Barbie Doll Vagina” olarak da adlandırılan Barbie vajina estetiği; genital bölgedeki kırışık, iri ve sarkık görüntünün düzeltilmesi için yapılan labioplasti işlemlerinden biridir. Batılı toplumlarda uygulanmaya başlayan bu operasyon kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Ülkemizde son yıllarda estetik işlemlerinin hızlı bir gelişme göstermesi, Barbie vajina uygulamasının da en çok tercih edilen operasyonlar arasında yer almasına neden olmuştur. Klitoris ve iç dudaklardaki tümsekliğin küçültülmesi, vajina ortasında dikey ve düz bir çizginin oluşması ve sarkık cilt dokularının giderilmesi amaçlanır.

Barbie Vajina Estetiği Nedir?

Barbie vajina estetiği; genital bölgede iri, sarkık ve kırışık görüntüye sahip olan iç dudakların dışarıdan bakıldığında estetik bir görünüm kazanması için kısaltma yapılmasını içeren bir labioplasti yöntemidir. “Barbie Doll Vagina” olarak tanımlanan bu yöntem ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde, Los Angeles sosyetesi tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Labioplasti işlemlerinden biri olan Barbie vajina, dünyada ve ülkemizde en sık tercih edilen yöntemdir. Operasyonun amacı; iç dudakların hoş bir görünüme sahip olması için iç dudakların kısaltılması olsa da ameliyatta kullanılan teknikler, yapılan işlemler kişinin doku durumu ve isteğine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Barbie Vajina Estetiği Nedir?

Barbie vajina estetiği; Barbie Doll Vagina işleminde yapılan iç dudakların kısaltılması ve klitoris üzerinde katlantı oluşturan cildin azaltılması için yapılan operasyona bazı değişikliklerin eklenmesidir. Barbie vajina estetiğinde kullanılan 3 prosedür bulunmaktadır:

·       Maksimum Redüksiyon: İç dudakların dışta sarkmasıyla oluşan kötü görüntüyü gidermek için mümkün olduğunca kısaltılması işlemidir.

·       Klitoral Hudoplasti: Klitoris üzerinde biriken cilt fazlalıklarının alınarak bölgedeki kabarıklığın ortadan kaldırılması işlemidir. Uygulanan teknik “Ters Y Plasti”dir. Klitorisi düşük olan kişilere de lifting yani kaldırma yapılabilir. Böylelikle genital bölgede daha iyi bir görünüm oluşurken cinsel hazzın artırılması amaçlanır.

·       Yağ ya da Hiyalüronik Asit Enjeksiyonu: Dış kısımda tüylü bir yapıya sahip olan büyük dudaklarda çöküntü ve zayıflık varsa yağ enjeksiyonuyla dolgunlaştırma işlemi yapılır. İç dudakların tam anlamıyla kapanabilmesi için uygulanan bir tekniktir. Her hastaya yapılan bir uygulama değildir, diğer yöntemlerden sonra iç dudaklar kapanmıyorsa ve dış dudaklar doku bakımından zayıflamışsa tercih edilir. Hiyalüronik asit enjeksiyonu ise kırışıklıkların fazla olduğu fakat çöküntünün bulunmadığı kişilere uygulanır.

Barbie vajina estetiğinde amaç kişi otururken, bacakları kapalıyken ya da ayaktayken dışarıdan belli olan sarkık bir dokunun görünmemesidir. Yalnızca venüs yarığı olarak adlandırılan ince hattın görünmesi amaçlanır.

Barbie Vajina Estetiği Kim Tarafından Yapılır?

Labioplasti operasyonları kapsamında yer alan Barbie vajina estetiği yalnızca plastik cerrahlar ve jinekologlar tarafından yapılmaktadır. Bu işlemi tercih eden kişilerin dikkat etmesi gereken doktorun tecrübeli ve kadın genital bölgesinin anatomik yapısına hakim olmasıdır. Sağlık kliniklerindeki doktorlar tarafından yapılmayan işlemlerde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak olasıdır.

Labioplastide Hibrid Vajina Nedir?

