Yumurta Dondurma İşlemi Kilo Aldırır Mı?

Yumurta dondurma işlemi özellikle tüp bebek isteyen ve normal hamilelik yaşayamayan insanlar için önemlidir. Bu nedenle kadınların yumurtalıklarında bulunan yumurtaların bir kısmı alınır. Alınan kısım kişinin yaşına bağlı olarak farklı etkiler gösterir. Yumurtalıklardan östrojen üretildiği ve bu hormon metabolizma hızını arttırdığı için kadınlarda bir miktar kilo alımı görülebilir. Ancak genç bir kadının yumurtalarını dondurması hiçbir sıkıntı yaratmayacaktır. Yumurta dondurma işleminden sonra kilo almak doğal bir süreçtir ve uzun zamanda olur.

Yumurtalar Ve Kilo

Yumurtalar atılacağı döngü sırasında bol miktarda östrojen hormonu salınımına neden olurlar. İlerleyen yaşlarda kadınların fizyolojik olarak yumurtaları biter. Bizler buna menopoz diyoruz. Menopoza girmiş kadınların vücudunda çok az miktarda östrojen üretilmeye başlar. Bu nedenle kilo ve ödemleri artmaya başlar.

Yumurta dondurma işleminde ise sadece belirli ve kadını zarar vermeyecek sayıda yumurta alındığı için östrojen dengesinde büyük bir değişikliğe neden olmamaktadır. Bu sebeple yumurtalarını donduran kadınlarda işlemden dolayı sıvı birikimi olsa da bu sıvı kısa sürede atılacaktır. Ancak bu kadınlarda uzun dönemde yumurtaları daha erken biteceği için çok daha erken kilo almaya başlarlar.

Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşayan kadınlar kilolarını korumak konusunda ne olursa olsun başarılıdırlar. Bu sebeple kilo almamanın esas sırrı sağlıklı yaşamaktır.

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir?

Kadınların yumurtalıklarında belirli sayıda yumurta bulunur ve bu yumurtalardan her ay 1 tane atılır. Buna adet denmektedir. Kadınların yumurta miktarı doğuşta milyonlarca iken ergenlikte oldukça az bir miktara düşer. Hayatları boyuncu sahip oldukları belirli yumurta sayısıyla yaşarlar. İleri yaşlarda hamilelik isteyen kadınların en büyük sorunu bebekte oluşacak hastalıklardır. Çünkü yumurtalar daha anne karnında oluşmuştur ve kadının yaşamı boyunca beklemiştir. Bu nedenle zaman geçtikçe yumurta verimi düşmektedir. İleri yaş için kadınların tercih ettiği bir yöntem yumurtaların bir kısmını dondurarak ileriye dönük kullanmaktır. Yumurtalar donmuş bir halde beklediği için kalitelerinde de bir bozulma görülmez.

Dondurulan Yumurtalar Ne İşe Yarar?

Dondurulan yumurtalar ileri zamanda bebek isteyen kadınlar tarafından kullanılabilir. Tüp bebek yöntemleri ile bebek sahibi olunabilir.

Bu basamaklar kısaca;

  • Dondurulmuş yumurtalar gerekli işlemler ile eski sağlıklı hallerine getirirler.
  • İlk yöntem olarak erkekten alınan spermler bu yumurtanın üzerine boşaltılır.
  • Doğal bir döllenme süreci beklenir.
  • Bir diğer yöntem ise doktorun spermi seçmesidir.
  • Seçilen sperm yumurtaya enjekte edilir. Yapay bir döllenme gerçekleştirilmiş olur.
  • En son döllenmiş yumurta 5 gün gelişim gösterir.
  • Beşinci günde en iyi tutunma şansına sahip yumurta kadın rahmine yerleştirilir.

Bu yöntem sayesinde neredeyse herkes bebek sahibi olabilir. İleri yaşlarda normal bir şekilde hamile kalmak yerine önceden dondurulmuş yumurtalar ile hamile kalmak çok daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024