Sezeryan Nedir? Normal Doğum Nedir? Aradaki Farklar Nelerdir?

Son yıllarda pek çok farklı tartışmayı da beraberinde getiren normal doğum ve sezaryen ile doğum birbirinden çok farklı doğum teknikleridir. Her iki doğum yöntemini aradaki farklarını da ortaya koyarak sizlere aktaracağız.

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum, vajinanın açılması ve annenin ıkınma hareketleri ile bebeğin vajinaya doğru gitmesini sağlaması ile gerçekleşen doğum yöntemidir. Genellikle gebeliğin 38 ila 40. Haftasında gerçekleşir. Doğum zamanının geldiği sancılar ile anne tarafından anlaşılabilir. Ancak kimi zaman sancılar başlamaz ve özellikle 40. haftanın ardından bebeğin anne karnında kalmaya devam etmesi çeşitli riskler doğurabilir. Bu nedenle anne adayına suni sancı verilir. Suni sancılar rahimde kasılmalara neden olur ve rahim açılmaya başlar. Rahim açıklığı 10 cm’ye ulaştığında doğum gerçekleşir.

Sezaryen Nedir?

Sezaryen de bir diğer doğum yöntemidir. Ancak normal doğumdan farklı olarak ameliyat ile gerçekleşir. Batın bölgesine yani anne adayının karın bölgesinin alt kısmına kesi uygulanır. Bu kesi ile bebeğin içerisinde bulunduğu keseye ulaşılır ve bebek çıkarılır. Sonrasında ise plasenta ve kese de çıkarılarak kesi uygulanan bölgeye dikiş atılır. Bu sayede dokuların kendini onarması beklenir. Sezaryen ile doğum genel anestezi ya da duruma bağlı olarak epidural anestezi ile uygulanan bir yöntemdir. Anne adayı anestezi etkisiyle herhangi bir acı hissetmez. Sezaryen ile doğum, normal doğumun gerçekleşmesinin mümkün olmadığı ya da riskli olduğu durumlarda tercih edilir. Ancak günümüzde anne adayları doğum sancılarını yaşamamak için de seçimini bu doğum tekniğinden yana kullanıyor. Ancak bu durum beraberinde çeşitli tartışmaları da getirmeye başlamıştır.

Sezaryan Doğum Hangi Durumlarda Yapılır?

Sezaryen Ile Normal Doğum Arasındaki Farklar

Vajinal yani normal doğum uzun ve zor bir süreçtir. Hem anne hem de bebek için yorucu bir süreç olduğunu ve yüksek oranda acı içerdiğini belirtmek gerekir. Ancak sezaryen ile doğumda anne adayına anestezi uygulandığından herhangi bir acı hissetmez. Doğum sonrasında anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte ameliyat yerinde ağrı meydana gelebilir.

Normal doğumda anne birkaç saatlik bir sürecin ardından ayağa kalkabilir ve çeşitli aktivitelerde bulunabilir. Ancak sezaryen ile doğumda annenin bir ya da iki gün boyunca dinlenmesi gerekir. Normal doğum herhangi bir risk içermez ancak sezaryen ile doğum bir ameliyat olduğu için hem ameliyatın hem de anestezinin tüm risklerini içerir. Normal doğumda vajina etrafındaki dokular zarar görebilir. Dokularda hasar oluşabilir. Ancak sezaryen ile doğumda bebek vajina kanalına hiç girmediği için vajina dokularında bir hasar oluşması mümkün olmaz.

Normal doğumda yara izi, enfeksiyon, aşırı kan kaybı, anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyon gibi çeşitli riskler bulunmaz. Ancak sezaryen ile doğum bu sıraladığımız risklerin tümünü içerir. Normal doğumda anne bebeğini hemen emzirmeye başlayabilir. Fakat sezaryen ile doğumda bebeğin ilk emzirilmesi daha geç bir sürede gerçekleşir. Vajinal doğumda bebekler annenin vajinasından geçtiği için buradaki iyi bakterilerin bir miktarını almış olur. Bu durum bebeklerin daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlar. Ancak sezaryen ile doğumda bu durum söz konusu olmaz.

Eğer annenin vajinası dar ise bebeğin doğum sırasında incinmiş kafatası veya köprücük kemiğinin çatlaması gibi çeşitli riskler oluşabilir. Sezaryen ile doğumda ise bu riskler bulunmaz. Sezaryen ile doğumda bebekte doğumun hemen ardından nefes alma problemleri yaşanabiliyor. Normal doğumda ise bu risk bulunmuyor. Kısacası her iki doğum yönteminin de birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Doğum tekniği konusunda hekiminizin tavsiyelerine uymanızı tavsiye ediyoru.

Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Son zamanlarda birçok anne adayının merak ettiği soru da bu aslında. Kısa bir süre öncesine kadar sezeryen sonrası normal doğum yapmanın imkansız olduğu söylenmekteydi. Ancak yapılan araştırmalar ve tıbbi gelişimler sonrası eğer anne adayı normal doğum için olası riskleri taşımıyorsa hekiminin de onayı ile normal doğum yapabiir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024