Vajinal Akıntılar

Vajinal akıntı her kadında görülebilecek normal bir durumdur. Vajinal akıntı aslında vücuda cinsel ilişki sırasında kayganlığı sağlayarak tahrişi önlemek, egzersiz sırasında dudakların sürtünmesine bağlı tahrişi önlemek, mikroorganizmalara karşı savunma hattı olmak bakımından çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Ancak her akıntı masum değildir. Bazı akıntıların sebebi fizyolojik olmayıp enfeksiyona bağlı olabilir.

Akıntı Türleri Nelerdir?

Fizyolojik akıntılar genelde berrak ve kıvam olarak yumurta akını andırır cinstedir. Genital bölgede herhangi bir kaşıntı, ağrılı cinsel ilişki ve idrar yaparken yanma şikayetlerine yol açmaz.

Bu şikayetlere neden olan veya anormal görünümlü, miktar ayda kokuda bir akıntıya sahipseniz bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Berrak Ve Akışkan Akıntı

Akıntının beyaz/berrak olması genelde normal bir akıntı olduğuna işarettir. Herhangi bir anda görülebilir. Özellikle yoğun egzersiz sonrası bu akıntı miktarında artış normaldir.

Berrak Ve Mukusumsu Akıntı

Eğer akıntı berrak ancak akışkan değil mukus kıvamında ise normal denebilir. Bu akıntı kadının yumurtlama döneminde olduğunun bir göstergesidir.

Sarı-Yeşil Akıntı

Sarı-yeşil renli kıvamlı, hoş olmayan bir kokuya sahip ve köpüklü akıntı normal değildir. Bu akıntı genellikle Trichomonas adlı mantar enfeksiyonunun bir belirtisidir. Gardnerella akıntısı ise Trichomonas’a benzer ancak köpüklü değildir. Bu enfeksiyonlar genellikle cinsel yolla bulaşırlar ve hastada cinsel bölgede kaşıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı ve idrarda yanma şikayetlerine sebep olurlar.

Adet Öncesi Ya Da Sonrası Kahverengi Akıntı

Adet dönemi veya sonrasında meydana gelirse normaldir. Adet sonrası geç bir boşalma olduğu anlamına gelir ki normal bir anlam taşır. Adet dönemleri arasında az miktarda kanlı akıntı olabilir ve lekelenme adını alır. Normal bir durumdur.

Nadiren de olsa kesilmeyen kahverengi-kanlı akıntı endometrium veya serviks kanseri belirtisi olabilir. Bu yüzden yıllık pelvik muayene ve Pap-smear testinin yaptırılması önemlidir.

Rahim kanserinin sebep olduğu akıntı kanlı görünümlü ve kötü kokuludur. Buradaki kötü kokunun kaynağı doku harabiyetidir.

Fallop tüpü kanserinde ise et suyu renkli akıntı karşımıza çıkar. Hastalarda alt kadran karın ağrısı mevcuttur.

Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Kahverengi akıntıya sebep olabilecek bir diğer sebep pamukçuktur. Pamukçuk Candida albicans adlı mantar türünün sebep olduğu bir enfeksiyondur. Vajina ve ağız gibi vücuttaki nemli bölgelerde görülmektedir.

Enfeksiyonların sebep olduğu anormal akıntılar antimikrobiyallerle tedabi edilebilir.

Eğer anormal akıntının yanında ateş, karın ağrısı, sebebi açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk ve sık sık idrara çıkma gibi semptomlar varsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Vajinal Enfeksiyondan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Vajina düzenli olarak yumuşak bir sabun ve ılık suyla yıkanmalıdır.

Kokulu sabun ve parfüm asla kullanılmamalıdır.

Vajinal duş veya köpüklü banyo yapılmamalıdır.

Tuvalet sonrası temizlik daima önden arkaya olacak şekilde yapılmalıdır.

Tam pamuklu iç çamaşırı ve aşırı sıkı olmayan kıyafetler tercih edilmelidir.

Antibakteriyel sabunla vajina asla yıkanmamalıdır. Çünkü vajina doğal bir floraya sahiptir. Eğer bu flora bozulacak olursa normal flara elemanları yerine patojen ve fırsatçı patojen türler yerleşir ve çoğalırlar. Bu durum vajinal enfeksiyonalara yol açabilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024