Labioplastide hibrid vajina, genital bölgede daha doğal bir görünüm isteyen kişilere uygulanan işlemdir. Ameliyatlarda uygulanan teknik hastanın tercihine göre belirlenir. Hibrid vajina ameliyatı kapsamında iç dudaklardaki çıkartılan fazla doku, Barbie vajina estetiğine göre daha azdır.

Uygulanan prosedür kapsamında klitoral hud olarak adlandırılan klitoris üstü tümsekliğe hiçbir işlem yapılmaz. Hibrid vajina işleminden sonra ortaya çıkan görüntü doğala yakındır. Çoğu hastada işlem yapılıp yapılmadığı belli olmaz. Bu işlem; iç dudakları biraz kısalttırmak ve estetik açıdan daha iyi hale getirmek isteyen kişilere uygulanır.

Venüs Çizgisi Nedir?

Venüs çizgisi; büyük dudaklar arasındaki yer alan, Venüs yarığı olarak adlandırılan çizgidir. Bir hat şeklinde klitorisin üst kısmından aşağıya kadar uzanması halinde kişiye seksi bir görünü kazandırır. Kişinin dış dudakları normalden iriyse ve dışarıya sarkma oluşturuyorsa Venüs çizgisi oluşmasına engel olur.

Deve Toynağı Nedir?

“Camel toe” olarak adlandırılan deve toynağı; büyük dudakların normale göre birbirinden ayrık olması ve normalden daha iri görünmesidir. Bu durum dış genital dudağa bağlı bir yapıdadır. Tayt, dar pantolon ve bikini giyen kadınlarda deve toynağı görünümü ortaya çıkmaktadır. Kadınlar bu görüntüden rahatsızlık duyduğu için bazı iç giyim firmaları tarafından özel çamaşır üretilmektedir.

Labial Hipertrofi Nedir?

Labial hipertrofi; iç dudakların normal genital görünüme göre daha geniş ve büyük olmasıdır. Bu genellikle genetik olarak etki eden çocukluktan ortaya çıkan bir durumdur. İç dudaklarda oluşan büyüme ve sarkma, ergenlik döneminde hormonlarında etkisiyle gözle görünür bir belirginlik oluşturur. Bu durumun oluşmasında etkili olan diğer faktörler ise; sık mastürbasyon, travmalar, doğum ve gebeliklerdir. Sık sık oluşan enfeksiyonlara bağlı oluşan sürtünme ve kaşıntı gibi nedenlere bağlı olarak iç dudaklar sarkık, kırışık ve iri olabilir.

Labial Asimetri (İç Dudak Asimetrisi) Nedir? 

İç dudak asimetrisi tıp terminolojisinde “labial asimetri” olarak adlandırılır. Genital bölgede bir dudağın diğerine oranla daha büyük olmasıdır. Bazı kişilerde genital travmalara bağlı oluşan bu durum genellikle doğuştandır. Bir dudağın diğerine oranla; önde, sarkık, uzun ve renginin daha koyu olmasıdır. Dudaklardan birinin daha girintili ve pürüzlü olması da iç dudak asimetrisine yol açmaktadır.

Barbie Vajina Estetiği Nasıl Yapılır?

Barbie vajina operasyonu hastanın beklentileri ve doku durumuna göre belirlenir. Tüm labioplasti yöntemleri kişiye özel tedavi planı hazırlanarak uygulanır. İşlem şu şekildedir:

·       Hastanede veya sağlık kliniğinde steril bir ortamda ameliyat yapılır.

·       Ameliyata başlanmadan önce uygulanan yönteme göre genel ya da lokal anestezi uygulanır.

·       İşlemin süresi genellikle 1-1,5 saat arasında değişiklik gösterse de dış dudaklara yağ enjeksiyonu yapılacaksa uygulama süresi 1 saate kadar uzayabilir.

Barbie vajina estetiği kapsamında kişinin dokusuna en uygun olan teknikle işlem yapılır. Dış dudaklarda doku kaybı ve sarkık görüntü varsa yağ dolgusu ile dolgunlaştırma işlemi yapılır, böylelikle estetik bir Venüs çizgisi oluşur. Kişinin dış dudaklarında çöküntü bulunmuyorsa yağ enjeksiyonu yerine hiyalüronik asit dolgusu uygulanır.

