Vajina Estetiği Nedir?

Kadınlarda genital bölgeye yapılan her türlü estetik girişim, vajinal estetik adını taşır. Yaşanan pek çok sıkıntının ortadan kaldırılması için geliştirilen yeni teknikler sayesinde, vajinal estetik yaptıran kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor. Sadece genital bölgede, dış görünümü değiştirmek için değil, vajina içine de uygulanabilen vajinal estetik girişimler, cinsel hazzı arttırmak amacıyla da gerçekleştirilebiliyor.

Vajinal Estetik Uygulamaları Nelerdir?

 • İç ve dış dudak estetiği
 • Vajina daraltma ameliyatı
 • Lazerle vajina daraltma
 • G noktası büyütme
 • Klitoris üzerindeki katları düzeltme
 • Cilt rengini beyazlatma
 • Kızlık zarı onarımı
 • Büyük dudak dolgusu
 • Büyük dudak küçültme ameliyatı
 • Pubis tepesi estetiği
 • Lazerle vajina içinde katlantı oluşturma
 • Genital bölgeye radyofrekans uygulaması

Vajinal Estetik Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Doğum sonrasında yaşanan sorunları gidermek
 • Cinsel hazzı arttırmak
 • Vajinanın görünümünü düzeltmek
 • İdrar kaçırma sorununu ortadan kaldırmak
 • Ağrılı cinsel ilişki sorununu yok etmek

Lazerle Yapılan Vajinal Estetikler

 • Lazerle vajina daraltma
 • Lazerle genital bölge renk açma
 • Lazerle genital bölge sıkılaştırma
 • Lazerle vajina içi katlantı oluşturma

En Sık Yapılan Vajinal Estetik İşlemler

Vajinal estetikler arasında en sık yapılanları labioplasti, lazerle vajina daraltma ve cilt rengini beyazlatma işlemleridir. Son yıllarda lazer teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve yeni tekniklerin geliştirilmesi sayesinde, pek çok vajinal estetik işlemi lazerle de gerçekleştirilebiliyor.

İç Dudak Küçültme (Labioplasti)

İç dudaklarda çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen sarkık görüntü kadınları bir hayli rahatsız edebiliyor. Bikini gibi dar kıyafetler giyememe ya da bisiklete binememe gibi pek çok sorun yaşanmasına sebebiyet verebilen bu sorun, labioplasti işlemi ile ortadan kaldırılıyor. İç dudak küçültme estetiği, iç dudaklardaki asimetrik görünümü ortadan kaldırmak amacıyla da uygulanabiliyor. Bazı kadınlarda doğuştan da iç dudaklarda büyüklük olabiliyor. Bu durumda da ergenlik dönemini tamamlamış olan kadınlarda bu estetik uygulanabilir. İç dudak küçültme estetiği kadınların normal doğum yapmasına ya da hamile kalmasına engel olmaz. Bu yönüyle genç kızlar da bu estetik girişimden kolaylıkla faydalanabilir. Ameliyat yaklaşık 40 dakikada tamamlanıyor. Fazla doku kesi yoluyla çıkarılıyor ve iç dudaklara düzgün ve daha küçük bir görünüm veriliyor. Labioplasti ameliyatı genel anestezi ya da lokal anestezi ile uygulandığından hastaların acı ya da ağrı hissetmesi de mümkün olmuyor.

Vajina Daraltma

En sık tercih edilen vajinal estetikler arasında yer alan vajina daraltma işlemi hem ameliyat hem de lazerle gerçekleştirilebiliyor. Vajina genişlemesi kadınlarda doğum sonrasında oluşabildiği gibi doğuştan da olabiliyor. Aynı zamanda ilerleyen yaşla birlikte de bu sorun ortaya çıkabiliyor. İdrar kaçırma ya da cinsel ilişkide vajinadan ses gelmesi gibi sıkıntıları da beraberinde getirebilen vajina genişlemesi cinsel hazzı da azaltıyor. Bu nedenle kadınlar vajina daraltma ameliyatı ya da lazerle vajina daraltma işlemlerinden faydalanabilir.

Ameliyat ile vajina daraltma genel ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Vajinadan biraz doku çıkarılır ve sonrasında kesi uygulanarak sıkılaşma sağlanır. Yaklaşık 1 saatte tamamlanan bu ameliyattan sonra bir süre cinsel perhiz gerekir. Lazerle vajina daraltma işlemi ise 30 dakikada tamamlanır ve anestezi uygulamasına gerek kalmaz. Ameliyat ya da lazerle vajina daraltma cinsel ilişkide vajinadan ses gelmesi, cinsel hazda azalma, idrar kaçırma gibi vajina genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan sorunları giderir.

G Noktası Büyütme

Vajinada bulunan G noktası cinsel ilişkide vajinal orgazmı sağlar. G noktasının büyütülmesi orgazm olamama sorununu yok ederken orgazmı da kolaylaştırır. G noktası büyütme işlemi artık basit bir kollajen enjeksiyonu gerçekleştirilmesi yoluyla yapılabiliyor. Kadınların son dönemde daha sık tercih ettiği vajinal estetik yöntemlerinden biri haline geldi.

Cilt Rengini Beyazlatma

Genital bölgede çeşitli nedenlere bağlı olarak cilt renginde koyulaşma meydana gelebiliyor. Kadınların psikolojik açıdan sıkıntı yaşamalarına sebebiyet verebilen bu sorun lazer işlemi ile kolay ve konforlu bir süreç eşliğinde ortadan kaldırılabiliyor. Hamilelikte artan hormonlar, güneş ışınları ya da kullanılan kozmetik ürünler gibi pek çok neden genital bölgede koyulaşma olmasını beraberinde getirebilir. Bu sorun lazer teknolojisi sayesinde tek bir seans ya da iki seansta giderilebiliyor.

Kızlık Zarı Onarımı

Vajinal estetiklerden biri de kızlık zarı onarımıdır. Yırtılan kızlık zarının geçici ya da kalıcı bir şekilde onarılması mümkün olabiliyor. Genellikle evlilik öncesinde tercih edilen bu vajinal estetik, vajina içi dokusundan yeni bir kızlık zarı yapma ya da yırtılan kızlık zarının parçalarını yeniden birleştirme gibi farklı şekillerde gerçekleştirilebilen bir ameliyattır.

Dış Dudak Ameliyatı

Vajinanın dış dudaklarında özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte doku ve yağ kaybı meydana gelebiliyor. Bu da vajina görünümünde istenmeyen bir görüntü oluşturduğundan kadınlarda sıkıntı yaratabiliyor. Bu durumda vajinal dolgu uygulaması ile dış dudaklarda istenen hacimli görünüm elde edilebiliyor. Bazı kişilerde de dış dudaklarda büyüklük sorunu yaşanıyor. Kilo alıp verme gibi nedenlerle de ortaya çıkabilen bu durumda dış dudaklara bu defa küçültme amaçlı bir vajinal estetik girişim uygulanıyor.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024