Vajina Daraltma Ameliyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadınların üreme organı olarak tanımlanan vajina, özellikle cinsel anlamda önem içeren bir organ olarak bilinmektedir. Bu bölgede oluşmakta olan aşırı genişlik ve gevşeklik zamanla ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Yapısal, genetik, vücutta değişkenlik gösteren bulgular, gibi kalıtsal nedenlerden oluşmakta olan vajina genişlemesi sonradan da oluşan nedenlere de bağlı olabilmektedir. Bu nedenler arasında normal doğum sonrasında, aniden alınan aşırı kilo, sıklıkla girilen ilişki, kürtaj gibi nedenler yer almaktadır. Bütün bu etkenlere bağlı olarak zaman içerisinde genişleme gösteren vajina estetik görüntüsünü kaybetmekte sarkık ve gevşek bir görünüme kavuşmaktadır. Tıp alanında uygulanmakta olan yeni bir estetik yöntem ile vajinanın eski görünümüne kavuşması sağlanabilmektedir. Vajina daraltma adı verilmekte olan bu cerrahi müdahale, kişinin isteği sonrasında yapılmaktadır. Şimdilerde oldukça talep görmekte olan bu operasyon çoğunlukla özel hastane ve kliniklerde uygulanmaktadır. Vajina sıkılaştırma yada vajina yenileme ameliyatı olarak ta anılabilmektedir. Estetik alanında uygulanan son yenilikler arasında yer almaktadır.

Ameliyatın Uygulanma Süreci

Vajina daraltma ameliyatı öncesinde gerekli olan tüm kontrollerin uzman doktorlar tarafından yapılmış olması gerekmektedir. Ameliyat gerektirdiği kanısı sonrasında, ameliyat sonrası süreci düşünülerek belirli zamanların beklenmesi gerekmektedir. Bu zamanların başında kişide oluşacak kanamanın başka kanamalar ile karıştırılmaması nedeni göz önüne alınarak regl döneminin bitmesi gelmektedir. Bitiminden itibaren 10 gün beklenerek ilgili operasyon uygulanabilmektedir. Ayrıca ameliyat öncesi bu süreçte kişinin sürekli kullanmakta olduğu ilaç ve türevlerini kullanmayı bırakması ve vücuttan bu ilaçların etkilerinin atılması süreci de beklenmesi gereken zaman diliminde yer almaktadır.

Ameliyat Sırasında Uygulanacak Yöntemler

Vajina daraltma ameliyatı da her cerrahi operasyon gibi anestezi içererek yapılmaktadır. Lokal veya genel anestezi olarak bilinen her iki tür de bu ameliyat sürecinde uygulanabilmekte olan türlerdendir. Lokal tipi anestezi kişinin operasyon sonrasında daha çabuk toparlanmasına ve yatak istirahati gerektirmeden taburcu olmasına olanak sağlamaktadır. Ancak genel anestezinin ayılma süreci zaman istediğinden bu süreç uzamaktadır. Ameliyat sırasında vajinanın ön kısmından başlanarak genişlemeyi sağlayan kas ve dokuların bu bölgeden ayrıştırılması sağlanmaktadır. Ortalama olarak yarım saatlik bir süreç gerektiren bu ameliyat sırasında birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu vajina daraltma ameliyatı sırasında kişinin genişleyen vajinası yaklaşık olarak 1-3 cm arası daraltılmış olmaktadır.

Ameliyat Sonrası Dönem  

Fazla ağrılı geçmeyen vajina daraltma ameliyatı sonrasında oturma sırasında şikayetler görülebilmektedir. Çoğunlukla kanamanın durdurulması adına uygulanmakta olan tampon buna sebebiyet vermektedir. Çabuk iyileşebilme özelliğine sahip olan vajinal dokular kendini büyük bir hızla yenilemektedir. Ancak  ameliyat sırasında oluşan dikişlerin tamamen iyileşmesi ortalama olarak 15-20 günü bulmaktadır. Bu iyileşme sürecini desteklemek adına ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların başında;

  • Ameliyat sırasında  vajina içine ve dışına atılan dikişlerin oldukça iyi korunması ve zedelenmemesi,
  • Dikişlerin günlük olarak pansumanının yapılması,
  • Vajina temizliğine büyük önem gösterilmesi,
  • Kullanılacak olan hijyen ürünlerinin özenle seçilmesi,
  • Doktor tarafından söylenen talimatlara uyulması ve ilaçların düzenli kullanılması gibi hususlar yer almaktadır.

Böylelikle vajina daraltma ameliyatı sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olmaktadır. Bu ameliyat sonrasında çoğunlukla eski sıkılaşmış haline geri dönen bir vajinal görüntü oluşmaktadır. Ameliyatın üzerinden geçen uzun süreç kişinin tekrar normal doğum yapması ile oluşan vajina genişlemesi ile sona ermektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Neticede anestezi gerektirmekte olan bir operasyon niteliği taşımakta olan vajina daraltma ameliyatının her aşaması oldukça büyük dikkat gerektirmektedir. Bu nedenle öncelikle ameliyat gerçekleştirilecek olan hastane olanaklarının iyice araştırılması gerekmektedir. Çoğu ameliyat sonrasında oluşmakta olan kanama ve enfeksiyon risklerinin bu ameliyat içinde geçerli olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle ameliyat sırasında kullanılacak olan materyallerin herhangi bir enfeksiyona sebebiyet vermeyeceğinden emin olmak gerekmektedir. İlgili ameliyatın en önemli hususu operasyonu yapacak olan cerrahın işinde uzmanlaşmış olmasından geçmektedir. Aksi takdirde oldukça basit görünmekte olan bu operasyon kötü sonuçları beraberinde getirebilmektedir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024