Ankara Kadın Doğum Uzmanı

kadin dogum uzmani

Kadın Doğum Uzmanı Ankara

Kadın üreme organı ile ilgili hastalıklarla ile ilgili teşhis, tetkik ve tedavisini üstlenen doktorlara “jinekolog” yani kadın doğum uzmanı denir. Kadın doğum uzmanları hamilelik sürecinin de her türlü kontrol ile hem annenin hem de bebeğin sağlığını takip eder. Doğum zamanını belirler ve doğum esnasında en az komplikasyon ile doğumun gerçekleşmesi için çalışır. Kadın doğum uzmanlarına yardımcı olabilmek ve kişisel sağlığın korunması için erken teşhis konusunda bilinçlenmek gerekir. Erken teşhis kadın üreme hastalıkları için hayati önem taşır. Ankara kadın doğum uzmanı Esra Çabuk Cömert muayenesinde hastalarına hizmet veriyor.

Ankara Kadın Doğum Muayene Ücretleri

Jinekolog ücretleri pek çok kadının merak ettiği ve endişelendiği bir konudur. Özel hastanelerde jinekolog muayene ücreti çok fazla değişiklik gösterir. Hastaneden hastaneye, ilde ile değişen fiyatların öğrenilmesi için hastaneden bilgi almak gerekiyor. Ancak belirli bir fiyat çizelgesi bulunmamaktadır. Doktorunuzu arayarak muayene ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

kadin dogum uzmani ankara

Jinekolog Ankara

Özellikle gebelik döneminde ve üreme organındaki hayati hastalıklarda kadınların doğru jinekolog seçimi yapması gerekir. Doğru jinekolog seçimi kadınların gebelik veya tedavi süreçlerinde onların daha rahat bir süreç geçirmesi için önemlidir. Öncelikle doğru hastane seçmek gerekir.

Devlet hastanesinde mi yoksa özel hastanede mi bir jinekolog takibine girileceği kişinin maddi gücüne ve kişisel kararına bağlıdır. Hastane konusunda karar vermek için de hastanelerde çalışan doktorların araştırılması, doktora bağlı hastane seçimi yapılması da sık rastlanan ve doğru bir seçim yoludur. Jinekolog seçiminde jinekoloğun eğitim aldığı kurum, tecrübe yılı, hastalar ile iletişim şekli araştırılmalıdır.

Unutmamak gerekir ki tedavi sürecinde iletişim hastanın psikolojisi ve doktora olan güveninin sarsılmaması açısından en önemli kriterlerden biridir. Doktorun unvanına bakmak kandırıcı olabilir bu yüzden doktorun önceki tedavi başarısına bakmak daha doğru olacaktır. Hastalarını önemseyen, onları dinleyen, tedavi sürecini hastanın kişisel durumlarına bağlı olarak uygulayabilen bir doktor seçimi hastanın tedavi sürecindeki kaliteyi ve başarıyı arttırır.

Bu yüzden kulaktan dolma, başkalarından olumlu şekilde yorumlar alan her doktor başarılı ve seçim için doğru doktor demek değildir. Önemli olan tıbbi açıdan sağlam referanslara sahip olan, başarılı tedavilerde ve doğum işlerinde yer almış doktorların tercih edilmesi sağlıklı olacaktır.

Kadın Doğum Uzmanı Nasıl Olunur?

Kadın hastalıkları doğum uzmanı, pratisyen hekimlikten kadın hastalıkları için uzmanlık okumak ve bitirmek şartları ile eğitim görmüş kişilerdir. 6 sene tıp öğrenciliği sonrası pratisyen hekim olarak mezun olunur. Mezun olan doktorlar belli konularda uzmanlaşmak isterler. Uzman olabilmek için TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) vardır.

Bu sınav ile 4 – 6 yıl daha bir stajyerlik dönemi kendilerini bekler. Uzmanlık, farklı alanlara seçim yapma şansı sunar. Uzmanlaşmış olan doktorlar, bir alan belirlemek durumunda kalırlar ve kadın hastalıkları da bu alanlardan bir tanesidir. Kadın doğum uzmanı olabilmek için aşamalardan geçmek gerekir.

Örgün eğitim içerisinde Tıp Fakültesi bölümünü 6 yıl olarak okumak ve mezun olmak gerekir. Mezun olmak pratisyen doktor olmak demektir. Uzmanlık için TUS sınavından başarı elde etmek ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bölümünü seçmek gerekir. Bu bölümün eğitim süresi ise 4 yıldır. + yıllık eğitimin tamamlanması ve stajyerlik döneminin de tamamlanması ile kadın doğum uzmanı olunur.

Kadın doğum uzmanı olmak için istikrar ve meslek sevgisine sahip olmak önemlidir. Uzun yıllar alınan eğitim sonucunda meslek hayatında başarılı olmak için mesleği benimsemek gerekir. Seçilen mesleğin zorluğu ve gereklilikleri önceden araştırılmalı, koşullar göz önüne alınarak karar mesleğe karar verilmelidir.

Hangi Hastalıklara Bakar?

Kadın doğum uzmanları kadınların yaşadıkları üreme organı ile ilgili tüm hastalıklara bakarlar. Kadın doğum uzmanları rahim ve yumurtalıklarla ilgili olan myom, over(yumurtalık) kist, rahim kanseri gibi patolojik hastalıklarla da ilgilenirler.

Üreme sağlığı problemlerinden olan kısırlık, aşılama, tüp bebek, hgs çekimi, cinsel yolla bulaşmış hastalıkların tedavisini gerçekleştirirler. Menopoz, aile planlaması, kürtaj, adet düzensizliği, gebelik ve gebelikle ilgili tüm durumlar da kadın doğum uzmanının alanına girer.

Kadın doğum uzmanları jinekolojik açık veya kapalı amelyatları; myomektomi, laparoskopi, histerektomi, histeroskopi, histeroskopi, genital estetik, kistekomi gerçekleştirirler. Kadın üreme organı hastalıkları önemsenmesi ve hızlı tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. İhmal edilmesi durumunda kadın için ciddi problemlere yol açabilir.

Kadınların belirli periyotlarla kontrole gitmeleri gerektiği durumlarda tedaviyi kabul etmeleri gerekir. Bu konuda uzman olan kadın doğum uzmanlarına güvenmek de işin en önemli kısmıdır.

jinekolog ankara

Kadın Doğum Doktoruna Ne Sıklıkla Gidilmeli?

Kadınlar; var olan fizyolojik yapılarına bağlı olarak doğurgan nitelikte olan ve bu yapıya uygun olarak hastalıklara sahip olmaya aday olan insanlardır. Kadın doğum alanında yer alan bazı hastalıklar; kalıcı olarak çocuk sahibi olunmamasına, kadının ağrılı adet dönemleri geçirmesine veya onlara etki eden sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu tür durumların ortaya çıktığı gözlemlendiği zaman doğrudan kadın doğum uzmanlarına muayene olunması gerekir. Ancak bazen yapılan değerlendirmeler olsa dahi kadın hastalıklarının tespiti uzman olmadan sağlanamaz.

Fark edilmeyen hastalık ihtimalleri ve daha sağlıklı kadın gelişimi için belirli sıklıklar içerisinde kadın doğum uzmanlarına görünmek gerekir. Bu sıklık ise altı ayda bir olacak şekildedir.

WhatsApp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Op. Dr. Esra Çabuk Cömert
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?