Vajinismus Kaderiniz Olmasın

Cinsel problemler içinde kadınların en sık karşılaştığı sorunların başında gelen vajinismus, çiftler arasındaki iletişimi de bozan bir sıkıntıdır. İlişki sırasında vajina kaslarının kasılarak birleşmeye izin vermediği bir sıkıntı olan bu hastalık, aslında çok basit yöntemlerle tedavi edilip, bir sorun olmaktan çıkabilir.

Vajinusmus Nedir?

Vajinismus, kadında cinsel istek olmaması değildir. Çoğu kadın ön sevişme sırasında kendilerini oldukça rahat hisseder. Ancak birleşme esnasında, vajina kasları kasılarak, bir duvar gibi penisin vajinaya girmesine izin vermez. Bazı kadınlarda ise kasılma bütün vücutta gerçekleşir.

Vajinusmus Nedenleri Nedir?

Vajinusmus, bilinçaltındaki olumsuz duygulara bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Şunu unutmamak gerekir ki, vajinismus bir hastalıktır ve tedavi edilebilir. Çocukluk çağındaki baskılar yüzünden vajinismus oluşabilir. Kız çocuklarına yönelik olarak çocukluk ve ergenlik dönemindeki baskılar vajinismusun kaynağı olabilir. Kızlık zarı ile ilgili korumacı tavır, cinsellik ile ilgili olumsuz yönlendirmeler bunların arasındadır. Travma sonrası bozukluk da bir başka nedendir. Düşük, tecavüz, taciz gibi travmatik olaylar sonucu vajinismus oluşabilir. Bu olaylar erken yaşlarda yaşanabileceği gibi, erişkinlik döneminde de olabilir.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus, yaşanma şekline ve nedenine göre sınıflandırılan bir hastalıktır:1.

  • Primer (Birincil) Vajinismus: Bu tipte kadın daha önce hiç cinsel ilişki yaşamamıştır. Yıllar boyunca bakire olarak yaşamını sürdürebilir. En sık görülen biçimdir.
  • Sekonder (İkincil) Vajinismus: Sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürürken, yaşadığı olumsuz bir olay sonucu cinsel ilişkiye giremeyen kadınlar bu grubu oluşturur. Zor bir doğum geçirmek, düşük yapmak, cinsel istismara maruz kalmak gibi nedenlerle oluşabilir.
  • Aparoni: Cinsel ilişkiye girmeyi engelleyen bir takım sıkıntıların olması halidir.
  • Disparoni: Ağrılı cinsel ilişki yaşama durumudur. Bu sorun vajinismus kökenli olabileceği gibi altında başka nedenler de yatabilir.
  • Vulvar Vestibulitis Sendrom: Kızlık zarının alt bölgesinde aşırı hassasiyet nedeniyle ilişkinin ağrılı olmasıdır. İsteğe bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılan ufak bir cerrahi müdahele ile bu sorun kolaylıkla ortadan kalkar.

Vajinismus Tedavisi

Kadınların çoğu vajinismus sorunu yaşadıklarında kendilerini eksik ve başarısız hissederler. Ancak vajinusmus bir tek kendilerini değil, birçok kadını etkileyen bir hastalıktır. En güzel kısmı da, tamamen tedavi edilebilir oluşudur. Ancak toplumsal kaygılar ve tabular nedeni ile çoğu kadın, uzman bir hekimden yardım almak yerine, sorunlarını kendileri çözmeyi dener. Oysa ki vajinismusun altında yatan neden tespit edilmedikçe, hastalığın tedavisi de mümkün değildir. Kendi başına bu sorundan kurtulmak isteyen kadınlar, zaman geçtikçe daha travmatik bir cinsellik algısına sahip olur.

Tedavi sonrası kadınlar genellikle bir daha tekrarlamamak üzere bu hastalıktan kurtulur. Tedavi planlanırken, önce muayene yapılır. Ardından çeşitli yöntemlerle tedaviye geçilir. Bunlar arasında psikoterapi en etkili olanıdır.  Vajinismus tedavisi ardından, kadın cinsellik yaşamaya başlar. Cinsel yaşam eşler arasındaki uyumun önemli bir parçasıdır. Bu sıkıntının ortadan kalkması, hem eşlerin birbirine karşı olan iletişimlerini kuvvetlendirir, hem de kadının öz güvenini arttırır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024