Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşayan kadınların pek çoğu sonrasında verdikleri bu karardan pişmanlık duymaktadır. Özellikle de evlilik kararının alınmasının ardından kadının üzerinde oluşan bekaret baskısı kadınların bu konuda çözüm arayışına girmelerine neden olmaktadır. Peki, yırtılan kızlık zarı dikilir mi?

Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır Mı?

“Kızlık zarımı diktirmek istiyorum” diyen kadınların bu konuda yaşadıkları en büyük endişelerden biride kızlık zarını dikildiğinin ortaya çıkmasıdır. Günümüzde kızlık zarı diken doktorlar ve kızlık zarı diken hastaneler hastalarının ihtiyaç duydukları mahremiyete özen göstermekte ve bilgilerini çok iyi şekilde saklamaktadır. Buna ek olarak kadının kızlık zarını diktirdiği sadece yapılacak detaylı bir jinekolojik muayene ile doktor tarafından anlaşılabilir.

Hastaların mahremiyeti ve doktor hasta gizliliği ilkeleri nedeni ile doktorun bu bilgiyi üçüncü kişilerle paylaşmaları kesinlikle yasaktır. Bu bilgi sadece doktorunuza mahkeme kararı getirilmesi durumunda yani yasal bir zorunluluk bulunması durumunda paylaşılır. Bunun haricinde hiçbir şekilde bu bilginin paylaşılması söz konusu değildir. Kızlık zarının dikildiğini anlamak için uygulanacak hiçbir yöntem yoktur. Özellikle de lazerle kızlık zarı tamiri ya da flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi operasyonlarında yapay kızlık zarı oluşturulduğu için hiçbir şekilde bu işlem anlaşılamaz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024