendi elinde olmayan nedenlerle sezaryenle doğum olarak gerçekleştiren kadınlar ikinci gebeliklerinde normal doğum yapmayı tercih etmektedir. Sezaryenle doğum sonrası normal doğum yapılması için bazı kriterlerin taşınmazı zorunludur. Bu şartları taşıyan kişilerin ikinci doğumlarını normal doğum yöntemi ile yerine getirmeleri mümkündür. Sezaryen sonrası normal doğum yapmak için aranılan kriterlerden bazıları şunlardır;

 • Bebeğin kilosunun düşük olması ya da normal doğum için uygun sınırlarda bulunması,
 • Pelvik kemik yapısının normal doğum için uygun olması,
 • Sezaryenle doğum esnasında açılan kesinin rüptür oluşma riskini azaltacak şekilde atılmış olması (rüptür daha önce sezaryenle doğum yapan kadının normal doğum esnasında bu kesi yerinin yırtılarak açılmasıdır ve büyük risk içerir),
 • Normal doğum için rahim ağzı açıklığının doğuma yakın sürede istenilen seviyeye ulaşması,
 • Gebelik takibi süreci boyunca tüm sağlık verilerinin hem anne hem de bebek için olumlu olması,
 • Doğum esnasında ve doğum sonrasında her türlü riski karşılayacak olan tam teşekküllü bir hastanede, deneyimli bir doktor tarafından doğum yaptırılacak olması koşullarında sezaryenle doğum sonrasında normal doğum yapılması mümkündür. Ancak tüm gebelik takibi buna göre yapılmalı ve hasta ile doktor buna göre planlamada bulunmalıdır.
Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024