Doğurganlık aşısı tüp bebek tedavilerinde gebelik şansını bir hayli yükselten yöntemlerden biridir. Aşının içeriğinde bulunan ve hormonla uyarılmış haldeki özel kan hücrelerinin uygulanması sayesinde özellikle farklı teknikleri denemesine rağmen sonuç alamayan çiftler için son derece etkili bir seçenektir. Bunun yanı sıra tedavi sürecinin tamamı, uzman hekimlerimiz aracılığıyla devam edeceği için elde edeceğiniz avantajların fazlasıyla artacağından emin olabilirsiniz.

Uygulama aşamasında öncelikle kadınların regl dönemlerinin 16-18'inci günlerinin arasında ilk olarak rahim içinin kuvvetlendirilmesi amaçlanır. Granulosit koloni yani uyarıcı faktör adını taşıyan ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin dengelenmesinin hedeflendiği özel sıvının kişiye verilmesi gerekiyor. Bu noktadan sonra ise tüp bebek tedavisine başlanmaktadır. Yumurta toplanması esnasında kandan ayrıştırılan onarım hücrelerinin laboratuvar ortamında çoğaltılması, alınacak verimi doğrudan arttırmaktadır.

Doğurganlık Aşısını Kimler Yaptırabilir?

Doğurganlık aşısı tekniği, standart yöntemlerden farklı olarak beyinde salgılanan CRH yani kortikotropin saldırıcı hormonunun ilave edilmesiyle kullanılır. Bu sayede rahim içi zarı güçlenir ve sağlıklı bir embriyoyu içerisine rahatlıkla alacak hale getirilir. Böylelikle gebeliğin çok daha sağlıklı şekilde gerçekleşmesi amaçlanır. Tedavi yöntemlerinin başarı oranını fazlasıyla yükselten bu aşıyı ise 40 yaşına kadar kadınların yaptırması mümkündür.

Net olarak tedaviden yararlanma ihtimalinizi öğrenmek için kliniğimize başvurmanız yeterlidir. Bunun yanı sıra CRH hormonunun güçlü ve olumlu etkileri sayesinde düşük riskinin doğrudan azalması, tedaviye başvurmak adına ümitleri arttırmaktadır. Ayrıca doğurganlık aşısı rahim içi kalınlaşma problemleri, over hastalığı, rahim için enfeksiyon sorunları, çikolata kistleri ve kanında pıhtılaşma olan hastalarımız da bu teknikten yararlanabilir.

Doğurganlık Aşısı Nasıl Yapılır?

Doğurganlık aşısı uygulanırken çok dikkatli hareket edilmesi ve uzman kontrolü altında işlem gerçekleştirilmesi son derece kritiktir. Uygulamaya geçmeden hemen önce klinik ortamda muayene ve gerekli testlerin yapılması gerekir. Elde edilecek verilere göre tedavinin uygulanabilirlik seviyesi de belirlenmiş olacaktır. Bununla birlikte işlem aşamalarını aşağıda görebilirsiniz:

·       Regl dönemi başladıktan bir süre sonra tüp bebek tedavisine geçme imkânı ortaya çıkar.

·       Yumurta toplanması esnasında alınarak kandan ayrıştırılan bağışıklık sistemi destekleyici ve özel onarım hücreleri, laboratuvar şartlarında çoğaltılır.

·       Aşı geliştirme sürecinde beyinde salgılanan CRH ilave edilerek, işlemlere devam edilir.

·       Rahim zarı gömülgenliğini yükselten maddeler bu sayede üretilmiş olur.

·       Gerekli uyarılma aşamasından sonra işlenerek üretilen maddeleri taşıyan sıvılar, embriyo transferi gerçekleşmeden 48 saat süre önce rahim içine verilir.

·       İşlem sayesinde zarın dengelenmesi sağlanır ve embriyoları oldukça sağlıkla şekilde kabul etme becerisi arttırılır.

·       Genetik özellikleri incelenerek iyi durumda olduğu tespit edilen embriyolar, üç boyutlu ultrasonların kullanılmasıyla en yüksek fayda sağlanacak anda rahim içine verilir.

Gerçekleştirilen bu uygulamalar kişilerin özellikleri göz önünde bulundurularak devam etmektedir. Tam anlamıyla kişiye özel bir tedavi olması, bu yöntemin başarısına da ciddi biçimde katkı sağlamaktadır. Bu noktada kadın ve erkeğin taşıdığı özellikler ve yaşadıkları sorunlar uygulama süreci için belirleyici etkiye sahiptir. Hekimlerimizin deneyimi ve kullandığımız ekipmanların yeterli olması da son derece kolay bir süreç yaşayacağınız anlamına gelir.

Doğurganlık aşısı sayesinde siz de bebek özleminize son vermek için oldukça etkili bir tedaviyle buluşabilirsiniz. İşlemlerin sağladığı yüksek etki aracılığıyla hiç olmadığı kadar sağlıklı bir gebelik yaşama fırsatına da sahip olabilirsiniz. Uzman doktorlarımızın kullandığı bu yöntem ve çok daha fazla seçenek için sitemizi kullanarak hemen online randevu oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim numaramız üzerinden bizlerle irtibata geçerek, yapmanız gerekenleri rahatlıkla öğrenebilir ve kısa süre içerisinde tedavi görmeye başlayabilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024