Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Ayrıntıları ile Labioplasti

Labiplasti, genital bölgenin hem estetik görünümü hem de işlevsel açısından çokça yapılan işlemlerden biridir. Özellikle ergenlik sonras

Esra Çabuk CÖMERT

Labiplasti, genital bölgenin hem estetik görünümü hem de işlevsel açısından çokça yapılan işlemlerden biridir. Özellikle ergenlik sonrası hormonal farklılıklar sebebiyle labiumda olağan dışı septomlar görülebilir. Bazı hastalar için sağ ve sol labiumların asimetrik olarak farklı olması, vajina girişindeki labium minus ve dış kısımda olan labium majusların sarkması ya da doğal olandan daha büyük olması estetik sorun taşıyabilmektedir. Labiumların büyüklüğü kişideki bu bölgenin sürekli nemli kalmasına sebebiyet verdiği için rahatsız edici olur ve vajinit oluşumunu daha çabuk tetikler. Ayrıca vajinanın dış görünümünü beğenmeyerek cinsel yaşamda da problemlere yol açmaktadır.

Özellikle labiumların büyüklüğü cinsel ilişkide ağrıya sebebiyet verebilir. Mayo, bikini ve dar pantolon giymede bir çekingenlik yaratabilir.

lonely girl near window thinking about something. beautiful sad lonely girl sitting near the window is missing

İç Genital Dudakların Büyüklüğü Kimlerde Daha Çok Görülür?

Labioplasti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Genel anesteziye gerek kalmadan lokal anestezi altında rahat bir işlem olarak yapılmaktadır. Kliteroplasti denilen klitoristeki anormal görüntüyü de olması gereken anotomik yapıya kavuşturmaktadır. İşlem sonrası hastanın aynı gün rutin hayatlarına dönebilme durumları vardır. Hasta hiçbir komplikasyon riski taşımaz ve ağrılı bir süreç geçirmez. Ortalama 30 ile 45 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Dikişlerden 10 gün içinde kurtulmak mümkündür. Aynı gün duş yapılabilir. İşlem sonrası genital bölgede bir his kaybı yaşanmaz. Ayrıca bu ameliyat bakire kişilere de yapılmaktadır. Bu işlem sonrası doğum yapmaya bir engel de taşımamaktadır.

Labioplasti Operasyonu Öncesi

Duş alınmalı ve lokal anestezi olduğu için tok karnına gelinmelidir. Hastanın kronik rahatsızlıkları varsa bunu doktoruyla paylaşmalıdır. Bilhassa kanlarında bir enfeksiyon riski taşıyorlarsa ve ilaç alerjileri varsa bunu da doktoruyla paylaşmalıdır.

Labioplasti İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Labioplasti İşlemi İçin Nasıl Doktor Seçmeliyim?

Bu işlemi yapacak hekimin öncelikle bu alanda özel olarak çalışan ve çoğunlukla bu işlemi gerçekleştiren bir biri olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü genital bölgenin kendine has bir uzmanlık gerektirmektedir.

 

 

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Couvade Sendromu Nedir?
Couvade Sendromu Nedir?
Adet Gecikmesinin Sebepleri
Adet Gecikmesinin Sebepleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp