Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Bartholin Kisti Nedir?

Vajinanın her iki yanında, bir kese formunda yer alan Bartholin bezleri, cinsel ilişki sırasında sıvı salgılama ve cinsel ilişkiyi, sağladı

Esra Çabuk CÖMERT


Vajinanın her iki yanında, bir kese formunda yer alan Bartholin bezleri, cinsel ilişki sırasında sıvı salgılama ve cinsel ilişkiyi, sağladığı ıslaklık ve kayganlık ile daha kolay hale getirme fonksiyonuna sahiptir. Bartholin bezlerinde, çeşitli nedenlerle görülebilen iltihaplanmalar ve tıkanmalar, zaman içerisinde bezlerin şişmesine ve Bartholin kisti olarak ifade ettiğimiz bir kistin oluşumuna neden olabilir. Kadınlarda görülen şiddetli ağrıların ve sancıların, cinsel ilişki esnasındaki acıların nedenlerinden biri bu kisttir. Bartholin kisti nasıl oluşur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir sorularına yanıtları, bu yazıda bulabilirsiniz.

Bartholin kisti nasıl ve neden oluşur?

Kese şeklinde bir yapıya sahip olan Bartholin kistleri, içerdikleri tüp şeklindeki kanallar ile salgılama işlemlerini yapmaktadır. Tüp formundaki kanalların tıkanması ise, kist oluşumunun ilk halkasıdır. Temel olarak nedenler ise şu şekildedir:

Bartholin kistinin belirtileri: Nasıl anlaşılır?

Bartholin kisti, yapısal olarak şişkinlik yaratabilen, salgılama görevinde bulunan Bartholin bölgesinde, eğer ciddi derecede ilerleme kaydetmemişse çok kolay anlaşılamamaktadır. Kist büyüdükçe, ağrı ve şikayetler artmaktadır. Bartholin kistinin temel belirtileri şu şekildedir:

Bartholin kistinin tedavisi nasıl uygulanır?

Bartholin kisti, her ne kadar gösterdiği semptomlar ile ağrıya neden olan bir rahatsızlık olsa da, kolay bir tedavisi vardır ve net bir sonuç alıp, rahatlayabilirsiniz. 

Kistin ilerleme durumu, tedavinin de formunu belirlemektedir. Kistler ilerlemediği takdirde, antibiyotikler ya da kas gevşeticiler ile tedavi, ağrı ve sancıları yok edecektir. 

Kistin büyüdüğü durumlarda ise, cerrahi müdahale yapılır. Bartholin kistleri çok büyüdüğünde, bir apse yaparlar. Bu durumda, apseye neden olan sıvının dışarı akıtılması için, vajinal bölgenin uyuşturulduğu bir operasyon yapılır. Kanal ağızlarının genişletilmesi ile, sıvı dışarı akar. Ardından da, Bartholin kanalları eski haline getirilir. Bu operasyonun ardından, bir ay kadar süre ile cinsel ilişkiye girilmemesi yeterli bir önlemdir. Kist, tedavinin ardından tekrardan ortaya çıkabilir. Ancak tekrarlama olasılığı, ilk 6 ay için %30-40 arasındadır. 

Bölgede eğer bir kanser yapısı ortaya çıkmışsa, Bartholin kanserini engellemek için bezlerin tamamı bir cerrahi operasyon ile alınır. Bu durumda kanserin ilerlemesine son verilir. 

Bartholin kisti oluşumuna karşı önlemler

Kist oluşumunu engellemek için dikkat etmeniz gerekenler, temel olarak hijyen ve cinsel yaşam noktasındadır:

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Yapılır?
Couvade Sendromu Nedir?
Couvade Sendromu Nedir?
Adet Gecikmesinin Sebepleri
Adet Gecikmesinin Sebepleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp