Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme

Bazı aileler mutlaka kız çocukları ya da erkek çocukları olsun ister. Peki, bebeğin cinsiyetini önceden belirleme imkanı var mı? Bebeklerin cinsiyeti ne zaman oluşmaya başlıyor? Bilimsel açıdan istenen cinsiyette bebek sahibi olmanın teknikleri var mı? İşte yanıtlar…

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Oluşur?

Bebeklerin cinsiyeti sonradan oluşmaz. Sperm ile yumurtanın buluştuğu ve döllenmenin gerçekleştiği anda genetik olarak bebeğin cinsiyeti de belli olur. Hatta erkek ya da kız bebeklerin cinsel organları gebeliğin yedinci haftasına dek aynı şekilde gelişir ve dolayısıyla da aynı görünür. Gebeliğin yaklaşık 10 haftası tamamlandığında genetik yapıları ve cinsel organları da kendi cinsiyetlerine göre gelişmeye başlar.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Öğrenilir?

Anne karnındaki bebeklerin cinsiyeti ultrason yöntemi ile görüntüleme yapılarak öğrenilebilir. Ancak cinsel organlarının görünebilmesi için bebeklerin anne karnında belirli bir büyüklüğe ulaşması gerekir. Bu da hamileliğin 12 ila 13. haftası anlamına gelir. Hekim tarafından yapılan ultrason görüntülemesinde bebeğin cinsiyeti tahmini olarak öğrenilir. Kesin olarak öğrenmek için de gebeliğin 16. haftasını beklemek gerekir.

Anne karnındaki bebeğin cinsiyetini öğrenmeyi sağlayan tek yöntem ultrason değildir. Aynı zamanda anne karnından amniyosentez yoluyla amnion suyunun alınması ile de bebeklerin cinsiyeti öğrenilebiliyor. Kordonsentez gibi farklı kromozom incelemeleri ile de bebeklerin cinsiyeti öğrenilebilir. Ancak bu tetkiklerin temel amacı bebeğin cinsiyetini belireme değildir.

Son yıllarda yeni geliştirilen bazı testler de cinsiyet öğrenmeyi sağlayabiliyor. Anne adayının idrar numunesi ile evde yapabileceği basit bir test, bebeklerin cinsiyetini öğrenmeyi sağlayabiliyor. Ancak bu testlerin doğru sonucu verme oranının % 80 olduğu da unutulmamalıdır.

Bebeğin Cinsiyeti Önceden Belirlenir mi?

Çin takvimi ve tarih hesaplama gibi bilim dışı olan pek çok tekniğin bu denli popüler olmasının nedeni, çiftlerin istedikleri cinsiyette bebek sahibi olma istekleridir. Bilimsel hiçbir dayanağı olmayan bu teknikler arasında özellikle biyolojik takvim ve Çin takvimi yüzlerce çift tarafından uygulanıyor. Bu takvimlerde anne ve babanın doğum tarihleri üzerinden bir hesaplama yapılıyor. Ya da kadının hamile kalacağı aya veya yaşına göre bir takım hesaplamalar üzerinden yola çıkılıyor. Ancak tüm bunların doğruluğuna dair hiçbir bilimsel dayanak yoktur.

Bilimsel olarak bebeklerin cinsiyeti sadece tek bir yöntemle belirlenebilir. O da tüp bebek yöntemidir. Bebeklerin genetik anomalilerini belirlemek için uygulanan PGT yöntemi ile aynı zamanda istenen cinsiyette bebek olması sağlanabilir. Preimplantasyon genetik tanı testi, embriyonun annenin uterusuna koyulmasından hemen önce genetik yapılarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilir. Elbette bu tetkikte temel amaç embriyoda herhangi bir genetik bozukluk olup olmadığını anlamaktır. Kısaca PGT olarak adlandırılan bu yöntem uygulandığında bebeklerin gebelik öncesinde cinsiyeti belirlenebiliyor. Başarı olasılığı ise tüp bebekteki başarı olasılığı ile aynıdır; % 99,9. Ancak bu yöntem Türkiye’de yasal değil.

Türkiye’de doğmadan önce bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi yasa dışıdır. Bu nedenle hiçbir tüp bebek merkezinde çiftlerin cinsiyet tercihine göre bir embriyo transferi gerçekleştirilemez. Etik olup olmadığı ya da dünyanın dengesine bir müdahale olup olmadığı halen tüm dünyada tartışma konusudur. Bazı ülkelerde çiftlere tüp bebek yöntemi ile cinsiyet seçme şansı tanınıyor. Kıbrıs bunlardan biridir.

Doğadaki Mükemmel Denge!

Dünya genelinde en son istatistiklere göre 1050 erkek bebeğe, 1000 kız bebek dünyaya geliyor. Erkek bebeklerin biraz daha fazla olması aslında dünyadaki mükemmel dengeyi sağlıyor. Çünkü bebek kayıplarında erkek bebeklerin sayısı biraz daha fazla. Ayrıca erkeklerin ömrü de kadınlardan biraz daha kısa. Dolayısıyla dünya genelindeki kadın ve erkek sayısı aslında eşitlenmiş oluyor.

 

Hemen Ara
Whatsapp