Yumurta Tembelliği Neden Olur?

Polikistik Over Sendromu olarak da adlandırılan yumurtalık tembelliği kadınlarda sıklıkla rastlanılan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Yumurtalıklarda bir fonksiyon bozukluğu meydana gelmesi ile birlikte yumurtalık tembelliği adı verilen sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu yaşayan kadınlar genellikle Yumurtalık Tembelliği Kilo Aldırır Mı? sorusunu sormaktadır.

Her ay düzenli olarak yumurtalıklarında bulunan üreme hücrelerinden birinin gelişmesi ve ideal büyüklüğe erişerek çatlaması, döllenmeye hazır hale gelmesi anlamına gelmektedir. Bu durum sağlıklı kadınlarda oluşmasına rağmen yumurtalık tembelliği yaşayan kadınlarda süreç farklı bir şekilde gerçekleşir. Bunun temel nedeni ise yumurtaların fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmemeleri olarak bilinmektedir.

Yumurtalık Tembelliği Neden Olur?

Yumurtalık tembelliği nedenleri hormonların tam olarak çalışmaması olarak bilinmektedir. Hormonlar çalışmadığı takdirde yumurtalıklardaki üreme hücrelerinde uyarılma olmaz ve bu durumda üreme hücrelerinde büyüme ve gelişme meydana gelmemektedir. Bu nedenle yumurtalık tembelliği görülen kadınlarda hamilelik oluşmamaktadır.

Yumurtalık tembelliği sorunu yaşayan kadınlar genellikle hamile kalmak için uzun süre uğraştıktan sonra doktora başvurduklarında bu sorunu yaşadıklarını öğrenmektedir. Bunun yanı sıra yumurtalık tembelliği görülen kadınlarda adet düzensizliği de bulunmaktadır. Hatta kimi kadın adet düzensizliği nedeniyle doktora başvurduğu sırada aslında yumurtalık tembelliği rahatsızlığı bulunduğunu öğrenmektedir.

Yumurtalık Tembelliğinin Belirtileri Nedir?

Adet döngüsünün düzensiz olması aslında yumurtalık tembelliğinin en önemli belirtisi olarak bilinmektedir. Kimi hastalar 1 ay içerisinde iki defa adet dönemi yaşamasına rağmen kimi hastalarda adet gecikmesi olabilmektedir. Bu nedenle adet düzensizliği yaşayan kadınların doktora görünmelerine fayda vardır.

Bunun yanı sıra genital bölgelerde kıllanmalarında yumurtalık tembelliğine işaret ettiği söylenebilmektedir. Örneğin kimi hastalarda kıllanmanın bir ay geç olması ya da daha hızlı şekilde uzaması bir belirti olarak bilinmektedir. Bazı hastalarda ise yumurtalık tembelliğinin belirtisi karın bölgesinde oluşan ağrı olarak gözükmektedir. Çünkü yumurtalık bölgesinde herhangi bir sancının oluşması karın bölgesine etki ederek karın ağrısı gibi çeşitli şikayetler göstermektedir. Bu sorunların görülmesi halinde mutlaka bir doktora başvurmak gerekmekte ve söz konusu belirtileri yalnızca yumurtalık tembelliği belirtisi olmadığını bilmekte fayda vardır.

Yumurtalık Tembelliği Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Yumurtalık tembelliği görülen kadınların en merak ettiği konulardan birisi de hamile kalmayı engelleyip engellemediğidir. Yumurta tembelliği hamile kalmayı engelleyebildiği için bu problemi yaşayan kadınların bir an önce tedaviye başlaması gerekmektedir. Günümüzde çok sayıda kadının yumurtalık tembelliği sorunu olması sebebi ile hamile kalma ihtimali azalmakta ancak tedavi sonrasında yeniden hamile kalma olasılığının arttığı bilinmektedir.

Yumurtalık Tembelliği Tedavisi

Yumurtalık tembelliği tedavisi tanı konması ile başlandıktan sonra bu duruma neden olan konular tespit edilerek uygun bir tedavi programına başlanmaktadır. Yumurtalık tembelliği tedavisi sırasında genellikle yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar kullanılmaktadır. Bu konuda hamile kalmayı istemeyen kadınlar için doğum kontrol hapı ya da adet hapları kullanılmaktadır. Genellikle 6 ile 8 ay arasında devam ettirilen tedavi doğru bir şekilde uygulandığı takdirde kesin olarak yumurtalık tembelliğinden kurtulunabilmektedir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024