Kadınlarda pek çok nedene bağlı olarak vajina genişlemesi yaşanabilmekte olup yaşanan bu genişleme Vajinoplasti ameliyatı ile tedavi edilebilmektedir. Özellikle de normal doğum yapan kadınlarda daha sık görülen vajina genişlemesi genelde epizyotomi adı verilen ve bebeğin kafasının daha rahat çıkmasını sağlamak amacı ile yapılan küçük kesilere bağlı olarak gelişmektedir.

Yine üst üste çok sayıda normal doğum yapma sonucunda da vajina daraltma ameliyatı yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Vajinanın büyük oranda genişlemesi ise ne yazık ki kadın kadar erkeğin de cinsel ilişkide sıkıntılar yaşanmasına neden olur. Bunun nedeni hem vajinanın genişlemeye bağlı olarak kayganlığını kaybetmesi hem de genişlemeye bağlı olarak his duyulmasının azalmasıdır. Vajinoplasti ameliyatı ile ortaya çıkan tüm bu sorunlar kalıcı olarak çözülebilir.

Operasyonu geçiren kişilerin yorumları okunduğunda kendilerini çok daha iyi hissettikleri görülürken Vajinoplasti olanlar aynı anda iç dudak küçültme operasyonu olmayı da istemektedir. Vajinoplasti ameliyatı olanlar yaklaşık 4-5 gün sonra iş yaşantısına geri dönmekte, 3-4 hafta sonrasında ise cinsel hayatlarına geri dönebilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı yapan doktorlar arasından seçimde bulunurken ameliyat fiyatından ziyade ameliyatın başarısına odaklanılmalıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024