Barbie Vajina Estetiği Bakirelere Yapılabilir Mi?

Barbie vajina estetiği bakire olan bireyler için de uygun bir işlemdir. Labioplasti operasyonları kapsamında uygulanan tüm tekniklerin kızlık zarına herhangi bir zararı yoktur. Bu bakımdan bakire kişiler güvenerek tercih edebilir. Kişi estetik kaygılardan dolayı operasyon yapılmasını talep ediyorsa 18 yaşından büyük olması önemlidir.

Barbie Vajina Estetiği Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Barbie vajina estetiği kapsamında yapılan operasyonlardan sonra genellikle hastanede yatış gerekli değildir. İşlem yapılacak olan bölgeye lokal ya da genel anestezi uygulandığı için hasta ciddi bir ağrı ya da acı hissi yaşamaz, birkaç gün evde istirahat etmesi önerilir. Bu süreçten sonra kişi iş yaşamına ve günlük hayatına dönüş yapabilir.

Hastanın evde istirahat ettiği zaman diliminde sürekli yatakta olmasına gerek yoktur. Yalnızca uzun süre ayakta olmamaya dikkat etmelidir. Operasyondan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli husus; doktor tarafından reçete edilen ilaçların aksatılmadan kullanılması ve yara bakımına özen gösterilmesidir. Hasta işlemden sonra 1 ay cinsel perhiz yapmalı, ağır egzersizlerden kaçınmalı, havuz, sauna ve denize girmemelidir.

Barbie Vajina Estetiği Riskli Midir?

Barbie vajina estetiğinde riskler tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi; dikişlerin açılması, enfeksiyon ve kanamadır. Bu risklerin en aza indirilmesi için önemli olan doğru tekniğin uygulanarak hastanın beklentilerinin karşılanmasıdır.

Ameliyat öncesinde doktor- hasta görüşmesinde tüm detayların hastaya aktarılmalıdır. İşlem için alanında tecrübeli ve deneyimli olan cerrahlar tercih edilmelidir. Uzman doktorlar tarafından doğru teknikle yapılan operasyonlarda memnuniyet düzeyi oldukça yüksektir. Aksi durumlarda yapılan ameliyatlar için labioplasti revizyon operasyonları gerekli olabilir.

Labioplasti Operasyonlarında En İyi Görünüm Hangi Yöntemle Elde Edilir?

Labioplasti operasyonlarında en iyi görünümün elde edilmesi kişinin istekleri ve doku yapısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Batılı toplumlarda Barbie vajina estetiği en iyi görünüm için tercih edilirken bazı Afrika kabilelerinde iç dudakların uzun bir görüntüde olması istenir. Bunun için genç yaşlardan itibaren iç dudaklar çekilerek uzatılır. Japonya’da ise geniş ve uzun dudaklar çekici bulunur, “kelebek kanadı” olarak adlandırılan görünüm tercih edilir.

Ülkemizde 2000’li yıllardan itibaren yapılan genital estetik operasyonlardan elde edilen tecrübeye göre en çok tercih edilen görünüm Barbie vajina estetiğidir.

Ankara Barbie Vajina Estetiği Fiyatları 2024

Ankara Barbie vajina estetiği fiyatları; genital bölgede yapılacak olan işlemler, operasyonun kapsamı, tercih edilen cerrahın tecrübesi, kullanılan anestezi yöntemi ve işlemin yapıldığı sağlık kliniği gibi kriterlere göre belirlenir. Labioplasti operasyonları kapsamında maliyetler ve işlemlerin toplam fiyatlarının belirlenmesi için doktorla görüşmeniz önemlidir.

Fiyat belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken husus; genital işlemlerin spesifik ameliyatlar olduğu, alanında tecrübeli hekimlerin tercih edilmesi gerektiğidir. Hekim ve sağlık kliniğinin doğru seçilmemesi halinde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir, revizyon ameliyatı uygulanması gerekebilir.

 

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024