Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Adet Gecikmesinin Sebepleri

Adet gecikmesi kadınların sıklıkla yaşadığı sorunlardan biridir.  Genellikle endişe verici bir durum olarak değerlendirilen adet gecikm

Esra Çabuk CÖMERT

Adet gecikmesi kadınların sıklıkla yaşadığı sorunlardan biridir.  Genellikle endişe verici bir durum olarak değerlendirilen adet gecikmesi pek çok farklı unsura bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Özellikle aktif cinsel hayatı olan ve korunma yöntemlerini tercih etmeyen kadınlarda adet gecikmesi ilk olarak hamilelik şüphesini doğuruyor.  Böyle bir durumda evde idrar numunesi ile uygulanan gebelik testi mutlaka yapılmalıdır.

Özellikle istenmeyen gebelik söz konusu olduğunda yasal kürtaj süresini kaçırmamak adına bir an önce gebelik testinin yapılması gerekir. Yasal olarak kürtaj işlemi gebeliğin 10. Haftasına kadar yapılıyor. Gebelik haftası ise hamile olduğunuzu öğrendiğiniz gün başlamaz. Son adet döngüsü ve ultrason görüntülemesi değerlendirilerek doktorunuz tarafından hesaplanıyor. Çok sayıda kadının adet gecikmesini dikkate almadığı ve gebelik testi yaptırmadığı için yasal kürtaj süresini kaçırdığını unutmayın.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinin gebelik dışında diğer nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Adet gecikmesi sıklıkla yaşanıyorsa mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız. Adet gecikmesine neden olan unsurların belirlenmesi ve şayet bir sağlık sorunu varsa bir an önce tedaviye başlanması gerekiyor. Erken tanı tüm hastalıklarda çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle adet gecikmesi tüm kadınlar tarafından ciddiye alınması gereken konulardan biridir.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Couvade Sendromu Nedir?
Couvade Sendromu Nedir?
Yumurta Dondurma İşlemi ve Merak Edilenler
Yumurta Dondurma İşlemi ve Merak Edilenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp