Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Bekarlar Kürtaj Olabilir Mi?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan kürtaj için aranan belirli şartlar bulunmaktadır. Yasal kürtaj yaptırmak isteyen kişilerin bu şartları taşımaları gerekir ancak kürtaj yaptırmak isteyen kişinin evli olması gibi bir şartın aranması söz konusu değildir. Bu nedenle bekarlar kürtaj olabilir mi sorusunun yanıtı evettir. Bekarlara kürtaj için aranılan şartlar sadece kişinin içerisinde bulunduğu gebelik haftası ve reşit değilse yasal vasilerin onayıdır.

18 yaşından küçüklere kürtaj yapılacaksa bu durumda kürtaj olacak kişinin anne ya da babasının veyahut da her ikisinin yazılı izni olması şartı aranır. Ülkemizde gerçekleştirilen yasa düzenlemeleri sonucunda yasal kürtaj için belirlenen gebelik süresi 10 hafta olarak uygulanmaktadır. Yani bekarken kürtaj yaptırmak isteyen kişilerin gebelik haftalarının en fazla 10 olması, reşit değiller ise de yazılı izin belgesi ile bir kadın doğum uzmanına başvuruda bulunmaları yeterlidir .

Ancak unutulmamalıdır ki kürtaj önemsenmeyecek kadar basit bir işlem değildir ve sonraki gebelikler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle kürtaj olmak istiyorum diyen kadınların mutlaka kürtaj yapan doktorlar arasından seçimde bulunurken iyi bir karar vermeleri ve gerekli hijyen koşullarının eksiksiz olarak sağlandığı bir merkezi tercih etmeleri gerekir. Bunlara uyulduğu takdirde kürtajın vücuda zararları minimum seviyeye indirilerek en sağlıklı şekilde bu sürecin atlatılması sağlanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »