Tüp Bebek Tedavilerinde Başarı Oranı

Tüp bebek çalışmalarının son dönemlerde daha iyi başarı oranlarına ulaşması tüp bebek tedavilerine olan ilgiyi artırmış ve bu konuda daha fazla çiftin destek almasına teşvik etmiştir. Bu açıdan normal yollar ile hamile kalamayan çiftler için en önemli alternatiflerden birisi olan tüp bebek tedavisi çoğu çift için çocuk sahibi olma noktasında büyük bir destek sunmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde öncelikli olarak çiftler için çeşitli testler yapılarak duruma neresi gerçekleştirilmekte ve ardından tedaviye yönelik çalışmaların nasıl yapılacağı ile ilgili gerekli tedavi yöntemleri hazırlanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin hazırlanması ile birlikte çiftlere farklı testler uygulanarak hamileliğin başlaması amaçlanır. Bu bakımdan çiftler tedaviye başlamadan önce ilk olarak tedaviye hazır hale gelmelidir.

Maddi ve manevi açıdan tedaviye hazır olunması tedavideki başarı oranı arttıracak en önemli detaylardan bir tanesidir. Bu açıdan çiftlerin belirtildiği gibi hazır olması ve uygun bir şekilde tedaviye başlaması oldukça önemlidir. Tedavi sırasında farklı kontrollerin yapılabilecek ve özellikleri durum cinsellik ile ilgili olduğundan dolayı farklı durumların yaşanabilmesi söz konusudur. Hazır olunması çiftlerin daha iyi bir tüp bebek tedavi dönemini yaşamasını sağlar. Tüp bebek tedavisinde çiftlerin tüm doktor önerileri uyması her zaman için en büyük şanslarından biri olacaktır. Tüp bebek tedavisi konusunda karar verildikten sonra uygun bir merkez seçimi de yapılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Doktor Uzmanlığı

Doktorların uzmanlık derecesi ve tüp bebek tedavisindeki deneyimleri her zaman için tüp bebek başarı oranını etkileyen detaylar arasındadır ve çiftlerin tüp bebek merkezi seçerken bu tip detaylara dikkat etmesi gerekir. Böylece herhangi bir problem yaşamadan daha yüksek başarı oranları ile hamile kalınması ve çocuk sahibi olunması söz konusu olacaktır. Tüp bebek çalışmalarında tüm bu detaylar her zaman için göz önünde bulundurulmalıdır. Bu aşamaları mutlaka iyi bir şekilde değerlendirmelidir. Tüp bebek tedavisi sırasında çiftler tedaviye ne kadar açık olursa ve psikolojik olarak ne kadar hazırsa başarı oranının da o kadar yükseleceği unutulmamalıdır. Böylece tüp bebek tedavisiyle oldukça yoğun geçecek bir sürecin ardından tüplerin mutlu sonuca ulaşması daha yüksek ihtimalle olacaktır ve tüm bu aşamalar çiftler için mutlu sona ulaşan bir adım olarak görülecektir.

Tüp bebek tedavisinde belirtilen kriterlere her zaman iyi bir sonuca ulaşılmasını sağlayan tüp bebek tedavisinde yüzde yüzlük bir başarı oranından hiçbir zaman söz edilemez. Yaş, cinsiyet özellikle hamilelik için en önemli kriterler arasındadır. Bu tip detayların göz önünde bulundurulması ve hem doktor hem de tüp bebek tedavisi olacak kişilerin bu tür durumlara karşı hazır olması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde başlangıç aşaması ile birlikte tüm detaylar tamamen doktor kontrolünde yürütülmektedir ve her aşamasında farklı testler yapılarak çiftlerin bebek sahibi olabilmesi adına tüm gerekli işlemler yapılmaya çalışılmaktadır. Bu aşamada tüp bebek tedavi merkezinin yeterliliği ve bu alanda deneyim sahibi olup olmadığı da tüp bebek tedavisinin olumlu bir şekilde sonuçlanmasında oldukça önemlidir. Bu açıdan merkezi seçimi ve tüp bebek tedavisi sırasında tüm önerilenleri harfiyen uyulması ve yerine getirilmesi de tedavinin olumlu bir şekilde sonuçlanmasında ki en önemli detaylardan bir tanesidir.

Tedavide Çiftlerin Neye Dikkat Etmesi Gerekiyor?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı belirtildiği gibi çok farklı faktörlere bağlı olurken, bu aşamada en önemli detay çiftlerin birlikte hareket ederek tedaviye katılım göstermesidir. Çiftler isteklerini karşılama konusunda birlikte hareket ederse, destek sayesinde süreç daha kolay atlatılabilir. Bu konuda özellikle tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlarına karşın da kişilerin hazırlıklı olması gerekir. Çift olarak katılım göstermenin en önemli detayı da budur. Kişiler olumsuz duruma karşın da hazır bir psikolojiye sahip olursa, yenilenen tüp bebek tedavilerinde başarı oranı arttırılabilir.

Uzman ile yapılacak görüşmeler neticesinde kişilerin özelikle tüm soru işaretlerini gidermesi gerekir. Tedaviye yönelik çok farklı detay ve bilinmeyen olduğu gibi tüm bu aşamalarda kişilerin rahat bir şekilde bilgi alması, rahatlamasını ve tedaviye daha fazla açık olmasını sağlayacaktır. Bu konuda endişeleriniz varsa mutlaka gidermeniz gerekir. Bunun için de iletişime açık bir uzmanla çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024