Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Bekarlar Kürtaj Olabilir Mi?

İstenmeyen gebelik durumlarında ya da bebeğin doğumu hiçbir şekilde istenmiyorsa kürtaj bu aşamada en uygun çözüm olarak çoğu çift taraf

Esra Çabuk Cömert

İstenmeyen gebelik durumlarında ya da bebeğin doğumu hiçbir şekilde istenmiyorsa kürtaj bu aşamada en uygun çözüm olarak çoğu çift tarafından tercih edilmektedir. Kürtaj çalışmaları günümüzde gelişen tıp sayesinde çok daha hızlı bir şekilde sonuçlandığı için kişiler herhangi bir problem yaşamadan ve kısa süre içerisinde kürtaj işlemi yaptırabilmektedir. Kuşkusuz bu durum kişilerin psikolojik açıdan çok farklı duygular yaşadığı bir dönemdir ve bu nedenle çiftler karar verme aşamasında zorlanabilmektedir. Bu tür aşamalarda ise özellikle psikolojik destek alınması önerilmektedir.

Psikolojik destek ile birlikte kişiler daha iyi ve uygun şekilde karar vererek operasyona hazır hale gelebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında kürtaj ile ilgili sorunları olan kişilerin öncelikli olarak bu işlemler için hazır hale gelmesi ve herhangi bir tereddüt yaşamaması gerekmektedir. Daha sonrasında operasyon ile ilgili detaylı bilgiler kadınlara kişiler operasyon yaptırmaya karar verebilir.

Kürtaja Karar Verme

Çoğu kadın ya da çift için kürtaj yaptırmak zor bir karar olduğundan dolayı kürtaj için ilk aşama karar vermektir. Karar verdikten sonra ise alanında uzman bir kadın doğum doktorundan yardım alınarak kişiler kürtaj yaptırabilmektedir. Bu tür durumlarda dikkat edilmesi gereken detay tercih edilen merkezin alanındaki yeterliliği ve sorunsuz bir şekilde destek verebilecek durumda olmasıdır. Sizlere sorunsuz bir şekilde destek sunulmayacak ya da bu işlemlerde deneyim sahibi olmayan kişilerin hizmet vermesi farklı sorunlar yaratabilir. Bu nedenle de bu tercihler sırasında kişilerin bu küçük detayı göz önünde bulundurması ve buna göre seçim yapması oldukça önemlidir.

Bu tür çalışmalarda rahimde tutulmuş olan bebek operasyonla alınmaktadır. Genellikle vakum yönteminin tercih edildiği bu operasyonlarda çok kısa süren müdahaleler ile birlikte çalışmalar tamamlanmaktadır. Kadınların operasyonlara yönelik herhangi bir tıbbi endişe yaşaması çok mümkün değildir. Zira alanında uzman olan bir doktordan alınacak destekler ile birlikte kısa süre içerisinde bu sorun giderilebilir.

Kürtaj Yaptırmaya Karar Verme

Operasyon yaptırmaya karar veren kadınlar için ilk aşamalardan bir tanesi tıbbi açıdan durumun uygun olup olmadığının kontrol edilmesidir. Bu açıdan isteyen herkesin de bu işlemi yaptırmayacağı unutulmamalıdır. Öyle ki operasyonlarda yan etkinin ya da beklenmedik gelişmelerin yaşayabilme ihtimali doktor tarafından değerlendirileceğinden dolayı operasyonlara uygun olmayan kişilere bu tip müdahaleler yapılmayabilmektedir. Bu açıdan operasyonun kesin bir şekilde yapılıp yapılmayacağının öğrenebilmesi adına karar veren kadınlar için uzman bir hekim tarafından kontrol yapılması gerekmektedir. Tüm bu kontroller sonucunda operasyonun yapılması uygun bulunursa, kadınlar için operasyon çalışmaları başlatılabilir. Kadınlar tek başına işlem yapabileceği ekibi özellikle erkeklerin bu aşamada kadınlara destek vermesi sürecin daha hızlı ve kolay atlatılması sağlar. Bu küçük detayın da yine göz önünde bulundurulması, çalışmalar aşamasında mevcut problemlerin daha iyi ve uygun şekilde giderilmesini sağlayacaktır.

Operasyon sırasında çok ağır ağrılar yaşayacağını ya da farklı korkular oluşabileceğini düşünen kadınların operasyon öncesinde uzman hekimle yapacağı bir ön görüşme rahatlatıcı olacaktır. Aynı zamanda operasyon sırasında uzman hekime güven sağlanması gerekmektedir. Güvenin sağlanması kişilerin daha rahat bir şekilde destek almasını sağlayacağından dolayı da önemlidir. Kişiler sorunsuz bir şekilde destek almak istedikleri durumlarda artık tüm bu detayları göz önünde bulundurmalı ve çalışmalarını bu şekilde yapmalıdır. Bu hem sağlık merkezi tarafından uygun bir şekilde hizmetin sunulmasını sağlayacak hem de kürtaj gibi çok önemli karar sırasında kişilerin zorlanmadan ve kolay bir şekilde işlem yapmasını mümkün hale getirecektir.

 

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Bebeklerde Gaz Problemi
Bebeklerde Gaz Problemi
Hamilelikte Yoga Yapılmalı Mı?
Hamilelikte Yoga Yapılmalı Mı?
Baby Shower Nedir?
Baby Shower Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp