Vajinadan Ses Gelmesi Neden Olur?

Kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan biri vajinadan ses gelmesidir. Bu problem kadının sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Cinsel ilişki esnasında veya günlük olarak kadınlar bu problemle çok sık karşılaşır. Peki neden olur? Nedeni vajina içine sıkışmış havadır. Vajina içine sıkışan hava, fiziksel hareketler sonrası dışarı çıkar.

Böylece istenmeyen seslerin çıkmasına neden olur. Vajina girişindeki kasların genişlemesi de vajinadan ses gelmesine neden olan bir etmendir. Cinsel ilişki esnasında meydana gelebilir. Aynı zamanda tampon kullanımı, Fistül, stres, kaslarda gerilme gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilen bir problemdir.

Vajinadan Ses Gelmesi Bakireliği Bozar Mı?

Hymen yani kızlık zarı cinsel ilişki esnasında yırtılır. Çoğu kişi vajinadan ses gelmesinin bakireliği etkileyip etkilemediğini merak eder. Elbetteki etkilemez. Vajinadan ses gelmesi hymen zarına zarar vermez. Bu zar esnek bir yapıya sahiptir. Kolay kolay bozulmaz. Bu yüzden genç kızların endişe etmesine gerek yoktur. Vajinadan gaz çıkması kızlık zarının bütünlüğünün bozulmasına etki etmez.

Vajinadan Ses Gelmesi Hamilelik Belirtisi Mi?

Vajinadan ses gelmesinin gebelik belirtisi olduğu düşünülüyor. Bu düşünce oldukça yanlış bir düşüncedir. Hamilelik belirtileri arasında vajinadan ses gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Vajinadan gelen sesleri hamilelik olarak düşünmemek gerekir. Adet gecikmesi durumunda gebelikten şüphelenmek daha doğru olur. Gebe olan kişilerde adet döngüsü kısa süreliğine durur. Adet gecikmesi mevcutsa test yapmak faydalı olacaktır.

Vajinadan Ses Çıkması Nasıl Önlenir?

Vajinadan çıkan sesi önlemek ve sıkışan havayı dışarı çıkarmak mümkündür. Bunun için yapılması gereken bazı hususlar mevcuttur.

Yapılması gerekenler şunlardır:

  • Gazın dışarı çıkması için fiziksel aktivitelere ağırlık verin. Yere çömelin ve kasları genişletecek egzersizler yapın.
  • Cinsel ilişki esnasında zorlayıcı hareketlerden kaçının.
  • Vajina temizliğine önem verin. Vajina bölgesi için kimyasal ürünler kullanmayın.
  • Vajinadan ses gelmesi durumunda kesin tanı için uzman bir jinekologtan yardım alın.

Bu sorun uzun süredir yaşanıyor ve tekrar ediyorsa, en doğru yöntem uzman bir kişiden yardım almak olacaktır. Mutlaka uzman bir hekime danışın.

Vajinadan Gelen Ses Tedavi Edilebilir Mi?

Vajinadan ses gelmesinin birden fazla nedeni bulunur. Psikolojik vakalarda sorun kendiliğinden çözülebilir. Fakat genellikle soruna neden olan ana unsur vajinadaki kasların genişlemesidir. Vajina duvarının genişlemesi birtakım seslerin çıkmasına neden olur. Bu sorunu gidermek için vajina daraltma operasyonları tercih edilebilir.

Vajina daraltma ameliyatı vajina genişlemesinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Tanı koymak ve tedaviye başlamak için gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Gerekli tetkikler sonrası uygun görülen tedaviye başlanır.

Vajinoplasti işlemi pratik ve kısa süreli bir işlemdir. Bu sayede kadınlar için oldukça konforlu ve avantajlıdır. Genişleyen vajina dudakları tedavi edilir ve gaz çıkarma sorunu ortadan kaldırılmış olur.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024