Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Pozitif gebelik testi kadının hamile olduğunu gösteren en önemli kanıtlardan biridir. Hamilelik testi pozitif çıkan kadınların hiç vakit kaybetmeden ve beklemeden bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Burada amaç gebelik kesesinin sağlıklı bir şekilde rahim içerisine yerleşip yerleşemediğini görmektir.

Çünkü bazı durumlarda ne yazık ki sperm tarafından döllenen yumurta rahime varmadan yumurtalık kanalında yerleşim gösterebilmektedir. Bu durumda günden güne büyüyen bu yumurta son derece dar olan kanalı zorlayarak yırtmakta ve iç kanama yaşanmasına neden olabilmektedir. Kadının hayatını kaybetmesine bile neden olabilecek bu kanama uzun süre fark edilemeyeceği için bu durumda yapılması gereken ilk şey kadının hamile olduğunu anladığı anda hiç vakit kaybetmeden ilk gebelik muayenesi için hemen bir kadın doğum doktoru tarafından değerlendirilmesidir.

Dış gebelik belirtileri ne yazık ki kanamanın artması sonucunda hissedilmekte olup bunlar arasında ilk sırayı kasıkta tek taraflı şiddetli ağrı, mide bulantısı, göğüslerde hassasiyetin artması ve lekelenme tarzı kanamalar almaktadır. Kanama miktarı arttıkça kadında kan kaybına bağlı olarak baygınlık hissi ve baş dönmesi gelişirken yine karın boşluğunda biriken kanamaya bağlı olarak omuza doğru şiddetlenerek artan vurma tarzı ağrılar da hissedilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »