Vajina Kararması Nasıl Engellenir?

Vajina bölgesinde bazı nedenlerden dolayı kararma görülür. Bölge ten rengine oranla daha koyu renktedir. Kararmayı engellemek için vajina bölgesinde jilet kullanmamak gerekir. Tüyleri almak için kullanılan jiletler, vajina bölgesinin kararmasına neden olur. Kararma sorununu tamamen ortadan kaldırmak için ise vajina beyazlatma operasyonlarına başvurulur.

Bu operasyonlar sayesinde vajina bölgesi daha beyaz görünür. Evde ufak yöntemler ile de vajina bölgesini beyazlatmak mümkündür. Limon, beyazlatma işlevi için kullanılabilecek bir üründür. Limonun suyu cilt beyazlamasına yardımcı olur ve kararmayı önler. Vajina bölgesine uygulanan lazer operasyonlar ve anestezik kremler kararmayı engelleyen tıbbı yöntemlerden bazılarıdır.

Vajina Kararması Neden Olur?

Vajina kararmasına neden olan çok fazla unsur bulunur.

Vajina kararmasına neden olan unsurlar şunlardır:

  • Hormon bozuklukları
  • Vajina bölgesinde kullanılan kimyasal ürünler
  • Doğum kontrol hapları
  • Aşırı kilo almak veya vermek
  • İlerleyen yaş
  • Sık ve zor doğumlar
  • Gebelik
  • Üreme sistemi hastalıkları
  • Uzun süre güneşe maruz kalma
  • Yanlış tüy alma yöntemleri

Bu gibi nedenler vajina bölgesinin kararmasına neden olur. Bu kararmalar bazen geçici bazen ise kalıcıdır. Kalıcı kararmalar için kozmetik operasyonlar daha sık tercih edilir.

Evde Vajina Nasıl Beyazlatılır?

Evde vajinayı beyazlatmaya yardımcı olan çok sayıda ürün bulmak mümkündür. Portakal, limon, Aleo Vera, salatalık gibi ürünler vücut beyazlamasına yardımcı olur. Aleo vera bitkisi kararma sorununa iyi gelir. Ortadan ikiye kesin ve içindeki jelimsi dokuyu alın. Bu jelimsi sıvıyı vajina bölgesine sürün ve en az 15 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile durulayın. Düzenli şekilde yapıldığı taktirde lekeleri ve kararmayı ortadan kaldırır.

Bir diğer yöntem ise salatalık ve limon kullanarak yapılan beyazlatma yöntemidir. Bu ürünler asidik ürünlerdir ve ten rengini açmaya yardımcı olur. Salatalığı ve limonu güzel bir şekilde sıkın. Aynı kap içerisinde birleştirin. Pamuk yardımı ile vajina bölgesine tampon yapın. Karışımı bölgeye sürdükten sonra en az 15 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile durulayın.

Vajina Kararmasını Önlemek İçin İç Çamaşırı Seçimi Nasıl Olmalı?

Vajina kararmasına neden olan etkenlerden biri de yanlış iç çamaşırı seçimi ve kullanımıdır. Yanlış iç çamaşırı seçimi vajinanın kaşınmasına ve tahriş olmasına neden olur. Polyester iç çamaşırları bu sorunlara neden olur. Bölgede kararma yapar ve kullanımı tavsiye edilmez. Aynı zamanda polyester kumaştan üretilen iç çamaşırları hava geçirmez.

Hava geçirmediği için terlemeye neden olur. Terleme sorunu vajinanın renk değiştirmesine neden olur. Bu yüzden iç çamaşırı seçimlerinde dikkatli olmak gerekir. Doğal ve organik kumaşlar tercih edilebilir. Kaliteli ve yüzde yüz organik pamuk kumaşlar vajina kararmasına engel olur. Bölge daha rahat nefes alır. Bu kişinin hareketlerine de yansır. Kişi daha hareketli ve aktif bir yaşam sürer.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024