Vajina Estetiği Hakkında Bilmesi Gerekenler

Estetik ve güzellik bütün toplumlarda kadınların ortak kaygısı olmuştur. Bu kaygı sadece dış görünüşle sınırlı kalmayıp en özel bölgelerin estetiği ve güzelliğini de kapsamaktadır. Tarih boyunca kadınlar güzellik ve estetik için başta makyaj olmak üzere iksirler, kremler, büyüler, bitkisel karışımlar, kutsal olduğuna inanılan sular gibi birçok yola başvurmuşlardır. Son yıllarda tıbbında ilerlemesi ile güzelleşmek için başvurulan yöntemler arasında estetik cerrahi de önemli bir yer edinmiştir. Kadınların yaygın olarak estetik cerrahi uyguladıkları bölgeler burun, dudak, yanak, göğüs ve kalça gibi günlük hayatta göz önünde olan ve güzellik algısıyla bütünleşmiş bölgelerdir. Ancak kadınlar için en önemli ve özel bir bölge olan genital bölge ve vajinanın güzelliği ve estetiği de özellikle cinsel birleşme sırasında öz güven ve buna bağlı haz alma duygusunu arttıran bir unsurdur. Tıp ve teknolojideki ilerlemeler ve kadınların bütün vücudunu güzel görme isteği ile beraber günümüzde vajina estetiği çok yaygın başvurulan yöntemler arasında yer almaya başlamıştır.

Vajina Estetiği Neden Yaptırılır

Vajina estetiği sadece estetik kaygılarla başvurulan bir operasyon değildir. Bu operasyon bazı fizyolojik bozuklukların giderilmesi ve tedavisi içinde uygulanır. Vajina estetiğinin başlıca yapılma nedenleri şunlardır;

  • Normal doğum sonrası vajinada oluşan kalıcı esnemeler ve kesilerin tedavisi
  • Vajina dudaklarında doğuştan var olan şekil bozukluklarının giderilmesi
  • Vajina daraltma
  • Sarkık mesane ve rektumun tedavisi
  • Vajina genişletme
  • G noktası büyütme
  • Kızlık zarı onarımı

Bu başlıca sebeplerin dışında lazerle genital bölge beyazlatma klitoris çevresindeki fazla dokunun alınması lazerle kalıcı epilasyon gibi birçok sebeple genital bölge estetik operasyonları yapılabilmektedir.

Genital bölge estetik operasyonları genellikle lokal anestezi veya sedasyon anestezisi (hafif uyutma) ile yapılan ve kısa süren operasyonlardır. Bu ameliyatların süresi ameliyatın türüne bağlı olarak 20 dakika ile 90 dakika arasında değişmektedir. Bu ameliyatlar sırasında ve sonrasında ağrı çekilmemektedir. Hastalar çok özel bir durum gerçekleşmezse genellikle 3-4 saat gözetim altında tutulur ve aynı gün taburcu edilirler. Vajina daraltma ve genişletme ameliyatlarından 1-1,5 ay sonra diğer ameliyatlarda ise 20-25 gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Vajina estetiği operasyonları 18 yaşından büyük her kadına yapılabilir. Kadının daha önce doğum yapmış olması veya bakire olması bu ameliyatlara engel değildir. Bu ameliyatlar sonrasında doğum yapmakta bir sakınca yoktur. Bu ameliyatlar uygun şartlarda ve uzman jinekologlar tarafından yapıldığında risk oranı son derece düşüktür. Hijyenine dikkat eden hastalarda, diğer ameliyatlarda görülen kanama, geçici şişlik ve enfeksiyon gibi durumların görülme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Normal doğum sonrası vajinanın genişlemesi dışında bu ameliyatlarla giderilen problemin tekrar görülmesi pek rastlanan bir durum değildir.

Vajina Estetiğinin Faydaları

Vajina estetiği yaptırmak isteyenler genellikle vajinasının görüntüsünden utandığı için cinsel ilişki sırasında konsantre olamadığını ve hatta hala bakire olmasının sebebinin bu olduğunu söylemektedir. Cinsel ilişki çiftlerin karşılıklı konsantrasyonu ve bütünleşmesiyle orgazma ulaşan bir süreçtir. Bu yüzden ilişki sırasında özgüven eksikliği ilişki kalitesini olumsuz etkiler.

Estetik ve güzel bir vajina cinsel ilişkide kadının özgüven sahibi olmasını ve dolası ile ilişkiden aldığı hazzı ve orgazm sıklığını arttırır. Ayrıca bikini ve iç çamaşırı mankenliği yapan kişilerde mesleki özgüveni artırır. G noktası büyütme ameliyatları ise orgazm olma sıklığı ve orgazma ulaşma süresi doğrudan etkiler. Bu ameliyattan sonra hiç orgazm olamamış hastalar dahi sık sık orgazm yaşamaya başlarlar. Ayrıca mesane ve rektum sarkması durumunda yapılan ameliyatlarla idrar tutamama problemi tedavi edilir. Normalden uzun vajina iç dudakları ilişki sırasında acıya ve dikkati dağıtan sesler çıkmasına sebep olabilmektedir. Vajina estetiği ameliyatı ile bu olumsuzluklarda engellenmektedir.

Uzman jinekologlar tarafından uygun şartlarda yapılan vajina estetiği ameliyatları herhangi bir risk teşkil etmemektedir. Ayrıca kadınların hayat kalitesini arttırdığı ve sağlıklı bir hayat sürmelerini sağladığı için yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024