Vajinal siğil cinsel ilişki sonrası oluşabilen bulaşıcı hastalık türlerinden biridir. HPV virüsü vajinal siğil oluşumunun başlıca sebeplerinden birisi olarak gösteriliyor. HPV aşılarını düzenli yapılması ile bu tip bulaşcı hastalıklardan korunmak mümkün oluyor.

Human Papilloma bilinen diğer adı ile HPV virüsü vajinal siğil hastalığında önemli rol oynuyor. Cinsel ilişki ya da temas ile geçen bulaşıcı hastalıklara sebebiyet veren HPV virüsü için geliştirilmiş aşı bulunuyor. HPV aşısı olan kişilerin bu yolla bulaşıcı hastalıktan korunma olasılığı yüksek ihtimaldir.

 

Vajinal siğil ilk ortaya çıktığında küçük kitle halinde olurken tedavi edilmezse daha büyük kitle haline dönüşebiliyor. Tedavi edilmeyen siğiller zamanla yok olsa da tekrar etme olasılığı da yüksek olabiliyor. Bunu engellemek adına vajinal siğil için etkili olan yöntemler ile kısa sürede kurtulmak mümkün oluyor.

Vajinal Siğil Belirtileri Nelerdir?

Vajinal siğil her zaman net belirtiler göstermeyebilir. Bazen deride kızarıklık ve kabarıklık ile kendisini gösterirken nadiren de olsa ilk anda tespiti zoru olabiliyor. Genel olarak vajinal siğil belirtileri şu şekilde görülüyor:

 

      Vajinada kabarma, deri üzerindeki dokuda renk lezyonları görülmesi

      Karnabahar görünümü de sıklıkla vajinal siğilin belirtilerinden biridir, özellikle bağışıklığı düşük kişilerde görülür.

      Vajinada yanma ve kaşıntı

      Vajinada ağrı hissi

      İlişki esnasında kanama

Vajinal Siğil Oluşumunda Etkili Olan Nedenler Nedir?

HPV virüsü 200’den fazla tipe sahip olduğu belirtiliyor. Bunlar arasından ortalama 40 çeşidi vajinal siğile sebep oluyor. Vajinal siğil cinsel yolla bulaşma olasılığı olan temasla ortaya çıkması her zaman risk bulunması anlamına geliyor. Vajinal siğil oluşumunun nedenlerinden başlıcaları şu şekilde:

 

      Birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşanması

      Cinsel hayata genç yaşlarda başlamak

      Bağışıklık sistemini düşürecek içerikte ilaçlar kullanmak

      HPV virüsü görünmüyor olsa da virüslü bölgenin temas ettiği noktalarda siğil oluşumu kuvvetli muhtemeldir.

 

Vajinal Siğil Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

HPV virüsüne maruz kalındığında virüsün vücuttan atılması durumu söz konusu olmayabilir. Buna rağmen uygun tedavi yöntemle siğil oluşumunun düzelmesi mümkün oluyor. Siğil tedavileri yalnız vajinal siğilin yok olması ile sınırlı kalmaz aynı zamanda bölgenin tamamen virüsten arındırılmasını da sağlıyor. Vajinal siğil tedavisinde kullanılan yöntemlerden en etkili olanlar şu şekilde;

 

      Merhem-krem kullanımı: Bölgede bulunan siğili yakarak bölgeyi temizlemek için kullanılan alternatif yöntemlerden biridir.

      Kriyoterapi: Siğil bulunan noktalara nitrojen püskürtme yolu ile müdahalede bulunulur.

      Elektrokoterizasyon: Siğiller üzerinde elektrik akımı kullanmak yolu ile çözüm üretilen yöntemlerden biridir. Lokal anestezi ile siğil olan bölge uyuşturulur ve tedavi o şekilde gerçekleştirilir. 

 

Eğer ki maruz kalınan siğillerin kitlesi büyükse cerrahi müdahale gerekli olabilir. Bu yöntemde siğiller ameliyat esnasında tek tek temizleniyor. Asıl amaç olarak siğil oluşan bölgelerin dokularından HPV virüsün etkilerini tamamen temizlenmiş olması hedefleniyor. Siğil tedavisinde kesin sonuç almak kişiye göre tekrar oluşabileceği durumlar yaşanabiliyor. Tekrar eden durumlar yaşandığında mevcut tedaviler aynı şekilde yapılıyor.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024