Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus, sıklıkla yaşanan sağlık sorunlarından biridir. Farklı nedenlerden dolayı kaynaklanan bu rahatsızlık mutlaka tanı ve tedavi gerektirir. Uzun süre tedavi edilmezse beraberinde pek çok sorunu getirebilir. Erkeğin penisinde sertleşme, çiftler arasında soğukluk ve sorunlar gibi pek çok probleme neden olabilir. Bu yüzden vajinismus belirtileri gözlemlendiğinde mutlaka uzman hekimden yardım alınmalıdır. Vajinismus tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajina girişinde yer alan kasların istemsiz bir şekilde kasılması neticesinde cinsel birlikteliğin gerçekleşememe durumudur. Vajina çevresindeki kaslar istemsizce kasıldığı için penis vajinaya giremez. Dolayısıyla cinsel birliktelik gerçekleşmez. Bu rahatsızlığa vajinismus adı verilir. Vajinismus rahatsızlığı ilk geceden itibaren çiftler arasında önemli sorunlara yol açabilir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus rahatsızlığı birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Nedeni tam olarak belirlenememiş olsa da bu rahatsızlığa zemin hazırlayabilecek durumlar mevcuttur.

 • Fiziksel travma
 • Cinsel taciz ya da istismara uğramış olmak veya böyle bir duruma şahit olmak
 • Stres
 • Eşler arası güven kaybı
 • Aile içi şiddete maruz kalmak
 • Genel anksiyete
 • İlk ilişkinin çok sancılı olacağına dair inanç
 • Kontrolü kaybetme korkusu
 • Cinsel olarak yetersiz olma hissi
 • Vajina mantar enfeksiyonları

Vajinismus tedavisi için vajinismusun hangi nedenden kaynaklandığı da oldukça önemli. Zira uzman hekim vajinismusun kaynağını dikkate alarak bir tedavi şekli uygulayacaktır.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus rahatsızlığı ilk kez cinsel birliktelik yaşayan kadınlarda görülebileceği gibi düzenli cinsel yaşamı olan kadınlarda da görülebilmektedir.

Vajinismus belirtileri şöyledir;

 • Cinsel ilişkiye girmekten korkma, kaygı duyma
 • Penisin vajinaya giriş anında duyulan aşırı ağrı
 • Penisin vajinaya girememesi durumu

Bu gibi belirtiler görüldüğünde bir uzmana başvurularak destek alınmalıdır.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus rahatsızlığı genel olarak psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Vajinismus kendi kendine düzelebilecek ya da ortadan kalkacak bir durum değildir. Dolayısıyla bu sağlık sorunu için mutlaka uzmandan yardım alınması gerekir. Tanı sonrası tedavi gerektirir.

Uzmana başvuruda öncelikle çiftlere aile öyküleri sorulur. Uzman bilgi alış verişinden sonra hastaya jinekolojik muayene gerçekleştirilir.

Diğer sağlık sorunlarına bağlı etkenler araştırılır. Anatomik ve enfeksiyonel durumlar gibi etkenler üzerine araştırma yapılır.

Fiziksel muayene sonrasında hastaya özel bir tedavi planı uygulanmaya başlanır.

Cinsel terapi seansları düzenlenebilir. Elbette bu durum hekimin uygun görmesi halinde mümkündür. Bunun dışında vajinismus tedavisi için davranışsal terapiler de uygulanabilir. Cinsel mitler sebebiyle meydana gelen korku ve kaygılar yenilebilir. Böylece hastalar sağlıklı bir cinsel haya sahip olabilirler.

Vajinismus tedavi yöntemleri arasında vajina girişini rahatlatmak için bazı egzersizler de önerilebilir. Bunun için bir takım uygulamalarda mevcuttur. Uzman hekim, hastanın yaşı, öyküsü, genel sağlık durumu ve yaşam şartlarına uygun olarak bir tedavi yöntemi belirler. Bu gibi yöntemlerle vajinismus sağlık sorunu tedavi edilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024