Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği

Tüp bebek tedavisi normal şartlar altında gebe kalamayan kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. Tüp bebek tedavisi kadından alınan yumurtalık ile babadan alınan spermin laboratuvar ortamında döllenmesini ağlayarak tekrar anneye enjekte edilme işlemidir. Bu işlemler mutlaka laboratuvar ortamında gerçekleştirilmelidir ve tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Tüp bebek uygulaması başarı şansı annenin yaşına göre değişkenlik göstermektedir. 35 yaş ve üzeri annelerin çocuk sahibi olama oranı daha düşük olsa da tüp bebek ile kişilerin çocuk sahibi olama şansı yükselmektedir.

Tüp Bebek Yasası

Tüp bebek tedavisi için devlet kişilere destek vermektedir fakat bu destek önceden iki tüp bebek denemesi ile sınırlıydı. SGK en fazla iki tüp bebek uygulaması için ilaçları ve masrafları karşılamaktaydı. Yeni gelen yasaya göre ise bu durum üçe çıkarılmıştır. Fakat yasaya göre eşler bu denemelerin ilki için 300 TL ile 400 TL arasında bir ödeme yapmak zorundadırlar. Bu fiyat devlet desteği olmadan uygulanan tüp bebek tedavisine göre oldukça cüzi bir miktar olarak kalmaktadır. Tüp bebek tedavisinde devlet desteği kişilerin 3 kez uygulamayı denemelerini sağlıyor.

Holding Hands

Yeni Yasa İle Yaş Sınırı

Tüp bebek tedavisi için devlet kişilere bir yaş sınırı koymuştur. En fazla 39 yaşında olan kişilerin devlet desteği alarak tüp bebek uygulaması yapmasına izin verilmektedir.

Devletin Tüp Bebek Tedavisine Katkısı Nedir?

Devlet maddi durumu tüp bebek tedavisi için yeterli olmayan bireyler için son yapılan yasa değişikliğinde üç kez tedavi görme imkanı sunmuştur. Devlet tüp bebek tedavisi için 1.200 TL bütçe ayırmıştır ve gerekli kurumlara bu ücret ödenmektedir. Bu uygulama pek çok kişiye umut olmuş ve maddi yetersizlikten dolayı tüp bebek uygulaması alamayan pek çok aile devlet desteği ile çocuk sahibi olmuştur.

İkinci Evliliklerde Tüp Bebek İzni

Torba yasası ile artık ikici evliliklere de tüp bebek izni geldi. İlk evliliklerinden çocuğu olup da ikinci evliliklerinden de çocuk sahibi olmak isteyen kişiler artık tüp bebek tedavisinde devlet desteği alabiliyorlar. Eski yasaya göre SGK kişilerin ilk evliliklerinden çocukları var ise ikinci evlilik için destek payı vermiyordu. Torba yasası ile artık bu durum değişti. Devlet desteği ile tüp bebek uygulaması artık ikinci evlilikler için de geçerli kılındı. Bu tüp bebek tedavisi için ise SGK 28 ile 38 yaş aralığını koşul olarak koydu.

Devlet Destekli Tüp Bebek Uygulaması Sözleşmeli Her Kurumda Geçerli

Yapılan yasaya göre artık yeşil kart, bağ kur, SSK’lı kişilerin hepsi sözleşmeli kurumlardan tüp bebek tedavisi hizmeti alabilecekler. Sağlık kurumlarının SGK ile sözleşme yapması durumunda kişiler tüm bu sözleşmeli kurumlardan tüp bebek tedavisi görebilecekler, bunlara özel hastanelerde dahil edilmiştir.

Devlet Destekli Tüp Bebek Tedavisi İçin Gerekli Koşullar

Devlet destekli tüp bebek tedavisi için kişilerin en az 3 yıl evli olma şartı bulunmaktadır.  Üç yıl evli olan kişilerin en az iki kez aşılama yapmaları gerekmektedir. Sadece düşük yumurta rezervi, sperm sayısı az olan ve tüpleri kapalı olan çiftlerde 3 yıl evli olma şartı aranmamaktadır. Kişilerin 23 yaşını bitirmiş, 39’undan da gün almış olmaları yaş şartıdır. Buy şartlara uyum sağlayan kişiler başvuru belgelerini hazırlayarak hastanelere gidebilirler. Başvuru süresi hastanelere göre farklılık göstermektedir. Kişilerin bu tedavi için  rapor almaları gerekmektedir. Raporda ise FSH, AMH değerleri, sperm tahlilleri, HSG istenecektir. Bu şekilde başvurularınızı tamamladığınızda tedavi süreciniz başlatılacaktır ve her deneme için ayrı ayrı rapor almanız da istenilecektir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024