Tüp Bebek Tedavisinde Uygulanan 'Rahim Çizilmesi' Nedir?

Tüp bebek rahim duvarı çizilmesi yani ‘endometrial scratching’ genel olarak daha önceki tüp bebek tedavi işleminde rahim duvarı yeterince kalınlaşmayan ve tüp bebek deneme başarısızlığı olan hastalara uygulanıyor. Endometrial çizik özetle özel bir tıbbi alet ile histereskopiyle rahim ağzında ve rahim içine girilerek çizik atılma işlemidir.

Rahim Çizilmesi Hangi Hasta Grubunda Uygulanıyor?

  • Tüp bebek tedavisi için yeterli rahim duvar kalınlığı oluşmayan hastalarda,
  • Yumurtalık seviyesi ve embriyo kalitesi iyi olmasına rağmen bir türlü istenilen tutunma sağlamayan hastalarda,
  • Tekrarlayan tüp bebek tedavisinde deneme başarısızlığı olan hastalarda,
  • Rahminde herhangi bir problemi olmayan hasta gruplarında.

Rahim Çizilmesi Nasıl Uygulanıyor?

Rahim çizilme işlemi tüp bebek tedavisinde 30 gün öncesine kadar basit bir biyopsi aleti ile kolayca yapılabiliyor. Vücudumuzda herhangi bir bölgede yaralanma olduğu zaman büyütücü, iyileştirici ve onarıcı faktörler o yüzeye toplanarak taze gelişen doku ile tamir sürecini tamamlıyor.

Rahim Çizilmesi Gebelik Şansını Ne Kadar Artırıyor?

Rahim çizilmesi özelliklede tekrarlayan tüp bebek denemelerinde başarısız olduğu durumlarda sıklıkla uygulanan bir yöntem olduğu biliniyor. Tüp bebek tedavi işleminde gebelik elde edebilmek içinde rahim duvar kalınlığının belli bir düzeyde olası gerekiyor. Tedavi döneminde rahim duvar kalınlığı belli bir seviye düzeyinin altında olan hastaların gebelik olasılıkları da genellikle düşük saptanıyor.

Rahim Çizilmesi Neden Yapılıyor?

Çiftlere uygulan bu tedavi yönteminde tüp bebek tedavisinin sağlıklı yumurta ve spermlerden mümkün olan en sağlıklı embriyolar elde edilmesi ile anne rahmine aktarıldığı halde tedavi başarısızlık ile sonuçlanmışsa bile rahim çizilmesi bu aşamada uygulanıyor. İşlemin amacının embriyonun rahme tutunma şansının yükselmesidir. Bunun yanı sıra belirtilen bazı hususlarda en dometrial biyopsi şeklinde adlandırılan rahim çizilmesinin, endometrium diye nitelendirilen rahim içi tabakasının ince bir cihaz ile rahim ağzı bölümünden biyopsi alınması ile yapılıyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Rahme Çizik Atmak Başarı Oranını Artırır Mı?

Eğer ki özellikle tekrarlayan implantasyon dediğimiz embriyon yumurtasını yerleşmemesi durumu olduysa örneğin çok kaliteli embriyolar veriyoruz ama maalesef gebelik elde edilemediği durumlar olabiliyor. Bu gibi konularda çeşitli araştırmalar yapılmış ve isteyerek rahmin içine küçük seviyede hasarlar verilme işlemi yapılıyor.

Bu işlemede rahim içine çizik atma tedavisi yapılmış oluyor. Bu genellikle tedaviye başlamadan önceki hasta adetliyken rahmin içine küçük düzeyde endometrial biyopsi yöntemi gibi pipet aletlerle rahmin içine hasarlar veriliyor ya da steteskop dediğimiz kamera yöntemi ile de rahimin içine girerek küçük çizikler atabiliyor.

Bu tedavi sürecinde vücut bunu tamir etmeye çalışıyor, bazı medyatörler hormonlar salgılıyor büyüme hormonu gibi iyileştiriyor hormonu da bunların embriyoyu rahim içine yerleşmesinde kolaylık sağlıyor. Kolay bir işlem hasta için de gerçekten canını yakan bir işlem olmadığı biliniyor.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024