Tüp Bebek Tedavisi Hangi Hastalara Uygulanır? Tüp Bebek Başarı Oranı Nedir?

En yaygın yardımcı doğum tiplerinden olan tüp bebek tedavisi, gebe kalamayanlar için yumurtalık ve spermin, laboratuvar ortamında bir araya getirilip döllendirilmesi ve tekrar rahime enjekte edilmesi ile uygulanır. Tüp bebek operasyonu nasıl yapılır, hangi aşamalardan geçilir ve tüp bebek uygulamasında başarı oranı nedir gibi sorulara bu içeriğimizde yanıt verdim.

Neden Tüp Bebek Tedavisi?

Bir kadının gebe kalabilmesi için, yumurtalık ve sperm sayısının belli bir rakamsal ilişki içinde olması gerekiyor. Gebelik sürecinde, en az 15 milyon sperme ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer bu sayı 5 milyon altındaysa alternatif tedavilere ihtiyaç duyulur. Tüp bebek tedavisi öncesinde, çocuk sahibi olamayan çiftlere farklı tedaviler de önerilmektedir, ancak sürece göre ilk tedavi olumlu sonuç vermiyorsa tüp bebek tedavisi tek seçenektir. Aşılama yöntemi, tüp bebek tedavisi öncesinde uygulanabilen tedavi seçeneklerindendir.

bebek-tedavi

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek tedavisinde kadının yaşı ve yumurtalıklardaki yumurta kalitesi önemli bir faktördür. Araştırmalara göre, kadınlarda 35 yaş öncesinde uygulanan tüp bebek tedavileri nispeten daha başarılı sonuçlar vermektedir. Tüp bebek tedavisinde 35 yaş altında başarının yüksek olmasının nedeni, o yaştaki kadınlarda yumurta sayısının daha fazla olmasıdır. Uzmanlar, çocuk sahibi olamayan çiftlerin bu noktada, ne kadar erken tedavi alırlarsa şanslarının o kadar yüksek olduğunu ifade etmektedirler. 35-38 yaşları arasındaki kadınların tüp bebek tedavisi şansı vardır, ancak 38-45 yaş arası, nispeten şansın azaldığı bir süreç olarak ifade edilir.

Tüp Bebek Tedavisi Doğal Mıdır?

Bazı insanların aklındaki en önemli soru işareti, tüp bebek tedavisinin doğal mı yoksa yapay bir işlem mi olduğudur. Tüp bebek tedavisi caiz midir, dini inançlara aykırı mıdır soruları da tartışılmaktadır. Uzun yıllardır uygulanan bir tedavi olan tüp bebek tedavisi, tamamen doğal bir hamilelik sürecine yol açmaktadır. Tüp bebek tedavisinde yapılan tek işlem, yumurtalık ve sperm hücrelerinin karşılaşmasını laboratuvar ortamında sağlamaktır. Tüp bebek tedavisinde dine aykırı bir durum söz konusu olmadığı gibi, tamamen doğal bir gebelik süreci vardır.

Tüp bebek tedavisinde düşük riski çok fazladır gibi bir durum söz konusu değildir. Düşük oranı, normal hamilelikler ile aynıdır ve tedavinin negatif bir etkisi söz konusu değildir.

tup-bebek-sureci

Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Umutsuzluğa Kapılmayın!

Tüp bebek tedavisi esnasında, nadir görülen durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durumda, kısa vadede başarılı sonuçlar karşımıza çıkmayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olamayan çiftlerin birbirine çok destek olmasını gerektiren, sabır gerektiren özel bir süreçtir. Özellikle kadının hiçbir stres yaşamaması tedavide önemlidir. Bu anlamda, erkeklerin kadınlara destek olması gereken, tedavinin gerektirdiği tüm durumların önemle üzerinde durulması gereken bir süreçten söz ediyoruz. Tüp bebek tedavisinde ilk denemede sonuç pozitif olmayabilir, ancak tıp dünyasında 10. tüp bebek denemesinde çocuk sahibi olan insanlardan söz edilmektedir. Dolayısı ile herhangi bir sınır yoktur. Gebelik beklentinizi azaltmadan, umutsuzluğa kapılmadan, modern tıpta hamilelik konusundaki en etkili çözümlerinden tüp bebek tedavisini siz de deneyebilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024