Yaş ilerledikçe kadınların yumurta kalitesinde bir düşüş meydana gelir. Aynı zamanda kemoterapi, sigara kullanımı ve obezite problemi gibi nedenlerde yumurtanın kalitesini düşürür. Hamile kalmak için yumurta sayısının yanında kalitesi de çok önemlidir. Peki, yumurta kalitesini artırmak için ne yapmalı? İçeriğimizde konuyla ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yumurta Kalitesini Düşüren Faktörler

İçeriğimize başlamadan önce her kadının yumurta kalitesini ne sebeple düştüğünü bilmesi gerekiyor. Unutmayın ki gebelik sürecinde yumurta sayısından daha çok kalitesinin önemi vardır. Bu kalitenin düşmesinin sebepleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

·         Yoğun stres esnasında salgılanan hormonlar, yumurta kalitesinin düşmesine neden olur.

·         Sigara kullanımı, yumurta kalitesini büyük oranda olumsuz yönde etkiler.

·         Doktor önerisi olmadan kullanılan antibiyotikler, yumurtanın kalitesini düşürür.

·         Aşırı kafein kullanımı, yumurta kalitesinin düşmesinde etkilidir.

·         Yumurtalık kistleri, kaliteyi etkileyen faktörlerden biridir.

Yukarıdakilere dikkat edildiğinde gebelik şansının artması mümkündür. Peki, yumurta kalitesini artırmak için ne yapmalı? Hamile kalmayı hayal ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin.

Yumurta Kalitesini Artıran Faktörler

Yumurta kalitesinin ölçülmesi için herhangi bir test yoktur. Ancak yaşanan düşükler veya gebe kalamama durumunu anlamak için bazı testler yapılabilir. Özellikle tüp bebek tedavisi esnasında yapılan testlerde anormallik bulunması, yumurta kalitesinin düşüklüğüyle alakalı olabilir. Ancak yumurtanın kalitesini arttırmak için bazı faktörlere dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun önerisinin yanı sıra aşağıdaki başlıklarda sıralananları uygulayabilirsiniz.

Beslenmenize Özen Gösterin

Yumurtanın hem kalitesini hem de sayısını arttırmak için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Kolin, A ve D vitamini, folik asit, omega 3 içeren besinler, yumurtanın kalitesini artırmak açısından tüketilmelidir. Aşağıdaki yiyecekleri tüketerek yumurta kalitesini arttırmak için bir adı atabilirsiniz:

·         Karaciğer

·         Yumurta

·         Süt ve Süt Ürünleri

·         Balık

·         Yeşil Sebzeler

·         Fındık, Badem, Ceviz

Yukarıdaki besinleri tüketirken mümkün mertebe konserve yiyeceklerden uzak kalmak gerekir. Çünkü bu yiyeceklerin toksik etki yaratması muhtemeldir. Ayrıca şeker içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

Düzenli Uyuyun

Uyku düzeni, genel sağlık açısından önemli bir yere sahiptir. Eğer ki çocuk sahibi olmayı istiyorsanız uykunuzu almaya özen gösterin.

Kahve Çay Tüketimini Azaltın

Belki kahve ve çay içmeyi çok seviyorsunuzdur. Ancak aşırı kafein tüketiminin yumurta kalitesine olumsuz etkisi olduğunu söylemiştik. Gün içerisinde en fazla 2 bardak kafein ağırlıklı içecek tüketin. Azalttığınız zaman bile yumurta kalitesinde bir artış olacaktır.

Düzenli Spor Yapmak

Kan akışını arttırdığından dolayı düzenli spor yapmak, yumurta kalitesini olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda spor yapmak, ideal kilonuza ulaşmanız açısından da önemlidir. Beslenme ve düzenli sporla hamilelik süreci için yumurta kalitesini arttırmanız mümkündür.

Stresi Azaltın

Yoğun iş temposu, yaşanılan sorunlar ve çok daha fazlası gün içinde stres yaşamanıza neden olabilir. Ancak stres arttığında vücudunuzdaki kortizol ve prolaktin hormonu artar. Bu hormonlar, olgun yumurtanın oluşmasının önüne geçer. Stresle başa çıktığınız zaman hamilelik şansının artması mümkündür. Meditasyon ve yoga yapmak stresten kurtulmaya yardımcıdır.

Doktor Önerilerini Uygulayın

Yukarıda sıraladıklarımız dışında “yumurta kalitesini artırmak için ne yapmalı?” sorusu için verilecek bir diğer cevap doktorunuzun söylediklerine dikkat etmektir. Bu süreçte doktorunuz size ilaçlar verebilir. Onları, doğru ve düzenli biçimde kullanmaya özen gösterin.

 

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024